برندگان جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

۲۸ دی ۱۴۰۱ برندگان جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

رسم سال نوی میلادی در بخش خودرو آمریکای شمالی، امسال هم در ماه ژانویه برگزار شد و هیات داوران جایزه خودرو، وانت و شاسی‌بلند سال آمریکای شمالی (NACTOY)، برگزیدگان خود برای سال ۲۰۲۳ میلادی را اعلام کرد. در دوره گذشته، هوندا سیویک به عنوان خودرو سال ۲۰۲۲ آمریکای شمالی معرفی شد و کمپانی فورد با ماوریک و برانکو، به ترتیب جایزه بهترین وانت و شاسی بلند سال را به خود اختصاص دادند.

این جایزه از ژانویه سال ۱۹۹۴ هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی خودرو دیترویت برگزار می‌شد و اگرچه زمان برگزاری نمایشگاه چند سالی است که به ماه سپتامبر منتقل شده، اما رسم معرفی بهترین خودروهای سال آمریکای شمالی تغییری نکرده و همچنان در اولین روزهای سال نو میلادی اجرا می‌شود.

هر چند بهترین‌های ۲۰۲۲ را خودروهای بنزینی تشکیل می‌دادند، اما از سه برنده امسال، دو جایزه سهم ماشین‌های الکتریکی است و فقط یک خودرو با موتور درون‌سوز در فهرست بهترین‌ها دیده می‌شود.

خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

آکورا اینتگرا

در بخش خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی، آکورا اینتگرا، نیسان Z و جنسیس الکتریفاید G80 را پشت سر گذاشت و عنوان بهترین ماشین را از آن خود کرد. قیمت پایه ۳۰ هزار و ۸۰۰ دلاری و گیربکس ۶ دنده دستی، شاخص‌هایی بود که مورد توجه هیات داوران قرار گرفت و توانست نظر آنها را جلب کند. در اواخر سال جاری، مدل اسپرت این خودرو با نام آکورا اینتگرا تایپ S عملکرد این خودرو را ارتقا می‌دهد.

وانت سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

فورد F-150 لایتنینگ

عنوان بهترین وانت سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی به فورد F-150 لایتنینگ رسید که کسب این عنوان توسط پیکاپ برقی فورد چندان تعجب‌برانگیز نیست. فورد F-150 لایتنینگ، موفق شد شورولت سیلورادو ۱۵۰۰ ZR2 و لردزاتون اندورنس را از دور خارج کند. سیلورادو پیکاپ خوبی است اما نه به اندازه لایتنینگ و نمی‌تواند چیز جدیدی را به این کلاس اضافه کند.

فورد با طراحی و تولید لایتنینگ ثابت کرد که وانت و پیکاپ هم می‌توانند با پیشرانه برقی به کار بیایند، چرا که به جز مشخصات فنی، از نظر ظاهری و بدنه تفاوت چندانی با مدل بنزینی ندارد. فورد F-150 لایتنینگ ۵۸۰ اسب بخار قدرت دارد و بُرد آن با بسته بزرگ باتری به ۵۱۵ کیلومتر می‌رسد.

شاسی بلند سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

کیا EV6

فینالیست‌های شاسی بلند سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی شامل کادیلاک لیریک، جنسیس GV60 و کیا EV6 می‌شد و خودرو کره‌ای کیا جایزه اول را از آن خود کرد. هر سه این شاسی بلندها، پیشرانه برقی دارند. اگرچه کادیلاک و جنسیس جزو بهترین خودروها محسوب می‌شوند، اما سرعت شارژ EV6 خیلی سریع است و میزان شارژ باتری آن از در ۱۸ دقیقه از ۱۰ درصد به ۸۰ درصد می‌رسد. قوی‌ترین مدل این خودرو، کیا EV6 GT است که ۵۷۶ اسب بخار نیرو قدرت دارد و ۰ تا ۱۰۰ را در ۳.۶ ثانیه پر می‌کند. پیش از این، کیا EV6 موفق شده بود جایزه خودرو سال ۲۰۲۲ اروپا را کسب کند.

فینالیست های سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی

یکی دو ماه مانده به آخرین روز سال میلادی، کارشناسان و خبرنگاران بهترین خودروهای سال را برای جوایز و رسانه‌های گوناگون اعلام می‌کنند. امسال هم مثل همیشه، فهرست فینالیست‌های جایزه خودرو سال اروپا و بعد از آن جایزه خودرو سال آمریکای شمالی مشخص شد. اروپایی‌ها هر سال جایزه خود را فقط به یک خودرو می‌دهند، در صورتی که جایزه خودرو سال آمریکای شمالی شامل سه بخش بهترین خودرو، بهترین وانت و بهترین شاسی‌بلند می‌شود.

۵۰ خبرنگار و کارشناس آمریکایی و کانادایی، از بین ۲۶ خودرویی که به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند بودند، ۹ خودرو را در سه بخش برای حضور در فینال انتخاب کردند و اسامی این ماشین‌ها در نمایشگاه لس آنجلس اعلام شد. برندگان خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی، روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۱ دی ۱۴۰۱) در دیترویت معرفی خواهند شد.

هیات داوران خودرو سال آمریکای شمالی که از ۵۰ کارشناس و خبرنگار آمریکایی و کانادایی تشکیل شده، ۹ ماشین را در سه بخش خودرو، وانت و شاسی بلند به عنوان فینالیست‌های سال ۲۰۲۳ معرفی کرد.

خودرو سال

  • آکورا اینتگرا
  • جنسیس الکتریفاید G80
  • نیسان Z

وانت سال

شاسی بلند سال

این ۹ خودرو توسط ۸ برند ساخته شده و ۶ مورد از آنها ماشین‌های تمام برقی هستند و در هر بخش از جایزه حداقل اسم یک خودرو الکتریکی دیده می‌شود.

جالب اینجا است که هر سه فینالیست بخش شاسی‌بلند، خودروهای برقی هستند. ماشین‌هایی که توسط هیات داوران برای بخش خودرو سال انتخاب شده، ترکیب متنوعی دارند که شامل یک سدان لوکس با موتور درون‌سوز، یک خودرو اسپرت V6 دیفرانسیل عقب و یک سدان سایز متوسط تمام برقی می‌شوند. در بخش وانت‌ها، دو خودرو از برندهای قدیمی انتخاب شده و یک وانت هم محصول استارتاپ جدید است.

در کل مجموعه متنوعی از بهترین وسایل نقلیه جدید، از خودروهای اسپرت گرفته تا پیکاپ‌های قدرتمند و سه ماشین الکتریکی به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند و برای اولین بار هر سه فینالیست یک بخش را خودروهای برقی تشکیل می‌دهند. بین خودروهایی که در این فهرست دیده می‌شوند، کیا EV6 عنوان بهترین خودرو سال ۲۰۲۲ اروپا را به خود اختصاص داده است.

خودروهایی می‌توانستند در جایزه خودرو سال آمریکای شمالی شرکت کنند که برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ در بازار کشورهای ایالات متحده و کانادا عرضه شده، یا اینکه جدیدترین مدل و نسل آنها در سال جاری به معرفی شده باشد.

فینالیست‌های خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی از بین ۲۶ ماشین انتخاب شدند که عبارتند از:

نیمه نهایی خودرو سال

نیمه نهایی وانت سال

  • شورولت سیلورادو ZR2
  • فورد F-150 لایتنینگ
  • لردزتاون اندورنس

نیمه نهایی شاسی بلند سال

هنگام تست و ارزیابی خودروها، نظرسنجی از هیات داوران به عمل آمد تا پیش‌بینی خود از روند صنعت خودروسازی را اعلام کنند. بر اساس این نظرسنجی، ۱۰ درصد خودروهای جدید در سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۵ یا ۲۰۲۵-۲۰۲۷، ماشین‌های الکتریکی خواهند بود. سهم خودروهای برقی در سال‌های ۲۰۲۷-۲۰۳۰ از بازار به ۲۵ درصد می‌رسد و در سال‌های ۲۰۳۰-۲۰۳۵ نیمی از محصولات عرضه‌شده در بازار را خودروهای الکتریکی تشکیل خواهند داد. همچنین قیمت اتومبیل‌های صفر افزایش پیدا می‌کند و مالکان مدت زمان بیشتری از ماشین‌های خود استفاده خواهند کرد.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۴ مشکلاتی که زنجیره تامین به خاطر همه‌گیری کرونا با آن درگیر است، به پایان خواهد رسید. اسامی برندگان جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ آمریکای شمالی، روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۳ در دیترویت، پایتخت خودرو ایالات متحده اعلام می‌شود.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو