بررسی مشخصات فنی سایپا پاژ

۱۸ بهمن ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی سایپا پاژ

سایپا، اواسط سال جاری در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، محصول مشترک خود با ایران خودرو را معرفی کرده بود. «خودرو اقتصادی» نامی است که روی این ماشین گذاشته شده و در اصل باید آن را فیس‌لیفت رنو کویید دانست. در مراسمی که سایپا در بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار کرد، طرح اولیه و نام خودرو اقتصادی اعلام شد. سایپا پاژ اواخر سال ۱۴۰۲ با ظاهری متفاوت از نسخه نمایشگاه تحول روی خط تولید قرار می‌گیرد و به گفته مدیران این شرکت، قیمتی ارزان‌تر از کوییک و ساینا خواهد داشت.

مزایا و معایب

+ ارزان‌تر از کوییک و ساینا

+ ابعاد کوچک برای رانندگی شهری

موتور ضعیف

سطح پایین امکانات

مشخصات فنی

نارنجی‌پوشان کرج برای طراحی و تولید سایپا پاژ از پلتفرم و قالب رنو کویید استفاده می‌کنند و پیشرانه هاچبک آن توسط ایران خودرو تامین می‌شود.

پیشرانه‌ای که برای سایپا پاژ در نظر گرفته شده، اولین موتور ۳ سیلندر ایران خودرو است که با کد 3F0N شناخته می‌شود و ۱۰۴۸ سی سی حجم دارد. حداکثر قدرت و گشتاور این موتور به ترتیب ۷۰ اسب بخار و ۱۰۰ نیوتن.متر است. گیربکس دستی ۵ سرعته قدرت موتور را به چرخ‌های جلو می‌فرستد.

با این مشخصات، رانندگی با پاژ در خیابان‌های بدون شیب شهری امکان‌پذیر خواهد بود، اما هاچبک کراس سایپا در بزرگراه‌ها و جاده‌های بین شهری و حتی خیابان‌های شیب‌دار شهر، عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

شتاب و سرعت پاژ اعلام نشده، اما احتمالا شتابی بیشتر از ۱۷ – ۱۸ ثانیه داشته باشد و حداکثر سرعتش به ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت برسد. مزیت پاژ مصرف سوخت آن است که در هر صد کیلومتر فقط ۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

از آنجایی که تولید و عرضه خودروهای جدید در ایران منوط به رعایت استانداردهای ۸۵گانه است، سایپا پاژ امکاناتی شامل فرمان برقی، دو کیسه هوا، ترمز ضدقفل، سیستم کنترل پایداری، نمایشگر لمسی، کیلومترشمار دیجیتال و… است و فول‌آپشن‌تر از رنو کویید خواهد بود.

مشخصات کلی

نوع موتور خودرو

خطی بنزینی

حجم موتور

۱ لیتر

سیلندر / سوپاپ

۳ / ۱۲

تنفس موتور

طبیعی

قدرت

۷۰ اسب بخار

گشتاور

۱۰۰ نیوتن.متر

گیربکس

دستی ۵ سرعته

محور محرک

دیفرانسیل جلو

شتاب

—–

سرعت

—–

مصرف سوخت

۵ لیتر در صد کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو ۶

فرمان

برقی

بدنه

هاچبک کراس

نوع رینگ

آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول

۳۸۰۰ میلیمتر

عرض

۱۵۹۰ میلیمتر

ارتفاع

۱۴۹۰ میلیمتر

فاصله محورها

۲۴۳۰ میلیمتر

وزن خالص

—–

تعداد سرنشین

۵ نفر

ظرفیت صندوق عقب

—–

حجم مخزن سوخت

—–

قطر رینگ

—–

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

ندارد

کروز کنترل هوشمند

ندارد

کنترل ایستایی در سربالایی

ندارد

کنترل سرعت در سرازیری

ندارد

کنترل کشش

دارد

کنترل پایداری

دارد

اتو پارک

ندارد

سنسور جلو

ندارد

سنسور عقب

دارد

رادار نقطه کور

ندارد

رادار تغییر لاین

ندارد

رادار تصادف جلو

ندارد

رادار تصادف عقب

ندارد

ترمز ضدقفل

دارد

توزیع نیروی ترمز

دارد

ترمز کمکی

ندارد

ترمز اضطراری

ندارد

ترمز پارک برقی

ندارد

پدال شیفتر

ندارد

اتولایت

ندارد

چراغ روز

دارد

دکمه‌های کنترلی فرمان

ندارد

گرم‌کن فرمان

ندارد

نمایشگر اطلاعات و سرگرمی

دارد

ناوبری

ندارد

نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

ندارد

دوربین ۳۶۰ درجه

ندارد

کیسه هوا

دارد

ورود بدون کلید

ندارد

استارت بدون کلید

ندارد

تهویه اتوماتیک

ندارد

صندلی برقی راننده

ندارد

صندلی برقی سرنشین جلو

ندارد

گرم‌کن صندلی جلو

ندارد

سردکن صندلی جلو

ندارد

ماساژور صندلی جلو

ندارد

آینه بغل برقی

دارد

گرم‌کن آینه بغل

ندارد

پانوراما

ندارد

سانروف

ندارد

طراحی ظاهری

طراحی سایپا پاژ

سایپا هنوز مدل واقعی یا حتی نمونه اولیه‌ای از پاژ را ارائه نداده است و کل چیزی که از طراحی ظاهری این خودرو دیده‌ایم، یکی ماکت کوچکی است که در نمایشگاه تحول صنعت قرار داشت و یکی هم تصاویر کامپیوتری است که در مراسم سایپا ارائه شد.

اولین تصاویری که از سایپا پاژ منتشر شد، خودرویی شبیه نیسان جوک را پیش روی چشمانمان قرار داده است. تصور کنید خودرویی با اندازه پراید ۱۱۱ و بدنه نیسان جوک عرضه خواهد شد.

یک جلوپنجره مشبک تقریبا عریض تا دی‌لایت‌های باریک ادامه پیدا می‌کند و چراغ‌های گرد جلو در طرفین سپر دیده می‌شود. مه‌شکن‌های گرد نیز در دو سمت سپر قرار گرفته‌اند.

نمای جانبی سایپا پاژ، هیچ تفاوتی با خودرو اقتصادی مشترک و رنو کویید ندارد. قاب‌های مشکی رنگ روی گلگیرها نصب شده است تا ظاهر هاچبک کمی شبیه خودروهای کراس اوور باشد.

چراغ‌های دایره‌ای عقب هم‌اندازه چراغ‌های جلو هستند و دو طرف درب نصب شده‌اند. اسپویلر روی درب صندوق، دیگر المانی است که می‌توان در نمای عقب سایپا پاژ مشاهده کرد.

طراحی داخلی

کابین سایپا پاژ

تصاویر کامپیوتری که سایپا از پاژ منتشر کرده، شامل نمای جلو و عقب می‌شود و تصویری از طراحی داخلی آن ندیده‌ایم. اما به نظر نمی‌رسد که تفاوت چندانی با کابین دو رنگ خودرو اقتصادی نمایشگاه تحول داشته باشد.

قیمت سایپا پاژ در بازار

نمای عقب سایپا پاژ

سایپا پاژ با عنوان خودرو اقتصادی در نمایشگاه تحول صنعت معرفی شد و از آنجا که فیس‌لیفت رنو کویید محسوب می‌شود، سبک طراحی متفاوتی با محصولات فعلی خودروساز ایرانی دارد. طبق گفته مدیران سایپا، قیمتی که مشتریان برای خرید خودرو پاژ در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ می‌پردازند، کمتر از قیمت کوییک و ساینا خواهد بود. قیمت ارزان تنها مزیت سایپا پاژ در رقابت با کوییک و پژو ۲۰۷ است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو