جدیدترین نمایشگاه های خودرو ایران

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ جدیدترین نمایشگاه های خودرو ایران

نمایشگاه خودرو در ایران قدمتی هم‌اندازه صنعت خودرو کشور دارد. سال ۱۳۴۵ محصولات جیپ و خاور در نمایشگاهی معرفی و رونمایی شد و از آن زمان به بعد هر ساله، علاوه بر تهران، شهرهای بزرگی همچون اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز و کرمان میزبان نمایشگاه‌های خودرو هستند. در این رویدادهای خودرویی، تولیدکنندگان داخلی جدیدترین محصولاتشان را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کنند. هرچند تا پیش از ممنوعیت واردات خودرو در تیر ماه ۱۳۹۷، شرکت‌های واردکننده نیز با اتومبیل‌های خارجی در نمایشگاه‌های خودرو ایران شرکت می‌کردند.

در سال ۱۴۰۰ به دلیل شیوع کرونا، هیچ نمایشگاهی برگزار نشد، تا اینکه دور جدید برگزاری این رویدادها با چهارمین نمایشگاه خودرو تهران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ از سر گرفته شد.

نمایشگاه خودرو بندرعباس

تاریخ: ۲۵ – ۲۸ بهمن ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی بندرعباس

بندرعباس از ۲۵ بهمن ماه میزبان آخرین نمایشگاه خودرو کشور در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

علیرضا عاجزی، مدیر برگزاری این نمایشگاه در گفت و گو با خودرو۴۵ گفت: استان هرمزگان به عنوان شاهراه ترانزیت جاده‌ای کشور، میزبان خودروسازان فعال در حوزه خودروهای تجاری خواهد بود.

همچنین خودروسازان فعال در زمینه تولید محصولات سواری نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

هفتمین نمایشگاه تخصصی خودرو، قطعات و لوازم یدکی بندرعباس از ۲۵ بهمن ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی بندرعباس آغاز می‌شود و تا ۲۸ بهمن ادامه خواهد داشت. ساعت بازدید از این نمایشگاه ۱۶ الی ۲۱ اعلام شده است.

نمایشگاه خودرو کرمان

تاریخ: ۲۹ دی – ۱ بهمن ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق

یازدهمین دوره نمایشگاه خودرو کرمان بعد از چند سال وقفه از ۲۹ دی تا ۱ بهمن در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق کشور برگزار شد. در این نمایشگاه به جز ایران خودرو و سایپا، سایر خودروسازان داخلی حضور داشتند و جدیدترین محصولاتشان را معرفی و عرضه کردند. بک X3 پرو، فوتون تونلند G7 و فونیکس تیگو ۸ پرو مکس برای اولین بار حضور در یک گردهمایی خودرویی را تجربه کردند و دیگر ماشین‌های موجود در نمایشگاه کرمان، در رویدادهای قبلی رونمایی شده بودند.

نمایشگاه خودرو تبریز

تاریخ: ۱۳ – ۱۶ دی ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی تبریز

شرکت‌های خودروسازی بعد از حضور در نمایشگاه اهواز که در آب و هوایی معتدل برگزار شد، محصولاتشان را در آب و هوای برفی شمال غرب ایران به نمایش گذاشتند. نمایشگاه بین‌المللی خودرو تبریز میزبان تولیدکنندگان بخش خصوصی بود که جدیدترین محصولاتشان را در غرفه‌ها به مخاطبان معرفی می‌کردند.

نمایشگاه خودرو اهواز

تاریخ: ۲۹ آذر – ۲ دی ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی خوزستان

رقابت خودروسازان خصوصی در دور جدید نمایشگاه خودرو اهواز ادامه پیدا کرد. گروه بهمن، مدیران خودرو، کرمان موتور و فردا موتورز با همان تولیداتی که در نمایشگاه‌های قبلی عرضه کرده بودند، حضور پیدا کردند و در اهواز، خبری از رونمایی خودروهای جدید نبود.

نمایشگاه خودرو اصفهان

تاریخ: ۳ – ۶ آذر ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی اصفهان

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو اصفهان با حضور شرکت‌های خصوصی برگزار شد، هر چند جای خالی ایران خودرو، سایپا، آرین پارس موتور و ماموت به چشم می‌آمد. گروه بهمن با معرفی پیکاپ G9 توانست توجهات را جلب کند. زامیاد، مدیران خودرو و کرمان موتور با جدیدترین محصولاتشان حضور پیدا کرده بودند. دیار خودرو برای اولین بار شرکت در نمایشگاه خودرو را تجربه کرد و بایک BJ40 را در مدل‌های دو و چهار درب به بازدیدکنندگان معرفی کرد.

نمایشگاه خودرو مشهد

تاریخ: ۹ – ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی مشهد

نمایشگاه خودرو مشهد که همیشه یکی از مهم‌ترین رویدادهایی خودرویی کشور بوده است، از ۹ تا ۱۲ شهریور دوره جدید خود را برگزار کرد و پذیرای مشهدی‌های علاقمند به خودرو بود. شاهین اتوماتیک، آریا اتوماتیک و نسخه‌های اسپرت کوییک در غرفه سایپا معرفی شد. ایران خودرو، با برطرف کردن معایب آریسان، مدل جدید این وانت شهری را با نام آریسان ۲ ارائه داد. گروه بهمن نیز در کنار دیگنیتی و فیدلیتی، کاپرا ۲ فیس‌لیفت را به نمایش گذاشت که فقط تغییرات کوچکی در طراحی ظاهری داشته است.

نمایشگاه تحول صنعت خودرو

تاریخ: ۳ – ۶ شهریور ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی تهران

وزارت صمت در تقویم خودرویی کشور، ۳ روز را به برگزاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو اختصاص داد تا دستاوردهای شرکت‌های داخلی را معرفی کند. در این نمایشگاه، برعکس دیگر رویدادهایی خودرویی، خبری از ماشین‌های جدید برای عرضه به بازار نبود و کمپانی‌های داخلی ماکت‌ها و نمونه‌های اولیه از ماشین‌هایی را که قرار است چند سال آینده به بازار بیاید، معرفی کردند. یکی از سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران به خودروهای برقی و قطعه‌سازان اختصاص پیدا کرده بود.

نمایشگاه خودرو شیراز

تاریخ: ۲۱ – ۲۴ تیر ۱۴۰۱

مکان: نمایشگاه بین‌المللی شیراز

شیراز بعد از دو سال وقفه، میزبان نمایشگاه خودرو شد. گروه خودروسازی سایپا که در نمایشگاه تهران غایب بود، تولیدات متنوع خود را به شیراز آورده بود. سایپا آریا CVT، سایپا آریا اسپرت و زامیاد کارون جدیدترین محصولات دومین خودروساز بزرگ داخلی بودند که پیش روی بازدیدکنندگان قرار گرفتند. مدیران خودرو یکی دیگر از غایبان گردهمایی خودرویی تهران، با مدل‌های مختلف MVM و اتومبیل‌های لوکس فونیکس به شیراز آمده بود.

نمایشگاه خودرو تهران

تاریخ: ۲۷ – ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

مکان: شهر آفتاب

شیوع کرونا موجب شده بود تا برگزاری نمایشگاه‌های خودرو چند سالی به تعویق بیفتد، اما با واکسیناسیون سراسری و کاهش آمار مرگ و میر و ابتلا به کرونا، دور جدید رویدادهای خودرویی با چهارمین نمایشگاه خودرو تهران در روزهای پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ از سر گرفته شد. هایما 7X و هایما 8S، دیگنیتی پرستیژ، بهمن ریسپکت، فردا M4، تیارا مکث موتور و آمیکو آرتیستون در نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران رونمایی شدند. سایپا، کرمان موتور و مدیران خودرو از غایبان مهم این دوره نمایشگاه بودند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو