خودروهای جایگزین پراید

۱۲ شهریور ۱۴۰۲ خودروهای جایگزین پراید

پراید در ۳۰ سال اخیر یکی از پایه‌های صنعت خودروسازی ایران بوده و بعد از بازنشستگی پیکان، به پرفروش‌ترین محصول اقتصادی کشورمان تبدیل شده است. این خودرو در اوایل دهه ۷۰ شمسی توسط شرکت سایپا و با همکاری کیا موتورز کره به ایران آمد و تا سال ۱۳۹۹ روی خط تولید سایپا قرار داشت. بعد از آن دیگر پراید تولید نشد و بعضی خودروهای جایگزین پراید جای مدل‌های صفر کیلومتر آن را در بازار پر کردند.

در حال حاضر فهرست خودروهای جانشین پراید در بازار ایران به برخی محصولات سایپا و ایران خودرو محدود می‌شود، اما احتمال دارد در آینده خودروهای وارداتی کارکرده اقتصادی نیز به جمع آنها بپیوندند.

هم‌اکنون بعضی از محصولات سایپا نظیر خانواده پلتفرم X200 و تولیدات ایران خودرو می‌توانند از لحاظ قیمت، هزینه‌های نگهداری و کلاس بدنه، به عنوان یک ماشین جایگزین پراید برای مشتریان با توان مالی نه‌چندان بالا محسوب شوند که در ادامه به بعضی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

تیبا

تیبا

تیبا اولین خودروی ملی سایپا بود که بر اساس پلتفرم پراید توسعه پیدا کرد. این خودرو از لحاظ استحکام بدنه و کیفیت سواری نسبت به پراید عملکرد بهتری دارد و با توجه به قیمت مناسب، می‌تواند یکی از بهترین خودروهای موجود در بازار جهت جایگزینی با پراید برای مشتریان با توان مالی پایین محسوب شود.

این خودرو ضمن ارائه کیفیت سواری قابل قبول، اتاق بزرگ‌تری هم دارد و به‌ویژه در صندلی‌های ردیف عقب می‌تواند سه سرنشین بزرگسال را با محدودیت کم جا بدهد. بنابراین اگر نمی‌خواهید مبلغ بالایی برای خرید ماشین جانشین پراید هزینه کنید، در بازار کنونی تیبا می‌تواند انتخاب قابل قبولی محسوب شود.

تیبا ۲

تیبا ۲

همان‌طور که اطلاع دارید در خانواده پراید یک محصول هاچبک به نام پراید ۱۱۱ نیز وجود دارد که مورد توجه مشتریان جوان قرار گرفته است. اگر می‌خواهید خودرو جایگزین پراید ۱۱۱ بخرید و نمی‌خواهید مبلغ بالایی هم هزینه کنید، تیبا ۲ گزینه مناسبی در بازار فعلی ایران محسوب می‌شود.

این خودرو همچون تیبا صندوقدار دارای هزینه‌های نگهداری پایین، قطعات یدکی ارزان، کابین نسبتا جادار و کیفیت سواری قابل قبول است. همچنین برای جوان‌ترها هم که از خودروهای هاچبک بیشتر لذت می‌برند، انتخاب معقولی به شمار می‌رود.

ساینا

ساینا

انواع مدل های ساینا به عنوان مدل‌های فیس‌لیفت تیبا به بازار آمدند. شرکت سایپا از لحاظ فنی تغییرات زیادی روی این خودروها انجام نداده و بنابراین همان کابین نسبتا جادار، هزینه‌های نگهداری پایین، قطعات یدکی ارزان و… در اینجا نیز وجود خواهد داشت.

این خودرو برای خانواده‌هایی که می‌خواهند یک ماشین اقتصادی با پرستیژ کمی بالاتر از تیبا خریداری کنند، گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

ضمن آنکه از لحاظ عایق‌بندی کابین نیز وضعیت این خودرو به ویژه ساینا S نسبت به مدل‌های تیبا کمی بهتر شده و کیفیت سواری لذت‌بخش‌تر را نصیب کاربران می‌کند. همچنین محصولات خانواده تیبا و ساینا سازگاری مناسبی با سوخت CNG دارند. بنابراین با صرف هزینه نه‌چندان بالا می‌توان این خودروها را به صورت دوگانه‌سوز درآورد و در هزینه‌های بنزین نیز تا حد زیادی صرفه‌جویی کرد.

کوییک

کوییک

یکی دیگر از خودروهای جایگزین پراید موجود در بازار کنونی ایران انواع مدل های کوییک است. این خودرو نسخه فیس‌لیفت تیبا ۲ به حساب می‌آید و با توجه به ظاهر قابل قبول، می‌تواند گزینه بهتری برای مشتریان جوان با توان مالی کمی بالاتر به حساب باشد.

کوییک از لحاظ فنی و مشخصات اتاق تفاوت چندانی با خانواده ساینا ندارد و تقریبا همان کیفیت سواری و اتاق جادار را ارائه می‌دهد. با این تفاوت که می‌تواند به عنوان یک خودروی هاچبک جوان‌پسند نیز مورد استفاده قرار گیرد و به ویژه زوج‌های جوان یا خانواده‌های کوچک می‌توانند از این خودرو حداکثر استفاده را ببرند.

شاهین

شاهین

با توجه به قیمت نسبتا بالای سایپا شاهین، شاید این خودرو را مناسب جانشینی پراید ندانید. با این حال اگر توان مالی‌تان در حدی است که بتوانید این ماشین را از کارخانه خریداری کنید، می‌شود گفت که شاهین نیز می‌تواند ماشین جانشین پراید محسوب شود. چراکه قیمت کارخانه‌ای شاهین به قیمت بازار نمونه‌های صفر کیلومتر ساینا و کوییک نزدیک است، با این تفاوت که شاهین سواری بهتری ارائه می‌دهد، طراحی ظاهری شیک و جذاب‌تری دارد، استحکام بدنه آن بسیار بالاتر است و درمجموع خودروی بهتر و زیباتری به حساب می‌آید.

از لحاظ فضای کابین و امکانات نیز شاهین نسبت به محصولات خانواده ساینا و کوییک یک سر و گردن بالاتر بوده و می‌تواند به عنوان یک ماشین خانوادگی مناسب مورد استفاده کاربران قرار گیرد. البته موتور این خودرو توربوشارژ است و حساسیت نگهداری از این موتور نسبت به پیشرانه تیبا و ساینا بسیار بیشتر خواهد بود.

پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ در حال حاضر یکی از ماشین‌های مناسب جانشین پراید است که در بازار سهم بسیار گسترده‌ای از خودروهای اقتصادی را به خود اختصاص داده است این خودرو استهلاک بیشتری از مدل‌های ساینا و کوییک دارد، اما کابین بزرگ‌تر، شتاب بهتر، سواری لذت‌بخش‌تر و قطعات یدکی ارزان از ویژگی‌های مثبت آن به شما می‌رود. با این حال اگر نمی‌خواهید یک ماشین نسبتا پراستهلاک تهیه کنید، بهتر است ۴۰۵ را نادیده بگیرید و به سراغ همان تیبا و ساینا بروید.

سمند

سمند

افرادی که به دنبال جایگزین کردن پراید با یک ماشین خانوادگی نسبتا جادار و با سواری بهتر هستند، می‌توانند تا حد زیادی روی سمند حساب کنند. البته پیشرانه‌های XU7 و EF7 موجود در سمند از لحاظ استهلاک و هزینه نگهداری از محصولات سایپا پرخرج‌تر است، اما کیفیت سواری بهتر، ایمنی کمی بالاتر، کابین بزرگ‌تر و صندوق عقب جادارتر از ویژگی‌های مثبت سمند به شمار می‌رود که می‌تواند آن را به یک ماشین اقتصادی قابل قبول برای خانواده‌های نه‌چندان ثروتمند تبدیل کند.

پژو پارس

پژو پارس

پژو پارس هم یکی دیگر از تولیدات پرفروش و نسبتا اقتصادی بازار ایران است که طی ۲۰ سال گذشته توسط ایران خودرو به فروش می‌رسد. این ماشین در اصل نسخه لوکس‌تر و فیس‌لیفت پژو ۴۰۵ محسوب می‌شود، از لحاظ تعمیرات و هزینه قطعات می‌تواند گزینه مناسبی برای مشتریانی باشد که می‌خواهند یک ماشین جایگزین پراید تهیه کنند.

البته با توجه به اختلاف قیمت این خودرو با انواع پراید، مشتریان می‌توانند روی گزینه‌های کارکرده آن حساب باز کنند و یا اگر موفق به ثبت نام شدند، نمونه صفر آن را با قیمت مناسب‌ به صورت فابریک کارخانه‌ای از شرکت ایران خودرو تحویل بگیرند. کابین بزرگ، سواری راحت، صندوق عقب جادار، هزینه قابل قبول قطعات بدنه و قیمت مناسب لوازم فنی، از جمله خصوصیاتی است که می‌تواند پژو پارس را به عنوان یک ماشین مناسب جانشین پراید معرفی کند.

جانشینان اقتصادی پراید

ماشین پراید یک محصول اقتصادی و ارزان‌قیمت در ایران بود که بیشتر مورد استفاده اقشار کم‌درآمد قرار می‌گرفت و در حال حاضر نیز نمونه‌های کارکرده آن در دست همین اقشار وجود دارد. اگر به دنبال خودروهای جایگزین پراید هستید باید خصوصیاتی مثل هزینه نگهداری پایین، قیمت لوازم یدکی ارزان، مصرف سوخت متعادل و قیمت اقتصادی را در نظر بگیرید و سپس بهترین ماشین جانشین پراید را انتخاب کنید.

متاسفانه در بحث واردات خودروهای نو و کارکرده نیز وقفه‌های زیادی افتاده و به همین دلیل نتوانستیم ماشین‌های خارجی جانشین پراید را که از لحاظ قیمت و هزینه نگهداری می‌توانند گزینه‌های مناسبی به شمار بروند، به شما معرفی کنیم. اما احتمال دارد که با روی ریل قرار گرفتن قطار واردات ماشین‌های نو و کارکرده، برخی محصولات اقتصادی مناسب وارد بازار کشورمان شوند که از همه لحاظ نسبت به گزینه‌های ارائه‌شده در بالا بهتر بوده و ماشین‌های مناسب‌تری به عنوان جانشین خودروی اقتصادی پراید به شمار بروند.

فروش فوری خودرو
نویسنده حسین باباپور