بررسی مشخصات فنی کیا K5 مدل ۲۰۲۳

۷ خرداد ۱۴۰۳ بررسی مشخصات فنی کیا K5 مدل ۲۰۲۳

کوشا خودرو قصد دارد محصولات برند کیا را در بازار ایران عرضه کند. یکی از مدل‌هایی که این شرکت برای واردات انتخاب کرده، جدیدترین نسل کیا اپتیما است. این خودرو پرطرفدار در نسل کنونی از اپتیما به K5 تغییر هویت داده است و در بازارهای بین‌المللی با نام جدید کیا کی۵ به فروش می‌رسد. واردات کیا K5 مدل ۲۰۲۳ به کشور از سال ۱۴۰۲ شروع شده است. کوشا خودرو با انتشار کاتالوگ رسمی، مشخصات فنی کیا K5 وارداتی را در اختیار علاقه‌مندان و رسانه‌ها قرار داده است. با انتشار این کاتالوگ، حالا می‌دانیم سدان جذاب کره‌ای‌ها، کیا K5 فعلی و کیا اپتیما سابق با کدام موتور و چه سطحی از تجهیزات عرضه خواهد شد.

مزایا و معایب

+ طراحی بیرونی بسیار جذاب و متمایز

+ کابین مدرن و با کیفیت

+ ایمنی بالا

+ مصرف سوخت قابل قبول

– سطح متوسط تجهیزات

– قدرت نه‌چندان زیاد پیشرانه

مشخصات فنی

سری اول کیا K5 کوشا خودرو زیر کاپوت خود یک موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی دارد. این موتور با کمک فناوری سیستم تزریق سوخت چند نقطه‌ای (به اختصار MPI) می‌تواند ۱۵۰ اسب بخار قدرت در دور ۶۰۰۰ و ۱۹۶ نیوتن.متر گشتاور در دور ۴۰۰۰ تولید کند. نیروی این موتور از طریق جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته به سمت چرخ‌های محور جلو ارسال می‌شود.

کوشا خودرو در رابطه با شتاب و حداکثر سرعت کیا K5 وارداتی حرفی به میان نیاورده است. با این حال، نگاهی به نشریات و رسانه‌های خارجی حکایت از آن دارد نسخه مجهز به موتور ۲ لیتری MPI کیا اپتیما صفر تا صد را در ۱۰.۶ ثانیه طی می‌کند. حداکثر سرعت این مدل نیز ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است.

بر اساس کاتالوگ کوشا خودرو، مصرف سوخت کیا K5 با موتور تنفس طبیعی در هر صد کیلومتر ترکیبی برابر با ۷.۵ کیلومتر است. چنانچه این رقم در شرایط واقعی محقق شود، رکورد بسیار خوبی خواهد بود. گفتنی است باک این خودرو گنجایش ۶۰ لیتر بنزین را دارد.

کوشا خودرو در سال ۱۴۰۳ مدل دیگری از کیا اپتیما ۲۰۲۳ را روانه بازار کشور کرد. مشخصات فنی کیا K5 توربو با نسخه قبلی مجهز به موتور تنفس طبیعی ۲ لیتری تفاوت دارد.

کیا K5 توربو ۲۰۲۳ از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری مجهز به توربوشارژر استفاده می‌کند. حداکثر قدرت کیا اپتیما جدید با این موتور ۱۷۰ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۲۵۳ نیوتن.متر است. تفاوت دیگر کیا کی۵ توربو با مدل تنفس طبیعی، در جعبه دنده آن است. گیربکس دوکلاچه ۷ سرعه قدرت پیشرانه در اپتیما توربو را به چرخ‌های جلو می‌فرستد.

شتاب کیا K5 با موتور توربو ۹.۲ ثانیه است و حداکثر سرعتش به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. البته مصرف سوخت اپتیما توربو کمی بهتر از نسخه تنفس طبیعی و حدود ۶.۸ لیتر در هر صد کیلومتر است.

سیستم تعلیق کیا K5 یا همان کیا اپتیما سابق در هر دو مدل ۱.۵ لیتری و ۲ لیری، در جلو از نوع مک‌فرسون و در عقب از نوع مولتی لینک (چند اتصالی) است. این ویژگی باعث می‌شود K5 از هندلینگ و پایداری مناسبی در شرایط مختلف برخوردار باشد. ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ، سیستم ترمز دستی از نوع پدالی و فرمان برقی از دیگر مشخصات کیا K5 کوشا خودرو در بخش فنی است.

مشخصات کلی

نوع موتور خودرو خطی بنزینی
حجم موتور ۲ لیتر

۱.۵ لیتر

سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶
تنفس موتور طبیعی

توربوشارژر

قدرت ۱۵۰ اسب بخار

۱۷۰ اسب بخار

گشتاور ۱۹۶ نیوتن.متر

۲۵۳ نیوتن.متر

گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک

۷ سرعته دوکلاچه

محور محرک دیفرانسیل جلو
شتاب ۱۰.۶ ثانیه

۹.۲ ثانیه

سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

۲۲۰ کیلومتر بر ساعتت

مصرف سوخت  ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر

۶.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر

استاندارد آلایندگی یورو ۶
فرمان برقی
بدنه سدان جمع و جور
نوع رینگ آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول ۴۹۰۵ میلیمتر
عرض ۱۸۶۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۴۵ میلیمتر
فاصله محورها ۲۸۵۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۵۱۰ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۴۵۳ لیتر
حجم مخزن سوخت ۶۰ لیتر
قطر رینگ ۱۷ اینچ

۱۸ اینچ

طراحی ظاهری

طراحی کیا K5 مدل ۲۰۲۳

نسل فعلی کیا اپتیما که با نام کیا K5 عرضه می‌شود، اتومبیلی با ظاهر بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. این خودرو آنقدر طراحی پویا و متمایزی دارد که هنگام تردد در خیابان، نگاه‌ها را به خود جلب خواهد کرد. در نمای روبرو، فرم خاص چراغ‌ها و جلوپنجره موسوم به پوزه ببر، حس قدرت و اعتماد به نفس را در بیننده ایجاد می‌کند. سپر ساختار اسپرتی دارد و روی کاپوت خطوط برجسته به چشم می‌خورد.

مثل نسل‌های پیشین اپتیما، نسل کنونی کیا کی۵ نیز در نمای جانبی طراحی اسپرتی دارد. شاخص‌ترین ویژگی این خودرو در نمای جانبی، شیب ملایم قسمت انتهایی سقف و نحوه ادغام آن با درب صندوق است. این ویژگی باعث شده کیا K5 در دسته سدان‌های فست‌بک طبقه‌بندی شود. با توجه به امتداد چراغ‌های جلو تا روی گلگیر، این خودرو نیم‌رخی خشن دارد و کاراکتری عبوس را به نمایش می‌گذارد. استفاده از نوار کرومی برای لبه بالایی قاب شیشه‌ها دیگر نکته قابل ذکر در نمای جانبی است. این نوار با عبور از روی ستون C به صندوق عقب ختم می‌شود.

طبق کاتالوگ، کیا K5 وارداتی کوشا خودرو با موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی همراه با رینگ‌های آلومینیومی ۱۷ اینچی و لاستیک‌هایی به ابعاد ۵۵/۲۱۵ عرضه خواهد شد. اما کیا K5 توربو برای داشتن ظاهرو عملکرد اسپرت‌تر به رینگ‌های ۱۸ اینچی مجهز خواهد بود.

کیا K5 در نمای عقب به واسطه چراغ‌های سرتاسری، متمایز از رقباست. این چراغ‌ها گرافیک زیبایی دارند و هنگام روشن شدن جلوه خاصی به خودرو می‌بخشند. سپر عقب این خودرو برجسته طراحی شده و یک خط تیز عرض آن را طی کرده است. در قسمت پایین سپر یک دیفیوزر وجود دارد که نقشی مثبت در جذابیت این نما ایفا می‌کند.

از لحاظ ابعاد باید گفت کیا K5 وارداتی طولی برابر با ۴۹۰۵ میلیمتر دارد. عرض این خودرو برابر با ۱۸۶۵ میلیمتر است و ارتفاع آن به ۱۴۴۵ میلیمتر می‌رسد. فاصله محوری این سدان کره‌ای ۲۸۵۰ میلیمتر است. صندوق عقب هم ۴۵۳ لیتر فضا را در اختیار راننده می‌گذارد.

طراحی داخلی

کابین کیا K5 مدل ۲۰۲۳

کیا K5 وارداتی از کابینی زیبا و با کیفیت برخوردار است. داشبورد این سدان سایز متوسط کره‌ای، نسبتا ساده طراحی شده و برای دسترسی آسان به دکمه‌ها و نمایشگر، قسمت میانی آن اندکی به سمت راننده زاویه دارد. بر اساس کاتالوگ، نمایشگر نسخه وارداتی ۸ اینچی خواهد بود. خوشبختانه این نمایشگر یا به عبارت دقیق‌تر سیستم اطلاع‌رسانی-سرگرمی، از اندروید اتو و اپل کارپلی پشتیبانی می‌کند. فرمان خوش‌فرم K5، برقی و از نوع تلسکوپی جمع‌شونده قابل تنظیم است. اهرم تعویض دنده هم سر دسته چرمی دارد.

آپشن ها و امکانات

در بخش سیستم‌های رفاهی، کیا K5 با موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی به سیستم تهویه مطبوع دستی با فن چهار سرعته مجهز است. صندلی‌های این خودرو امکان تنظیم ارتفاع و نشیمنگاه را دارند. تمامی شیشه‌بالابرها برقی بوده و آینه‌های جانبی دارای گرمکن اختصاصی هستند. از سیستم‌های ضد سرقت و امنیتی کیا K5 باید به مواردی مثل هشدار باقی ماندن سوییچ/ریموت استارت در زمان ترک خودرو، ایموبلایزر، قفل کودک درهای عقب و آلارم دزدگیر اشاره کنیم. در زمینه ایمنی، این سدان خوش‌استیل از سیستم پایش میزان باد تایرها، کمربند ایمنی پیش کشنده از نوع ELR راننده و سرنشین جلو و کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین جلو بهره می‌برد. همچنین کروز کنترل اتوماتیک، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی و سیستم کنترل حرکت در سربالایی و جلوگیری از حرکت رو به عقب به صورت استاندارد موجود است. سیستم کمکی و هشداردهنده پارک جلو و عقب و دوربین دنده عقب نیز در لیست تجهیزات K5 به چشم می‌خورد.

کیا K5 با موتور ۱.۵ لیتری توربو به عنوان نسخه فول‌آپشن وارد کشور شده است و امکاناتی بیشتر از مدل ۲ لیتری دارد. رادار تغییر لاین، رادار تصادف جلو و عقب، ترمز اضطراری، ورود و استارت بدون کلید، تهویه اتوماتیک، صندلی‌های برقی، سقف پانوراما و سانروف امکاناتی هستند که فقط در کیا کی۵ توربو در دسترس مشتریان ایرانی قرار دارد.

ضمن اینکه ابعاد نمایشگر لمسی از ۸ اینچ در مدل ۲ لیتری به ۱۲.۳ اینچ در نسخه ۱.۵ لیتر توربو رسیده و همچنین تعداد ایربگ‌ها که در نسخه ۲ لیتری ۶ عدد بود به ۴ عدد (۲تا برای راننده و سرنشین جلو، ۲تا کیسه هوا جانبی و ۲تا کیسه هوای پرده‌ای) در مدل توربو افزایش پیدا کرده است.

کروز کنترل دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد
کنترل کشش دارد
کنترل پایداری دارد
اتو پارک ندارد
سنسور جلو دارد
سنسور عقب دارد
رادار نقطه کور ندارد
رادار تغییر لاین دارد (توربو)
رادار تصادف جلو دارد (توربو)
رادار تصادف عقب دارد (توربو)
ترمز ضدقفل دارد
توزیع نیروی ترمز دارد
ترمز کمکی دارد
ترمز اضطراری دارد (توربو)
ترمز پارک برقی ندارد
اتولایت دارد
چراغ روز دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد
گرم‌کن فرمان ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد (۲ لیتر: ۸ اینچی / ۱.۵ لیتر توربو: ۱۲.۳ اینچی)
ناوبری ندارد
نمایشگر هدآپ ندارد
دوربین عقب دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد
کیسه هوا دارد (۲ لیتر: ۲ عدد / ۱.۵ لیتر توربو: ۴ عدد)
ورود بدون کلید دارد (توربو)
استارت بدون کلید دارد (توربو)
تهویه اتوماتیک دارد (توربو)
صندلی برقی راننده دارد (توربو)
صندلی برقی سرنشین جلو دارد (توربو)
گرمکن صندلی جلو ندارد
سردکن صندلی جلو ندارد
آینه بغل برقی دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد
پانوراما دارد (توربو)
سانروف دارد (توربو)

قیمت کیا K5 در بازار

نمای عقب کیا K5 مدل ۲۰۲۳

اگرچه مدل‌های مختلف کیا K5 در بازارهای جهانی قیمتی بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار دارند و در این بازارها اقتصادی محسوب می‌شوند، اما تعرفه بالای گمرک ایران و هزینه‌های واردات، قیمت پایه این ماشین را در ایران بالا برده است.. با چنین قیمتی، مسلما خرید خودرو سدان کره‌ای برای طیف گسترده‌ای از مردم امکان‌پذیر نخواهد بود. اما در صورت واردات بدون محدودیت و عرضه انبوه با این مبلغ یا کمی بالاتر، کیا K5 می‌تواند در کنترل قیمت سایر مدل‌های خارجی، نقشی مشابه یک لنگر را ایفا کند. امری که البته شاید مورد پسند برخی نباشد.

رقیب اصلی این خودرو در بازار ایران، هیوندای النترا ۲۰۲۳ است که البته امکاناتی کمتر از K5 حتی در نسخه ۲ لیتری لو آپشن دارد. از دیگر رقبای این خودرو می‌توان به فونیکس آریزو ۸ اشاره کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: سعید علیپور