نحوه باز کردن حساب وکالتی برای خرید خودرو

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ نحوه باز کردن حساب وکالتی برای خرید خودرو

دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور، یعنی سایپا و ایران خودرو، شرط جدیدی را برای متقاضیان خرید خودرو در نظر گرفته‌اند. از این به بعد تنها کسانی می‌توانند در طرح‌‌های فروش این خودروسازان شرکت کنند که در یکی از بانک‌های تجارت، ملی، صادرات، ملت، رفاه و اقتصادنوین حساب وکالتی داشته باشند. این تصمیم برای کاهش تقاضاهای کاذب، حذف دلالی و واقعی‌تر شدن آمار متقاضیان اتخاذ شده است.

بنابر اعلام خودروسازان، میزان موجودی این حساب‌ها و مدت زمان بلوکه شدن وجه در حساب مشتری بر اساس نوع خودرو، متفاوت خواهد بود و در آینده درباره چگونگی آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

حساب وکالتی چیست؟

حساب وکالتی، نوعی حساب بانکی محسوب می‌شود که به حساب معاملاتی متصل است و به عنوان راهکاری برای برداشت مستقیم وجه مورد نیاز معامله، از حساب مشتری به کار گرفته می‌شود.

حساب وکالتی مورد استفاده برای بورس، بورس کالا و خرید خودرو از خودروسازان، یکسان است و تفاوتی با هم ندارند.

معمولا مشتریان و دارندگان این حساب‌ها، به کارگزاری‌ها یا شرکت خودروسازی وکالت می‌دهند که وجه مورد نیاز برای سفارش و خرید را به طور مستقیم، از حساب شخصی‌شان تا زمان مورد نیاز مسدود کنند.

مزایای حساب وکالتی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزایای حساب‌های وکالتی، سرعت یافتن معامله‌ و صرفه‌جویی در زمان است. با استفاده از این راهکار، دیگر نیازی نیست شما برای هر معامله، حساب بانکی‌تان را شارژ کنید؛ کارگزاری به صورت خودکار، مبلغ مورد نیاز را از حساب بانکی شما برداشت می‌کند.

آدرس سامانه های وکالتی بانک ها

آدرس سامانه‌های جامع افتتاح حساب‌های وکالتی بانک‌های مختلف برای ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه اعلام شد. فهرست این سامانه‌ها به شرح زیر است:

نحوه افتتاح حساب وکالتی

برای افتتاح حساب وکالتی، اولین قدم، افتتاح حساب قرض‌الحسنه یا کوتاه مدت، در یکی از بانک‌های معرفی شده توسط شرکت‌های ایران خودرو و سایپا است. اما اگر پیش از این، در این بانک‌ها حساب داشتید، دیگر نیازی به طی کردن این مرحله نیست.

حالا باید به یکی از شعب بانک‌های مذکور مراجعه کنید تا حساب‌تان را وکالتی کنید. البته اگر پیشتر در بانک‌های تجارت یا ملی حساب باز کرده باشید، می‌توانید به صورت اینترنتی هم این کار را انجام دهید. دارندگان حساب‌های تجارت می‌‌توانند با مراجعه به سامانه بانک تجارت و دارندگان حساب‌های ملی می‌توانند با مراجعه به سامانه فیروزه، اقدام به وکالتی کردن حساب خود کنند.

توجه کنید که تنها حساب برندگان طرح‌های فروش خودرو، به اندازه وجه اعلام شده، مسدود می‌شود اما از حساب مشتری‌هایی که برنده نشده‌اند، مبلغی برداشت نمی‌شود.

مدارک لازم برای افتتاح حساب وکالتی

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب وکالتی، بنابر بانک مورد نظر، متفاوت است. تمامی بانک‌ها برای این منظور، مشتریان را ملزم به ارائه کارت شناسایی می‌کنند اما برخی بانک‌ها به معرفی‌نامه یک کارگزاری بورسی یا نامه درخواست حساب وکالتی نیاز دارند. بعضی از بانک‌ها نیز علاوه بر مدارک فوق، الزام ارائه مستندات درآمدی را هم در نظر می‌گیرند.

تعداد حساب‌های وکالتی

محدودیت خاصی برای افتتاح و ایجاد حساب‌های وکالتی وجود ندارد و هر شخص می‌تواند به تعداد تمام کارگزاری‌ها و بانک‌های ارائه‌دهنده این خدمات، حساب وکالتی داشته باشد. اما به این نکته توجه کنید که به هر کارگزاری، تنها می‌توانید یک حساب وکالتی معرفی کنید.

کسانی که دارای چک برگشتی باشند، امکان افتتاح حساب وکالتی یا وکالتی مشترک ندارند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فاطمه امین الرعایا