نکاتی درباره سفر تابستانی با خودرو

۱۸ شهریور ۱۴۰۲ نکاتی درباره سفر تابستانی با خودرو

همین که فصل تعطیلات از راه می‌رسد سفر تابستانی با خودرو به یکی از جذاب‌ترین تفریحات مردم ایران و البته سایر نقاط جهان تبدیل می‌شود. تابستان با وجود تمام جذابیت‌هایی که دارد، گرمای شدیدی نیز با خود می‌آورد که این مسئله می‌تواند سفر با ماشین شخصی را دشوار کند و برای خودرو و سرنشینان مضراتی به دنبال داشته باشد. برای آنکه لذت‌بخش‌ترین سفر تابستانی با خودرو را تجربه کنید، بهتر است نکاتی که در این مطلب آورده‌ایم را مد نظر قرار دهید.

الزامات سفر با خودرو در تابستان

سفر تابستانی با خودرو مستلزم رعایت نکات مختلفی است که در صورت انجام آنها می‌توان از یک مسافرت دلنشین و خاطره‌انگیز لذت برد. در زیر به مهم‌ترین نکات سفر در تابستان با ماشین اشاره شده است.

انتخاب خودروی مناسب

اگر امکانش را دارید خودرویی را برای سفر انتخاب کنید که مناسب جاده‌های مسافرت شما باشد. به عنوان مثال اگر قرار است به طبیعت‌گردی بروید، رانندگی در کوهستان داشته باشید و بیشتر در مسیرهای خاکی تردد کنید، یک ماشین آفرودی بهتر می‌تواند نیاز شما را در این مسافرت پاسخ بدهد. اما می‌دانیم که این امکان برای بسیاری از رانندگان ایرانی فراهم نیست. بنابراین به جای آن بهتر است مسیرهایی را انتخاب کنید که ماشین شما می‌تواند به دور از تحمل فشار مضاعف در آنها حرکت کند و شما را در کمال امنیت و سلامت به مقصد برساند.

چکاپ خودرو

چکاپ ماشین قبل از سفر یکی از مهم‌ترین نکات سفر تابستانی با ماشین است که باید قبل از شروع مسافرت آن را انجام داد. اگر از بحث فنی خودرو سررشته دارید، خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید. اما توصیه می‌کنیم که پیش از سفر به یک متخصص مراجعه کنید و کلیه قسمت‌های فنی ماشین را چک کنید تا هرگونه ایراد احتمالی آن رفع شود و در طول مسافرت برای شما دردسر درست نکند.

تعویض روغن موتور

اگر روغن موتورتان را تازه عوض کرده‌اید که هیچ، اما اگر روغن موتور نیاز به تعویض دارد و یا عمر آن از نیمه گذشته، بهتر است که به مراکز سرویس خودرو معتبر بروید و پیش از سفر تابستانی با ماشین، کلیه سرویس‌های مورد نیاز از جمله تعویض روغن موتور را انجام دهید.

بررسی روغن و مایعات خودرو

اگر روغن موتورتان نیاز به تعویض ندارد و به تازگی عوض شده است، پس بهتر است قبل از شروع سفر سطح روغن موتور را بررسی کنید که در اثر نشتی کم نشده باشد. همچنین دیگر مایعات خودرو نظیر روغن ترمز و آب رادیاتور را هم چک کنید. اگر روغن ترمز کم بود می‌توانید مقداری به آن اضافه کنید. البته پیش از این کار باید لنت ترمز بررسی شود تا تمام نشده باشد.

همچنین سطح آب رادیاتور نباید کم شده باشد. اگر چنین اتفاقی رخ داده به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا علت کم شدن آب رادیاتور را چک کند؛ چراکه ممکن است ایرادی در واشر سرسیلندر به وجود آمده و یا نشتی در سیستم وجود داشته باشد. این موارد هم می‌تواند در طول سفر به خرابی موتور خودرو منجر شود. درضمن، هرگونه نشت مایع در خودرو را جدی بگیرید و آن را پیش از سفر برطرف کنید.

بررسی وضعیت ترمزها

ترمزها جزو مهم‌ترین تجهیزات ایمنی خودرو به حساب می‌آیند. بنابراین پیش از سفر ماشین را نزد یک متخصص ببرید و وضعیت ترمزها را چک کنید. اگر لنت‌ها تمام شده است،‌ از یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو معتبر، لنت ترمز باکیفیت تهیه کنید. روغن ترمز نیز از لحاظ کمی و کیفی باید کنترل شود.

بررسی تایرهای خودرو

تنظیم باد تایر

خودروی شما روی چهار تایر سوار است و هرگونه ایراد در تایرها می‌تواند منجر به وقوع حوادث ناگوار از جمله ترکیدن لاستیک ماشین شود‌. تایر خودرو علاوه بر میزان آج مناسب باید عاری از هرگونه ترک ریز و درشت باشد. ضمن آنکه تاریخ انقضای تایر نیز نباید از محدوده استاندارد گذر کرده باشد.

بررسی سیستم تهویه خودرو

سیستم تهویه خودرو در تابستان مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین آپشن‌ رفاهی است که احتمالا بدون آن سفر بسیار دشوار و طاقت‌فرسا خواهد شد. بنابراین رانندگی در تابستان بدون کولر به هیچ وجه کار ساده‌ای نخواهد بود. از همین رو توصیه می‌کنیم سیستم تهویه خودرو مورد بررسی قرار گیرد و مواردی مثل شارژ گاز کولر ماشین، بررسی کمپرسور و ‌سیم‌کشی‌های برقی مربوطه انجام شود.

بررسی روانکارها

همان‌طور که اشاره شد روغن موتور پیش از سفر تابستانی با ماشین باید چک شود. به جز روغن خودرو، روانکارهای مهم دیگری نیز در بخش فنی ماشین ایفای نقش می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به روغن گیربکس اشاره کرد. پیش از شروع سفر تابستانی با ماشین باید از کیفیت روانکارهای موتور خودرو و گیربکس ماشین مطمئن شوید و در صورت کمبود مقداری به آنها اضافه کنید.

بررسی موتور توربوشارژر

موتورهای توربوشارژ در مقایسه با پیشرانه‌های تنفس طبیعی حساسیت بالاتری نسبت به دمای هوای محیط دارند، بنابراین در فصل تابستان احتمال خرابی آنها بیشتر است. بر همین اساس بهتر است پیش از شروع سفر در تابستان با ماشین سامانه توربوشارژ را توسط تعمیرکار متخصص چک کنید تا در صورت نیاز رفع عیب شود و در طول مسافرت به مشکلی برنخورد. پیش از خاموش کردن موتور هم اجازه دهید دو یا سه دقیقه خودرو در حالت درجا کار کند تا دمای توربوشارژ کاهش یابد و عمر آن بیشتر شود.

اطلاع از وضعیت جاده ها

پیش از شروع سفر با خودرو در تابستان یا هر فصل دیگر، بهتر است وضعیت جاده‌ها را از لحاظ میزان ترافیک، مسدود بودن و دیگر شرایط بررسی کنید. برای این منظور می‌توانید از سامانه اطلاعات راه‌ها و نرم‌افزارهای مسیریابی استفاده کنید.

رانندگی نکردن با باک خالی

پمپ بنزین

رانندگی با باک خالی عمر مفید موتور و پمپ بنزین را کم می‌کند. سعی کنید همیشه حداقل نصف باک خودرو را پر نگه دارید.

استراحت و خواب کافی

همان‌طور که می‌دانید بدن انسان در خودرو حالتی شبیه به حضور کودک در گهواره پیدا می‌کند و احتمال اینکه خیلی زود به خواب برود، بسیار بالاست. پس راننده باید در طول مسیر استراحت و خواب کافی داشته باشد تا بتواند سفری ایمن را برای خود و سرنشینان رقم بزند.

تهیه لیست وسایل ضروری

پیش از شروع سفر لیستی از وسایل ضروری را که در طول سفر تابستانی با خودرو به آنها نیاز دارید، تهیه کنید تا دیگر نگران نبود یا کمبود لوازم مورد نیازتان نشوید.

جلوگیری از آفتاب سوختگی

تابستان فصل بسیار گرمی است و شدت تابش خورشید در تابستان می‌تواند باعث آفتاب سوختگی پوست مسافران شود. بنابراین برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی از کرم‌های ضد آفتاب مناسب در طول سفر تابستانی با ماشین استفاده کنید تا پوستتان از اشعه‌های مضر خورشید دور بماند.

کنترل صندلی عقب

یکی از مواردی که شاید به آن خیلی توجه نداشته باشید، کنترل صندلی عقب خودرو است. امکان دارد قسمت زیری صندلی از جای خود بیرون آمده باشد و  در اثر ترمز شدید سرنشینان از روی آن بیفتند. بنابراین از فیکس شدن و ثابت بودن صندلی عقب اطمینان حاصل کنید.

نوشیدن مداوم آب

نوشیدن مداوم آب یکی از ملزومات سفر تابستانی با خودرو به حساب می‌آید. تابستان فصل بسیار گرمی است و در طول سفر تعریق بدن به شدت افزایش پیدا می‌کند. برای آنکه در هنگام سفر در تابستان با ماشین از خطرات گرمازدگی و کاهش سطح آب بدن دور بمانید، به طور مداوم آب بنوشید.

پیش بینی آب و هوا

آب و هوای نامساعد می‌تواند کل برنامه‌ریزی سفر شما را به هم بریزد و لذت سفر تابستانی با خودرو را از بین ببرد. بنابراین با استفاده از ‌نرم‌افزارهای پیش‌بینی آب و هوا و مراجعه به سایت سازمان هواشناسی وضعیت آب و هوا در طول سفر و مناطق مورد نظرتان را بررسی کنید.

استفاده از مسیریاب

استفاده از نرم‌افزارهای مسیریاب یا سیستم نویگیشن خودرو می‌تواند کار شما را برای رسیدن به مقصد بسیار ساده کند. گاهی مواقع می‌توان با استفاده از این سیستم مسیرهای کم‌ترافیک و میانبر به سمت مقصد را انتخاب کرد که این کار باعث کاهش مصرف سوخت و زمان رسیدن به مقصد می‌شود.

تهیه بسته لوازم اضطراری

یک بسته لوازم اضطراری مانند غذاهای خشک شامل بیسکویت، خرما، داروهای اضطراری نظیر مسکن، چرک خشک‌کن و تب‌بر، چند کنسرو غذای آماده، مقداری طناب و آچارهای پرکاربرد خودرو را به همراه داشته باشید؛ چراکه در طول سفر به آنها احتیاج پیدا می‌کنید.

همراه داشتن بازی و سرگرمی

در طول سفر تابستانی با خودرو شاید حوصله بعضی سرنشینان به ویژه کودکان خیلی زود سر برود. بنابراین بهتر است وسایل بازی و سرگرمی را به ویژه برای خردسالان همراه داشته باشید تا کمتر شما را اذیت کنند.

همراه داشتن خوراکی

همان‌طور که اشاره کردیم، در بسته لوازم اضطراری خود مقداری خوراکی‌های خشک نظیر آجیل، خشکبار، خرما، کنسرو، بیسکوییت و… را به همراه داشته باشید تا در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید.

وسایل ضروری برای سفر

وسایل ضروری سفر در صندوق عقب

مهم‌ترین لوازم ضروری برای سفر تابستانی با خودرو شامل موارد زیر است:

برچسب دودی شیشه

احتمالا شما هم هنگام سفر در تابستان با ماشین از شدت نور آفتاب بسیار آزرده شده‌اید. استفاده از برچسب دودی شیشه خودرو در حد استاندارد می‌تواند این مشکل را به مقدار زیادی برطرف کند.

آفتاب گیر و پرده

در صورتی که شیشه‌های خودروی شما دودی نیست، می‌توانید از پرده و آفتاب‌گیر برای در امان ماندن از نور شدید خورشید هنگام سفر تابستانی با خودرو استفاده کنید.

آفتاب گیر شیشه جلو

شیشه جلو را نمی‌توان دودی کرد یا پرده گذاشت. بنابراین باید آفتاب‌گیر شیشه جلوی خودرو سالم باشد تا راننده و سرنشین جلو در مواقع لازم از آن استفاده کنند. عینک آفتابی هم در این موارد بسیار مفید خواهد بود.

سطل زباله خودرو

هنگام سفر زباله‌های خود را در جاده نریزید. این کار هم با جریمه پلیس همراه است و هم احتمال دارد که خطراتی برای خودروهای پشت سر داشته باشد. از یک کیسه زباله یا سلط زباله‌های مخصوص ماشین برای جمع کردن زباله‌های داخل خودرو استفاده کنید و درنهایت آن را درون یک سطل زباله بین راهی بریزید‌.

یخچال سرد و گرم خودرو

یخچال سرد و گرم خودرو یک وسیله مسافرتی بسیار کاربردی هم در سفر تابستانی با خودرو و هم در باقی روزهای سال است. با این وسیله هم می‌توانید نوشیدنی‌ها و غذاهای خود را خنک نگه دارید و هم غذا و نوشیدنی گرم خود را داخل آن بگذارید و چند ساعت بعد به صورت گرم بخورید.

نگهدارنده موبایل

برای آنکه بتوانید به راحتی از مسیریاب تلفن همراه استفاده کنید یا تماس‌های خود را بدون حواس‌پرتی از جاده پاسخ بدهید، بهتر است که یک پایه نگهدارنده گوشی موبایل روی داشبورد یا شیشه جلوی خودرو نصب کنید.

خوشبوکننده خودرو

خوشبوکننده داخل خودرو برای مواقعی که بوی نامطبوع از بیرون به داخل می‌آید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

پشت گردنی صندلی خودرو

پشت گردنی صندلی خودرو از ایجاد فشار و گرفتگی در ناحیه گردن جلوگیری می‌کند.

جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه را در طول سفر تابستانی با ماشین همراه داشته باشید تا اگر کسی به آن نیاز داشت، بتوانید کمک‌های اولیه را انجام دهید و با این کار جان او را از خطر حفظ کنید. همچنین ممکن است برخی سرنشینان به ماشین ‌گرفتگی در سفر دچار شوند و امراض مرتبط با معده و سیستم گوارشی به سراغشان بیاید. در این موارد می‌توان به کمک برخی داروهای موجود در جعبه کمک‌های اولیه حال آنها را بهبود بخشید.

نتیجه گیری

سفر تابستانی با خودرو یکی از تفریحات اصلی ما ایرانی‌ها به شمار می‌رود. برای هر چه لذت‌بخش شدن این نوع مسافرت باید پیش از سفر اقدام به بررسی تمام بخش‌های مکانیکی و فنی خودرو کنید تا ایرادات احتمالی آنها برطرف شود و در طول مسافرت دردسر درست نکند. همراه داشتن لوازم ضروری، استفاده از مسیریاب، استراحت کافی، نوشیدن قهوه و چای توسط راننده و رانندگی آرام و با سرعت مناسب و عجله نکردن برای رسیدن به مقصد از جمله نکاتی است که امنیت و رفاه شما را در سفر تضمین خواهد کرد.

سوالات متداول

رعایت چه نکاتی در سفرهای تابستانی ضروری است؟

چکاپ کامل ماشین قبل از سفر، تهیه لیست لوازم ضروری، سرویس روغن خودرو، اطلاع از وضعیت آب و هوا، عجله نکردن در رانندگی، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، استراحت کافی در طول مسیر و… جزو مهم‌ترین نکات سفر تابستانی با خودرو به حساب می‌آیند.

چرا سلامت سیستم تهویه خودرو در سفر تابستانی مهم است؟

هوای گرم تابستان به‌ویژه در مناطقی با آب و هوای شرجی بسیار آزاردهنده خواهد بود. سیستم تهویه و کولر خودرو در این شرایط بسیار مفید است و دمای داخل کابین را تا حد نرمال و دلپذیر کاهش می‌دهد. اگر سیستم تهویه درست کار نکند، سفر در تابستان با ماشین بسیار سخت و شاید حتی غیرممکن شود‌.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور