ام وی ام آریزو ۵ اسپرت در برابر بهمن ریسپکت

۲۱ تیر ۱۴۰۲ ام وی ام آریزو ۵ اسپرت در برابر بهمن ریسپکت

بازار سدان‌های جمع‌وجور کشورمان با محصولاتی مثل آریزو ۵ و ۶ به همراه سدان‌های جدیدتر شامل بهمن ریسپکت و کی ام سی J7 به کار خود ادامه می‌دهد و در نبود خودروهای مطرح خارجی، این سدان‌های چینی با استقبال نسبی روبرو شده‌اند.

ام وی ام آریزو ۵ اسپرت (S) جدیدترین و به‌روزترین عضو خانواده آریزو مدیران خودرو به حساب می‌آید. این خودرو در اصل نسخه فیس لیفت آریزو ۵ توربو است و تغییرات شاخص فنی نسبت به گذشته در آن دیده نمی‌شود.

در سوی دیگر بهمن ریسپکت به عنوان یک سدان جدید وارد بازار شده و از قضا این خودرو نیز جزو محصولات چری است که از لحاظ پلتفرم، موتور و گیربکس تفاوت زیادی با تولیدات سری آریزو مدیران خودرو ندارد.

در ادامه به مقایسه آریزو ۵ اسپرت و ریسپکت بهمن موتور می‌پردازیم تا ببینیم کدام یک از این دو سدان جمع‌وجور مونتاژی ارزش خرید بالاتری دارد و می‌تواند مزایای بیشتری برای مالکان خود به همراه آورد.

مشخصات فنی

همان‌طور که اشاره شد در اینجا با دو خودرو از محصولات کمپانی چری مواجه هستیم. ام وی ام آریزو ۵ توربو که مدت‌ها با موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ و گیربکس CVT در ایران حاضر بوده است. نسخه اسپرت این خودرو نیز همچون گذشته از همان پیشرانه و جعبه دنده استفاده می‌کند، با این تفاوت که حالا وزن ام وی ام آریزو ۵ اسپرت ۸۰ کیلوگرم از قبل کمتر شده و این مورد می‌تواند باعث افزایش اندک چابکی و کاهش مصرف سوخت این خودرو شود.

بر این اساس با یک موتور توربوشارژ ۴ سیلندر بنزینی به قدرت ۱۴۷ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر روی ام وی ام آریزو ۵ S مواجه خواهید شد. این نیرو از طریق یک گیربکس اتوماتیک سی وی تی ۹ سرعته به سوی چرخ‌های جلو هدایت می‌شود.

در طرف دیگر میدان بهمن ریسپکت هم با موتور و گیربکس مشابه محصولات خانواده آریزو به ایران آمده است؛ بنابراین در اینجا با همان موتور ۱.۵ لیتری توربو و گیربکس اتوماتیک CVT با ۹ دنده شبیه‌سازی‌شده مواجه خواهید شد. البته به دلیل ارتقای نرم‌افزاری، گفته شده که حداکثر قدرت خروجی این پیشرانه به ۱۵۴ اسب بخار رسیده و بیشینه گشتاور آن نیز معادل ۲۳۰ نیوتن.متر است.

با این حال به دلیل آنکه وزن بهمن ریسپکت حدود ۸۰ کیلوگرم از ام وی ام آریزو ۵ اسپرت سنگین‌تر است، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که این افزایش قدرت و بیشینه گشتاور تاثیر زیادی روی چابک‌تر بودن محصول بهمن موتور نسبت به آریزو ۵ S داشته باشد.

بر همین اساس طبق تست‌های غیررسمی که روی هر دو خودرو انجام شده است، می‌توانید انتظار داشته باشید که شتاب صفر تا صد ریسپکت و آریزو ۵ اسپرت در محدوده ۱۰.۱ تا ۱۰.۵ ثانیه قرار بگیرد. البته با توجه به مواردی همچون شیب جاده و جهت باد و نوع آسفالت و…، شتاب‌گیری این خودروها می‌تواند کمی متفاوت شود، ولی به هر حال به صورت میانگین در همین محدوده قرار می‌گیرد.

بنابراین از لحاظ فنی و به ویژه شتاب و چالاکی، این دو خودرو در یک سطح قرار دارند و نباید از هیچ‌کدام انتظار عملکرد خارق‌العاده‌تر نسبت به دیگری را داشته باشید.

اما نکته مثبت و خوشایندی که در بهمن ریسپکت دیده می‌شود، این است که سیستم تعلیق عقب ریسپکت از نوع مالتی لینک مستقل است، اما در ام وی ام آریزو ۵ اسپرت همچون گذشته شاهد استفاده از سیستم تعلیق یکپارچه میله پیچشی هستیم.

به‌کارگیری سیستم‌های تعلیق پیشرفته‌تر مالتی لینک به صورت مستقل باعث می‌شود تا هندلینگ و پایداری خودرو، به‌خصوص هنگام حرکت پرشتاب و سریع درون پیچ‌ها، بسیار ارتقا پیدا کند و ناپایداری‌ها کاهش یابد.

اما ام وی ام آریزو ۵ S از سیستم تعلیق یکپارچه میله پیچشی در قسمت عقب استفاده می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان هندلینگ و پایداری هم‌تراز با بهمن ریسپکت را از آن توقع داشت. با این حساب در صورت ورود بسیار سریع به مسیرهای منحنی و انجام مانورهای هیجان‌انگیز در پیچ‌ها، احتمال بیش فرمانی و انحراف قسمت عقب خودرو در ام وی ام آریزو ۵ اسپرت بیشتر از بهمن ریسپکت است.

در سایر موارد مرتبط با تجربه رانندگی هر دو خودرو عملکرد مشابهی دارند و نمی‌توان برتری خاصی را برای یکی از آنها به طور واضح برشمرد. درنتیجه می‌شود ادعا کرد که مقایسه ریسپکت بهمن موتور با آریزو ۵ اسپرت از نظر فنی برنده دقیقی ندارد، اما در بحث هندلینگ و پایداری، محصول گروه بهمن به دلیل برخورداری از سیستم تعلیق پیشرفته مالتی لینک در محور عقب، می‌تواند به عنوان برنده این قسمت انتخاب شود.

مشخصات کلی

  ام وی ام آریزو ۵ اسپرت بهمن ریسپکت
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۵ لیتر  ۱.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربوشارژ توربوشارژ
قدرت ۱۴۷ اسب بخار ۱۵۴ اسب بخار
گشتاور ۲۱۰ نیوتن.متر ۲۳۰ نیوتن.متر
گیربکس CVT CVT
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۱۰.۱ ثانیه ۱۰.۱ ثانیه
سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۶.۹ لیتر در صد کیلومتر ۷.۵ لیتر در صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۵ یورو ۵
فرمان برقی برقی
بدنه سدان جمع و جور سدان جمع و جور
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

  ام وی ام آریزو ۵ اسپرت بهمن ریسپکت
طول  ۴۵۳۲ میلیمتر ۴۶۷۰ میلیمتر
عرض ۱۸۱۴ میلیمتر ۱۸۲۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۸۷ میلیمتر ۱۴۸۳ میلیمتر
فاصله محورها ۲۶۵۰ میلیمتر ۲۷۰۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۳۳۰ کیلوگرم ۱۴۰۸ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۴۳۰ لیتر ۴۵۵ لیتر
حجم مخزن سوخت ۴۸ لیتر ۵۰ لیتر
قطر رینگ ۱۷ اینچ ۱۷ اینچ

آپشن ها و امکانات

  ام وی ام آریزو ۵ اسپرت بهمن ریسپکت
کروز کنترل دارد دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد دارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد ندارد
کنترل کشش دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو ندارد ندارد
سنسور عقب دارد دارد
رادار نقطه کور ندارد ندارد
رادار تغییر لاین ندارد ندارد
رادار تصادف جلو ندارد ندارد
رادار تصادف عقب ندارد ندارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی دارد دارد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
ترمز پارک برقی دارد دارد
پدال شیفتر ندارد ندارد
اتولایت دارد دارد
چراغ روز دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد دارد
ناوبری دارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه ندارد دارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد
استارت بدون کلید دارد دارد
تهویه اتوماتیک ندارد دارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
صندلی برقی سرنشین جلو ندارد ندارد
گرم‌کن صندلی جلو دارد دارد
سردکن صندلی جلو ندارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد دارد
پانوراما ندارد ندارد
سانروف دارد دارد

طراحی ظاهری

طراحی آریزو ۵ اسپرت

طراحی بهمن ریسپکت

مهم‌ترین تغییری که در ام وی ام آریزو ۵ S نسبت به مدل قبلی رخ داده، تحول جلوپنجره و طراحی سپر جلو است که باعث شده نمای اسپرت، خشن و جوان‌پسندتر برای این سدان قدیمی رقم بخورد. به‌کارگیری جلوپنجره آبشاری و قاب‌های مه‌شکن به سبک خودروهای اسپرت، آریزو ۵ جدید را نسبت به گذشته کاملا متمایز می‌کند.  استفاده از دیفیوزر جدید و طراحی خشن‌تر سپر در قسمت عقب ام وی ام آریزو ۵ اسپرت هم باعث شده تا طرح خودرو کمی جوان‌پسندتر جلوه کند.

در سوی دیگر ریسپکت بهمن موتور به‌ویژه در نمای جلو و عقب طراحی به‌روز و مدرن‌تری ارائه می‌دهد. این خودرو به تازگی بازطراحی شده و درنتیجه تطابق بیشتری با اصول طراحی روز پیدا کرده است.

بنابراین در مجموع اگر بخواهیم ماشین زیبا و جذاب‌تری را از بین این دو انتخاب کنیم، احتمالا شما هم موافقید که محصول بهمن موتور جذابیت بیشتری دارد و می‌تواند به عنوان گزینه اول انتخاب شود.

طراحی داخلی

کابین آریزو ۵ اسپرت

کابین بهمن ریسپکت

مقایسه طراحی داخلی ریسپکت بهمن موتور و آریزو ۵ اسپرت می‌تواند رقابت شانه به شانه و نزدیک‌تری باشد.  طراحی داخلی ام وی ام آریزو ۵ اسپرت نسبت به مدل قبلی کمی تغییر کرده و حالا به طور کامل با داشبورد مشابه آریزو ۶ اسپرت پا به میدان گذاشته است. این سبک طراحی در نوع خود مجلل و زیبا جلوه می‌کند و از سوی دیگر، قابلیت‌های اسپرت و جوان‌پسند هم تا حدودی در آن نمایان است.

اما در طرف دیگر میدان، طراحی داشبورد بهمن ریسپکت در عین حال که کمی کلاسیک‌تر به نظر می‌رسد، اما هیجان بیشتری در آن دیده می‌شود و با استفاده از المان‌های مناسب روی داشبورد، توانسته گیرایی نسبتا بالاتری را به وجود آورد.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که اگر به داشبوردهای مجلل و نوین‌تر علاقه دارید، نمای داخلی ام وی ام آریزو ۵ S بیشتر مورد پسند شما خواهد بود، اما اگر طراحی‌های اسپرت و ریسینگ بیشتر مورد توجه شما قرار دارد، بنابراین نمای داخلی بهمن ریسپکت تطابق بیشتری با سلیقه شما خواهد داشت.

در مورد میزان فضای کابین این خودروها و به‌ویژه صندلی‌های ردیف عقب، باید بگوییم که به دلیل فاصله محوری بزرگ‌تر بهمن ریسپکت، می‌توان انتظار داشت که فضای پا برای سرنشینان بلندقد در این خودرو کمی بیشتر از ام وی ام آریزو ۵ اسپرت باشد. اما در مجموع فضای داخلی این دو سدان جمع‌وجور شهری، تقریبا هم‌تراز است و افراد با قد تا ۱۹۰ سانتیمتر نیز می‌توانند در صندلی‌های ردیف عقب حضور راحتی را تجربه کنند.

در مورد حجم صندوق عقب نیز باید بدانید که برتری ریسپکت به صورت خفیف در اینجا هم احساس می‌شود. چرا که صندوق عقب ریسپکت معادل ۴۵۵ لیتر فضا دارد، اما این رقم برای حجم صندوق آریزو ۵ اسپرت به ۴۳۰ لیتر می‌رسد.

بنابراین باید گفت مقایسه ریسپکت بهمن موتور با آریزو ۵ اسپرت مدیران خودرو از نظر طراحی داخلی برنده قاطعی ندارد، اما طراحی جدید و اسپرت بهمن ریسپکت به همراه فضای داخلی کمی بزرگ‌تر، می‌تواند برای مشتریان کاربردی و کمی گیراتر باشد.

آریزو ۵ اسپرت یا بهمن ریسپکت

نمای عقب آریزو ۵ اسپرت

نمای عقب بهمن ریسپکت

به پایان مقایسه ام وی ام آریزو ۵ اسپرت و بهمن ریسپکت رسیدیم و حالا قطعا باید به این سوال پاسخ بدهیم که آریزو ۵ اسپرت بخریم یا ریسپکت بهمن موتور؟

به طور دقیق شاید نتوان گفت که ریسپکت بهتر است یا آریزو ۵ جدید، اما اگر بخواهیم این دو خودرو را با نوع نیازها و سلایق مشتریان تطبیق بدهیم و ببینیم که کدام ماشین برای چه نوع مشتریانی مناسب‌تر است، باید بگوییم که بهمن ریسپکت به عنوان سدان جدیدتر با طراحی ظاهری جذاب‌تر، فضای داخلی کمی بزرگ‌تر، صندوق عقب کاربردی‌تر، طراحی داخلی جوان‌پسندتر و هندلینگ بهتر به دلیل استفاده از سیستم تعلیق مالتی لینک در محور عقب، می‌تواند خودروی مناسبی برای مشتریانی باشد که این ویژگی‌ها را اولویت قرار داده‌اند.

در سوی دیگر ام وی ام آریزو ۵ اسپرت هم طراحی جدید و گیراتری نسبت به گذشته ارائه می‌دهد. ارتقای نمای داخلی و به‌روزرسانی‌های ظاهری این خودرو باعث شده تا همچنان بتواند در میدان رقابت با سدان‌های جدیدی همچون ریسپکت حضور داشته باشد. خدمات پس از فروش گسترده‌تر مدیران خودرو هم نکته مثبتی است که موجب خواهد شد تا بعضی مشتریان به سمت محصولات این شرکت و آریزو ۵ اسپرت تمایل بیشتری داشته باشند.

البته به دلیل اشتراکات فنی این دو خودرو با اکثر محصولات چری در ایران، مالکان ریسپکت هم از لحاظ یافتن قطعات یدکی و تعمیرات و نگهداری با مشکل چندانی روبرو نخواهند بود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور