پژو ۲۰۶ SD در برابر پژو ۲۰۷ SD

۲۷ آذر ۱۴۰۲ پژو ۲۰۶ SD در برابر پژو ۲۰۷ SD

خودروهای هاچبک سایز کوچک پرفروش‌ترین ماشین‌های روزمره در محیط‌های شهری محسوب می‌شوند. حالا اگر این خودروها به کلاس سدان بدل شوند، مزیت‌های کلاس هاچ‌بک کوچک سایز از جمله مصرف کم و ابعاد مناسب را همراه خود به کلاس سدان تقدیم می‌کنند. این دقیقا همان ترکیبی است که گزینه‌هایی چون پژو ۲۰۶ SD و پژو ۲۰۷ صندوقدار به بازار ایران هدیه کردند. اما با وجود شباهت بسیار، میان این دو خودرو تمایز وجود دارد.

مشخصات فنی

پیشرانه به کار رفته در هر دو خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۲۰۷ SD نمونه مشترک ۴ سیلندر خطی دو میل سوپاپ ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی پژو با کد شناسایی TU5 است. این پیشرانه در خط تولید خودروهای پژو در میان خودروسازان فرانسوی، نقش پیشرانه ۳۵۰ اینچ مکعبی (۵.۷ لیتری) شورولت با کد شناساییSBC350  را برای خودروسازان آمریکایی بازی می‌کند. به بیان دیگر، این موتور ۱.۶ لیتری یکی از پرتیراژترین پیشرانه‌های ساخته‌شده در تاریخچه شرکت پژو است که نه فقط در فرانسه، بلکه در ایران و طیف گسترده‌ای از خودروهای چینی نیز به کار رفته است.

این پیشرانه بر اساس اطلاعات رسمی وبسایت شرکت ایکو می‌تواند قدرتی برابر با ۱۰۵ اسب بخار در دور ۵۸۰۰ و گشتاوری معادل با ۱۴۲ نیوتن.متر در دور ۴۰۰۰ به تولید برساند که با مد نظر قرار دادن وزن نسبتا کم این دو خودرو (۱۰۸۶ و ۱۱۵۲ کیلوگرم به ترتیب برای پژو ۲۰۶ سدان و پژو ۲۰۷ سدان) شتاب و سرعت نه چندان جذاب اما قابل قبولی را به همراه دارد.

پژو 206 SD در تمامی تریم‌های تولیدی (به جز تریم V9) با گیربکس دستی ۵ سرعت به بازار عرضه شد در حالی که پژو 207 SD کاملا برعکس ۲۰۶، تنها با گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته سنتی به بازار کشور رسید. از این رو جای تعجب ندارد که دسترسی به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برای ۲۰۶ سدان با گیربکس تند و تیزتر دستی ۵ سرعته برابر با ۱۱.۴ ثانیه باشد در حالی که ۲۰۷ سدان با تکیه بر گیربکس ۴ سرعت (یک ضریب دنده کمتر) سنتی و تنبل‌تر اتوماتیک خود برای دستیابی به همین سرعت برابر با ۱۲.۶ ثانیه زمان لازم دارد که اختلاف زمان ۱.۲ ثانیه‌ای را به عنوان حقیقتی کاملا طبیعی به معرض نمایش می‌گذارد.

با وجود شباهت‌های بسیار زیاد، اختلاف مصرف سوخت متوسط ۰.۷ لیتری میان دو خودرو که در رانندگی روزمره به سادگی از مرز ۱ لیتر نیز تجاوز خواهد کرد، تنها به دلیل استفاده از گیربکس اتوماتیک ۴ سرعت در پژو 207 صندوقدار است که باعث می‌شود به اندازه گیربکس ۵ سرعت دستی ۲۰۶ سدان بهینه عمل نکند.

اگرچه این اختلاف مصرف سوخت در زندگی روزمره چندان ملموس نیست، اما همچنان لازم به تاکید است که این اختلاف مصرف سوخت درحالی است که پژو ۲۰۷ SD از سیستم کمکی فرمان بهینه‌تر نوع برقی بهره می‌برد، درحالی که پژو ۲۰۶ SD همچنان از سیستم کمکی فرمان قدیمی‌تر هیدرولیکی استفاده می‌‌کند. اگر سیستم فرمان ۲۰۷ با نمونه پیشرفته‌تر و بهینه‌تر برقی جایگزین نمی‌‌شد، اختلاف مصرف سوخت متوسط آن در مقایسه با ۲۰۶ سدان به سادگی از مرز ۱.۵ لیتر در هر صد کیلومتر تجاوز می‌کرد.

مشخصات کلی

  پژو ۲۰۶ SD پژو ۲۰۷ SD
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۱.۶ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور طبیعی طبیعی
قدرت ۱۰۵ اسب بخار ۱۰۵ اسب بخار
گشتاور ۱۴۲ نیوتن.متر ۱۴۲ نیوتن.متر
گیربکس ۵ سرعته دستی ۴ سرعته اتوماتیک
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۱۱.۴ ثانیه ۱۲.۶ ثانیه
سرعت ۱۹۳ کیلومتر بر ساعت ۱۸۴ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۶.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۴ یورو ۴
فرمان هیدرولیک برقی
بدنه سدان کوچک سدان کوچک
نوع رینگ فولادی فولادی – آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

  پژو 206 SD پژو 207 SD
طول ۴۱۸۸ میلیمتر ۴۲۱۱ میلیمتر
عرض ۱۶۵۵ میلیمتر ۱۶۶۹ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۵۶ میلیمتر ۱۴۵۶ میلیمتر
فاصله محورها ۲۴۴۳ میلیمتر ۲۴۴۳ میلیمتر
وزن خالص ۱۰۸۶ کیلوگرم ۱۱۵۲ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق ۴۰۰ لیتر ۴۰۰ لیتر
حجم مخزن سوخت ۵۰ لیتر ۵۰ لیتر
قطر رینگ ۱۴ اینچ ۱۴ اینچ

طراحی ظاهری

نمای ظاهری 206 صندوقدار

نمای ظاهری 207 صندوقدار

ظاهر پژو ۲۰۶ SD کاملا مشابه با نسخه هاچبک ۲۰۶ است، تنها با این تفاوت که گویی یک صندوق عقب اضافه را به شکلی ناشیانه به پشت آن جوش داده‌اند.

زمانی که پژو نسخه سدان ۲۰۶ را روانه بازار جهانی کرد، مهم‌ترین انتقاد واردشده، عدم تغییر در بُرش درهای عقب خودرو بود که با نسخه هاچ‌بک کاملا یکسان است. به عبارت بهتر، در خودروهایی که در ساختارهای هاچ‌بک و سدان به تولید می‌رسند، درهای عقب همیشه متفاوت طراحی می‌شوند. به این ترتیب که درهای عقب پژو 206 هاچبک با قوسی لطیف، منطبق بر ظاهر تخم مرغی بخش انتهایی خودرو به سمت درهای جلو بُرش می‌خورند که این رویه تقریبا در طراحی تمامی هاچ‌بک‌ها دیده می‌شود.

اما زمانی که ساختار خودرو به سدان تغییر پیدا می‌کند، بُرش درهای عقب باید اندکی عمودتر شود تا ورود و خروج در مقایسه با نسخه هاچ‌بک ساده‌تر انجام شود، اما این تغییر مهم در ۲۰۶ سدان به هیچ عنوان انجام نشد. به بیانی ساده‌تر، همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، نسخه سدان ۲۰۶ با نسخه هاچ‌بک آن از دیدگاه طراحی تا پشت درهای عقب هیچ فرقی ندارد و اگر چشم‌بسته سوار ردیف دوم صندلی‌های این دو نسخه شوید، به هیچ عنوان نمی‌توانید نسخه هاچبک را از نسخه سدان تشخیص دهید.

‌این‌طور به نظر می‌رسد که پژو و همتایان ایرانی آن‌ها در پروژه سدان کردن این هاچ‌بک دوست‌داشتنی، از صرف هرگونه هزینه غیرحیاتی خودداری کرده‌اند.

مهم‌ترین ایراد طراحی پژو ۲۰۶ SD ظاهر بسیار قدیمی و البته بسیار محافظه‌کارانه آن است که به ابتدای قرن بیست و یکم باز می‌گردد. اگرچه جرارد والتر، مدیر مرکز طراحی پژو (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷) در طراحی ۲۰۶ غوغای جهانی به پا کرد، اما این سبک طراحی تا آغاز دهه ۲۰۱۰ میلادی کاملا قدیمی به حساب می‌آمد. ولی ظاهر بسیار ساده و بدون پیچیدگی این خودرو باعث شد تا بتواند حتی در گذر این زمان طولانی و بدون فیس لیفت همچنان بر خط تولید ایکو و سایر خودروسازان کشورهای در حال توسعه باقی بماند.

پژو ۲۰۷ صندوقدار داستانی کاملا مشابه با ۲۰۶ سدان دارد و دلیل آن نیز کاملا واضح است. الهام‌گیری مستقیم طراحی پژو ۲۰۷ در نسخه‌های هاچ‌بک و سدان از ۲۰۶ باعث می‌شود ظاهر عجیب و غریب هاچبک سدان‌شده در ۲۰۷ SD نیز به وضوح پیدا باشد. اما نقطه قوت ۲۰۷ در ظاهر فیس‌لیفت‌شده و به‌روزتر آن است که از طراحی ظاهری پژو ۲۰۶ پلاس وام گرفته است. هر چند این فیس لیفت تنها محدود به تغییر جلوپنجره و چراغ‌های جلو و عقب می‌شود و هیچ المان کلی طراحی ظاهری را در برنمی‌گیرد، اما باید اعتراف کرد که این تغییرات هر چند سطحی است، اما نتیجه بسیار مثبتی در پی داشته است.

با وجود همه اشتراک‌های بین دو خودرو، مشخصات فنی برگرفته از وبسایت رسمی ایکو نشان می‌دهد که پژو 207 SD به اندازه ۱۳ میلیمتر کشیده‌تر و ۱۴ میلیمتر عریض‌تر از پژو 206 SD است. این ابعاد و اندازه در مقایسه رو در روی هر دو خودرو با یکدیگر به هیچ عنوان قابل رویت نیست، چراکه ارتفاع و فاصله محورهای هر پژو سدان کوچک نیز با یکدیگر کاملا برابر است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی 20 صندوقدار

طراحی داخلی 207 صندوقدار

در مقایسه پژو ۲۰۶ SD و پژو ۲۰۷ SD، تفاوت‌‌های نمای داخلی دو خودرو شاید همانند تفاوت‌های نمای خارجی جزئی باشند، اما بدون شک به همان اندازه ملموس و جالب توجه هستند.

پژو 207 SD از داشبرد و غربیلک فرمان کاملا متفاوتی بهره می‌برد و به جرات می‌توان گفت که این تفاوت‌ها همین‌ جا پایان می‌یابند. اما همین تغییرات جزئی باعث می‌شود ۲۰۷ به عنوان خودرویی کاملا متفاوت جلوه کند.

ظاهر قدیمی نمای داخلی پژو 206 SD را می‌توان همانند نمای خارجی آن قدیمی، محافظه‌کارانه و البته کاربردی توصیف کرد. در حالی که ۲۰۷ با اعمال تغییرات زیبایی در نشانگرهای پشت فرمان مزین به حلقه‌های دربرگیرنده با رنگ متضاد و رنگ‌آمیزی سفید در زمینه نشانگرها، در کنار غربیلک فرمان پهن‌تر مجهز به کلید‌ و ادوات کنترلی سیستم صوتی و کروز کنترل، ظاهر به مراتب اسپرت‌تر و جوان‌پسندانه‌تری را ارائه می‌دهد.

البته نباید فراموش کرد که استفاده از نمایشگر لمسی ۷ اینچی درست در بخش بالایی مرکز داشبورد پژو ۲۰۷ صندوقدار یکی از مهم‌ترین تفاوت‌‌های بارز در نمای داخلی این دو خودرو است که باعث می‌شود نمای داخلی ۲۰۷ تنها در یک پلک بر هم زدن همانند یک خودرو امروزی‌تر جلوه کند.

اگرچه شاید بتوان از طراحی داشبرد و دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع متفاوت پژو ۲۰۷ SD در مقایسه با ظاهر قدیمی داشبرد و دریچه‌های پژو ۲۰۶ SD چشم پوشی کرد اما باید این نکته مهم را در نظر داشت که در هر صورت ۲۰۷ در نمای داخلی از طراحی صرفا متفاوتی بهره می‌برد. شاید این سبک طراحی زیباتر نباشد، اما بدون شک نوین‌تر و به‌روزتر است و باعث می‌شود خریدار ایرانی با حس و حال تازه‌تری به نمای داخلی ۲۰۷ نگاه کند.

فضای داخلی در هر دو خودرو بدون تغییر مانده و حجم صندوق عقب با یکدیگر برابر و معادل با ۴۰۰ لیتر است و شاید چندان بزرگ جلوه نکند، اما برای این کلاس از خودروها قابل قبول است.

آپشن ها و امکانات

شاید مهم‌ترین نکته در پس طراحی به‌روزتر نمای داخلی پژو ۲۰۷ صندوق دار، سطح آپشن‌های رفاهی به کار رفته در این خودرو در مقایسه با پژو ۲۰۶ صندوق دار باشد. از جمله این آپشن‌های قابل توجه می‌توان به دوربین دنده عقب، سیستم مولتی مدیا با قابلیت پخش DVD و مجهز به سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) و ۴ بلندگوی مجزا، آینه‌های جانبی تاشونده برقی و کروز کنترل اشاره کرد که می‌توانند در انتخاب خریدار نهایی نقش مهمی بازی کنند.

البته لازم به ذکر است که در گذر زمان، عرضه تریم‌های متنوع ۲۰۶ سدان با توقف تولید بیشتر آن‌ها، تنها به تریم V8 محدود شد. همچنین ایکو در سال‌های اخیر اقدام به حذف آپشن‌های متعددی از لیست تجهیزات استانداردهای خودروهای خود کرد که در مورد پژو ۲۰۶ سدان شامل حذف سنسور دنده عقب، ترمز دیسکی عقب و سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و در مورد پژو ۲۰۷ سدان شامل حذف ریم‌های آلومینیومی اسپرت می‌شود که پیش‌تر از ۲۰۶ نیز حذف شده بود. در نتیجه نمونه‌های مختف ۲۰۷ SD و ۲۰۶ SD (و نسخه‌های هاچبک) وابسته به سال تولید ممکن است دارا یا فاقد برخی از این آپشن‌ها باشند.

  پژو ۲۰۶ SD پژو ۲۰۷ SD
کروز کنترل ندارد دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی ندارد ندارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد ندارد
کنترل کشش ندارد ندارد
کنترل پایداری ندارد ندارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو ندارد ندارد
سنسور عقب ندارد ندارد
رادار نقطه کور ندارد ندارد
رادار تغییر لاین ندارد ندارد
رادار تصادف جلو ندارد ندارد
رادار تصادف عقب ندارد ندارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی ندارد ندارد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
ترمز پارک برقی ندارد ندارد
پدال شیفتر ندارد ندارد
اتولایت ندارد ندارد
چراغ روز ندارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان ندارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی ندارد دارد
ناوبری ندارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب ندارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه ندارد ندارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید ندارد ندارد
استارت بدون کلید ندارد ندارد
تهویه اتوماتیک ندارد دارد
صندلی برقی راننده ندارد ندارد
صندلی برقی سرنشین جلو ندارد ندارد
گرمکن صندلی جلو ندارد ندارد
سردکن صندلی جلو ندارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل ندارد دارد
پانوراما ندارد ندارد
سانروف ندارد ندارد

پژو 206 صندوقدار یا پژو 207 صندوقدار

اختلاف‌های میان دو خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار و پژو ۲۰۷ صندوقدار به نازکی تار مو و به تاثیرگذاری نور خورشید بر تاریکی شب است، اما بستگی دارد که از چه زاویه‌ای به آن نگاه کنید. پژو ۲۰۷ سدان با ظاهر به‌روز شده و امکانات رفاهی به مراتب برتر، همچنان بر اعتبار تاریخچه و محبوبیت ریشه‌دار ۲۰۶ سوار است و از این رو هم از توبره می‌خورد و هم از آخور. پژو ۲۰۶ سدان اما سنگ اصالت و طراحی نسبتا پایدار خود را بر سینه می‌زند و با داشتن قیمتی به مراتب پایین‌تر از ۲۰۷ در بازار خودرو دست دوم، کاربری خود برای هر طیف از اقشار متوسط جامعه را نشان می‌دهد.

شباهت‌های میان دو خودرو به مراتب تاثیرگذارتر از تفاوت‌های آن‌ها است و به همین دلیل می‌توان ۲۰۷ سدان را نسخه بزک‌شده ۲۰۶ سدان تلقی کرد که ارزش مادی بالاتر خود را تنها در ظاهر به‌روز‌تر و آپشن‌های رفاهی متنوع‌تر خود مخفی کرده است. تقریبا تمامی آپشن‌های رفاهی در بازار افترمارکت برای ۲۰۶ با قیمتی رقابتی‌تر از کارخانه قابل اجرا است، اما هرچقدر برای ارتقای نمای خارجی یا داخلی پژ ۲۰۶ SD هزینه شود، هرگز نمی‌توان به ظاهر نوین‌تر ۲۰۷ نزدیک شد. انتخاب نهایی یک خریدار برای خرید خودرو در بازار دست دوم از بین دو سدان ۲۰۶ و ۲۰۷ بیش از هر چیز تنها به اولویت‌بندی سه فاکتور بودجه، طراحی و سطح آپشن‌ها محدود خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شهاب انیسی