مقایسه لاماری ایما و فیدلیتی پرایم

۷ اسفند ۱۴۰۲ مقایسه لاماری ایما و فیدلیتی پرایم

بازار کراس اوورهای خانوادگی در ایران، به‌ویژه بعد از ممنوع شدن واردات، به سمت محصولات چینی مونتاژی گرایش پیدا کرد. خودروهایی مثل لاماری ایما و فیدلیتی پرایم با عرصه‌ای تقریبا خالی از رقبای مطرح جهانی روبه‌رو شدند و به همین دلیل هم توانستند در بازار تشنه ایران، سری برای خود از میان سرها بیرون ‌آورند. این دو خودرو جزو کراس اوورهای پرفروش محسوب می‌شوند و از لحاظ رده قیمتی نیز تقریبا به هم نزدیک هستند. مقایسه لاماری و فیدلیتی این امکان را می‌دهد تا افرادی که قصد خرید یکی از این دو محصول را دارند، با تمامی جنبه‌های مثبت و منفی این دو شاسی بلند شهری نسبت به یکدیگر آشنا شوند.

مشخصات فنی

هر دو خودرو موتورهای توربوشارژ ۱.۵ لیتری دارند، اما موتور لاماری ایما از نوع تزریق مستقیم است، قدرت بیشتری هم تولید می‌کند، با این حال نسبت به کیفیت بنزین حساس‌تر است. این موتور ۱۹۵ اسب بخار قدرت و ۲۸۵ نیوتن.متر گشتاور را از طریق یک گیربکس دوکلاچه ۷ سرعته روغنی به سمت محور جلو انتقال می‌دهد.

اما فیدلیتی پرایم قدرت و گشتاوری در حد ۱۵۶ اسب بخار و ۲۳۰ نیوتن.متر را به گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته دو کلاچه خیس خود تحویل می‌دهد. ناگفته نماند که گیربکس نمونه‌های اولیه فیدلیتی پرایم از نوع دو کلاچه خشک بود که در نمونه‌های جدیدتر به روغنی تبدیل شد.

با توجه به وزن مشابه این دو خودرو، لاماری ایما به دلیل برخورداری از پیشرانه پرقدرت‌تر، شتاب و هیجان سواری بیشتری در اختیار شما می‌گذارد. طبق تست‌های به عمل آمده، شتاب صفر تا صد لاماری ایما در حد ۹ تا ۹.۵ ثانیه است، اما این رقم برای فیدلیتی پرایم به حدود ۱۱.۹ ثانیه افزایش پیدا می‌کند. همچنین کیفیت سواری و راحتی لاماری ایما کمی بیشتر از فیدلیتی است و می‌تواند رضایت بالاتری در سرنشینان ایجاد کند. از لحاظ هندلینگ و پایداری در مسیرهای مارپیچ، وضعیت لاماری نسبت به فیدلیتی کمی بهتر ارزیابی می‌شود.

مشخصات کلی

  لاماری ایما فیدلیتی پرایم
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربوشارژر توربوشارژر
قدرت ۱۹۵ اسب بخار ۱۵۶ اسب بخار
گشتاور ۲۸۵ نیوتن.متر ۲۳۰ نیوتن.متر
گیربکس ۷ سرعته اتومات دوکلاچه DCT ۶ سرعته اتومات دوکلاچه DCT
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۹.۵ ثانیه ۱۱.۹ ثانیه
سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۷.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۸.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۵ یورو ۵
فرمان برقی برقی
بدنه کراس اوور کامپکت کراس اوور متوسط
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

  لاماری ایما فیدلیتی پرایم
طول ۴۵۶۵ میلیمتر ۴۷۳۵ میلیمتر
عرض ۱۸۶۰ میلیمتر ۱۹۰۰ میلیمتر
ارتفاع ۱۶۹۰ میلیمتر ۱۷۱۰ میلیمتر
فاصله محورها ۲۷۱۵ میلیمتر ۲۷۲۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۵۵۰ کیلوگرم ۱۵۷۵ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق ۴۸۰ لیتر ۴۳۸ لیتر
حجم مخزن سوخت ۵۵ لیتر ۵۵ لیتر
قطر رینگ ۱۹ اینچ ۲۰ اینچ

طراحی ظاهری

طراحی لاماری ایما

طراحی فیدلیتی پرایم

نیازی به مقایسه فیدلیتی با لاماری از لحاظ طراحی ظاهری نیست، چون همه ما می‌دانیم که یکی از مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین نقطه قوت لاماری ایما، همین طراحی به‌روز و جذاب آن است که این خودرو را در کوچه و خیابان نسبت به دیگر محصولات چینی متمایز کرده است. بنابراین وقتی با یک رقیب ساده‌تر مثل فیدلیتی پرایم مقایسه می‌شود، قطعا اکثر افراد لاماری ایما را برنده طراحی می‌دانند.

لاماری ایما از انحناهای گیرا و مدرن‌تری سود می‌برد، در حالی که استایل بدنه فیدلیتی به سبک خودروهای شاسی بلند قدیمی‌تر ترسیم شده است و از لحاظ زیبایی خیلی نمی‌تواند رقیب جدی برای لاماری ایما محسوب شود. البته شاید برخی مشتریان، بخصوص آنهایی که به طرح‌های قدیمی‌تر گرایش دارند، فرم مردانه‌تر فیدلیتی پرایم را نسبت به لاماری ایما ترجیح دهند.

طراحی داخلی

کابین لاماری ایما

کابین فیدلیتی پرایم

نوع طراحی داخلی فیدلیتی پرایم و لاماری ایما نسبتا زیباست و جذابیت قابل قبولی برای بیننده خواهد داشت. در این میان به نظر می‌رسد که طراحی داخلی فیدلیتی پرایم کمی پخته‌تر باشد، اما المان‌های امروزی بیشتری در داشبورد لاماری ایما به کار رفته است. از لحاظ کیفیت کابین، هر دو خودرو تقریبا در یک سطح قرار می‌گیرند و پلاستیک خشک در اکثر قسمت‌های داشبورد و رودری‌های آنها استفاده شده است.

میزان فضای کابین به دلیل فاصله محوری نسبتا یکسان در هر دو شاسی بلند چینی تقریبا برابر است و فضای یکسانی در اختیار کاربران این دو خودرو قرار می‌گیرد. فیدلیتی پرایم دارای یک نسخه ۷ نفره هم هست که اجازه می‌دهد تا سرنشینان بیشتری از اتاق این خودرو استفاده کنند‌. ظرفیت صندوق عقب لاماری ایما ۴۸۰ لیتر است، اما ظرفیت صندوق عقب فیدلیتی ۵ نفره حدود ۴۳۸ لیتر عنوان شده است.

آپشن ها و امکانات

در بحث مقایسه لاماری و فیدلیتی از نظر امکانات، فیدلیتی پرایم وضعیت بهتری دارد، چرا که از مواردی مثل رادار تغییر لاین، هشدار نقطه کور، دوربین ۳۶۰ درجه، قابلیت تیپ ترونیک جعبه دنده، تنظیم برقی صندلی شاگرد، گرمکن صندلی جلو و… سود می‌برد که در لاماری ایما موجود نیستند. البته لاماری ایما هم دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک است که در فیدلیتی وجود ندارد.

  لاماری ایما فیدلیتی پرایم
کروز کنترل دارد دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد دارد
کنترل سرعت در سرازیری دارد ندارد
کنترل کشش دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو ندارد دارد
سنسور عقب دارد دارد
رادار نقطه کور ندارد دارد
رادار تغییر لاین ندارد دارد
رادار تصادف جلو ندارد ندارد
رادار تصادف عقب ندارد ندارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی دارد دارد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
ترمز پارک برقی دارد دارد
پدال شیفتر ندارد ندارد
اتولایت دارد دارد
چراغ روز دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد دارد
ناوبری ندارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه ندارد دارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد
استارت بدون کلید دارد دارد
تهویه اتوماتیک دارد ندارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
صندلی برقی سرنشین جلو ندارد دارد
گرمکن صندلی جلو ندارد دارد
سردکن صندلی جلو ندارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل ندارد دارد
پانوراما دارد دارد
سانروف دارد دارد

خرید لاماری ایما یا فیدلیتی پرایم

نمای عقب لاماری ایما

نمای عقب فیدلیتی پرایم

پس از مطالعه مقایسه لاماری و فیدلیتی پرایم متوجه شده‌اید که اگر می‌خواهید یک کراس اوور خانوادگی با طراحی ظاهری بسیار زیباتر، شتاب و هیجان سواری مطلوب، مصرف سوخت کمی پایین‌تر، هندلینگ بهتر و سواری کمی نرم‌تر به دست آورید، لاماری ایما می‌تواند گزینه بهتری باشد. اما در سوی دیگر، فیدلیتی پرایم دارای نسخه ۷ نفره و امکانات رفاهی و ایمنی بیشتر است و برای خانواده‌های پرجمعیت‌تر و آنهایی که به دنبال آپشن‌های متنوع‌تر هستند، می‌تواند گزینه بهتری باشد.

ضمن آنکه قیمت ماشین فیدلیتی پرایم نیز کمی پایین‌تر از لاماری ایما معمولی است و در مقایسه با قیمت محصولات خارجی موجود در بازار ایران به صرفه تر است. البته قرار بود لاماری ایما X به عنوان نسخه فول‌آپشن‌تر از نسخه معمولی به بازار بیاید، اما ظاهرا لاماری ایما هیبرید جای مدل ایکس را در ایران خواهد گرفت. نسخه هیبریدی به‌عنوان لاماری ایما فیس لیفت و با امکانات کامل‌تر، توان بالاتر و مصرف سوخت کمتر، توسط آرین موتور پارس روانه بازار کشور می‌شود و احتمالا جای مدل معمولی را می‌گیرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور