خودروهای یک میلیارد تومانی بازار (آبان ۱۴۰۲)

۱ آبان ۱۴۰۲ خودروهای یک میلیارد تومانی بازار (آبان ۱۴۰۲)

بازار خودرو از میانه بهار روند کاهشی خود را شروع کرد و به ثبات نسبی رسید. در این مدت چهار ماهه، خودروهایی که در نیمه دوم سال گذشته نوسانات شدید قیمتی را تجربه کرده بودند و قیمتشان در عرض چند ماه چند برابر شده بود، حالا روند کاهشی پیدا کرده‌اند. دلایل این امر هم یکی از مذاکرات مثبت ایران با عربستان بود که موجب ثبات در نرخ ارز خارجی شد و یکی هم عرضه خودروهای سامانه یکپارچه. هر چند با وجود کاهشی شدن قیمت خودرو، هنوز هم خودروهای پرفروشی مثل پارس، ۲۰۷ و… در بازار ۴۰ تا ۱۳۰ درصد با کارخانه اختلاف قیمت دارند.

ام وی ام X55 پرو

IE – مدل ۱۴۰۱ – ۱،۲۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

اکسلنت اسپرت – مدل ۱۴۰۱ – ۱،۲۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

اکسلنت – مدل ۱۴۰۱ – ۱،۱۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ام وی ام X55 پرو نسل جدید و فیس‌لیفت X55 مدیران خودرو است که در اردیبهشت ۱۴۰۱ مورد تست و بررسی قرار گرفت. نمای جلویی این کراس اوور با مدل قبلی متفاوت است و با چراغ‌های کشیده و جلوپنجره کهکشانی، ظاهر جذاب‌تری پیدا کرده، اما نمای جانبی و عقب کمترین تغییر را داشته است. طراحی داخلی مدل پرو به طور کامل با ام وی ام X55 تفاوت دارد که شامل نمایشگر لمسی جدید، کیلومترشمار دیجیتال و اهرم دنده کوچک و جمع و جور است. هر چند موتور ام وی ام X55 پرو دارای حجم یکسانی با X55 معمولی است، اما با تغییراتی که داشته، کمی نیروی بیشتری تولید می‌کند.

جک S3

مدل ۱۴۰۲ – ۹۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

جک S3 کراس‌اوور جمع‌وجور محصول شرکت چینی JAC Motor است که روی خط مونتاژ کرمان موتور قرار دارد. این خودرو در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲ شمسی) در چین رونمایی شد و در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ شمسی) به دست مشتریان چینی رسید. دو سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵ شمسی) تغییراتی روی جک S3 اعمال و مدل فیس‌لیفت آن به بازار آمد. ایرانی‌ها در سال ۱۳۹۶ با این خودرو آشنا شدند، البته نه با مدل فیس‌لیفت، بلکه مدل اولیه‌ای که در سال ۱۳۹۲ تولید شده بود. با این حال طراحی خوب، قیمت مناسب و امکانات و آپشن‌های متنوع باعث شده تا فروش خوبی داشته باشد.

جک S5

موتور ۱.۵ لیتر – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

موتور ۲ لیتر – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

جک S5 گران‌ترین محصول شرکت خودروسازی JAC است. این کراس‌اوور چینی برای اولین بار در سال ۹۴ و با پیشرانه توربو و گیربکس دستی وارد بازار ایران شد، اما به دلیل طراحی خوب و سیستم فنی مناسب به شدت مورد استقبال قرار گرفت و به همین دلیل، کرمان موتور این خودرو را با گیربکس دو کلاچه اتوماتیک ۶ سرعته به بازار فرستاد. جک اس۵ با دو پیشرانه مختلف ۱.۵ و ۲ لیتری عرضه می‌شود که موتور ۱.۵ لیتری راندمان بهتری دارد. همچنین S5 جدید تغییراتی در ظاهر داشته و چهره بهتری از قبل پیدا کرده است.

چری آریزو 5T

تیپ IE – مدل ۱۴۰۲ – ۱،۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیپ IE – مدل ۱۴۰۱ – ۱،۰۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیپ IE – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۰۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری آریزو ۵ توربو یکی از سدان‌های مونتاژ چینی در بازار ایران است. این خودرو، با پیشرانه توربوشارژ به فروش می‌رسد که یک سال بعد از عرضه مدل ساده به بازار آمده است. موتور آریزو 5TE با کراس‌اوور چری تیگو ۷ یکسان است، البته با این تفاوت که قدرت این موتور از طریق یک جعبه دنده CVT به چرخ‌های جلو آریزو منتقل می‌شود. آریزو ۵ توربو در دو تیپ TE و IE در بازار موجود است که تیپ TE از سال ۹۶ تا ۹۹ تولید می‌شد اما IE از سال ۱۴۰۰ روی خط تولید قرار گرفته است. آریزو 5T IE ظاهر جدیدتری دارد و به جای گیربکس CVT با ۷ دنده مصنوعی از گیربکس CVT با ۹ دنده مصنوعی استفاده می‌کند.

چری آریزو ۶

اکسلنت – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری آریزو ۶ یکی از سدان‌های خودروساز چینی که همراه با آریزو ۵ و آریزو ۵ توربو در بازار ایران خرید و فروش می‌شود. این خودرو در بازار چین به آریزو GX معروف است و روی پلتفرمی ساخته شده که چینی‌ها با همکاری جگوار طراحی کرده‌اند. آریزو ۶ از نظر ابعاد و اندازه و حتی مشخصات فنی تقریبا با آریزو ۵ توربو یکی است و از گیربکس CVT با ۹ دنده مصنوعی استفاده می‌کند. این سدان فقط در تیپ اکسلنت در بازار کشور موجود است و آپشنی مثل سنسور نقطه کور ندارد.

چری تیگو ۵

IE – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری تیگو ۵ کراس اوور چینی است که توسط مدیران خودرو در ایران مونتاژ می‌شود. این خودرو از سال ۹۵ با فیس‌لیفت جدید به ایرانی‌ها معرفی شده و در سال ۹۷ نیز به‌روزرسانی جدیدی از آن وارد بازار کشور شده است. دو تیپ IE و TE تیگو ۵ را می‌توان در داخل کشور تهیه کرد که تیپ IE موتور تنفس طبیعی دارد و ارزان‌تر از تیگو ۵ TE با پیشرانه توربو است. آینه بغل برقی، دوربین دنده عقب، نمایشگر ۱۰ اینچی، سنسور جلو، نویگیشن و سنسور باران از آپشن‌هایی است که روی تیگو ۵ قرار دارد.

چری تیگو ۷

مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری تیگو ۷ از سال ۱۳۹۶ با تیپ اکسلنت به بازار ایران رسید. تیگو ۷ اکسلنت تا سال ۹۷ روی خط مونتاژ مدیران خودرو باقی ماند و از سال ۹۸ جایش را به تیپ IE داد. تیپ جدید از نظر ظاهری فقط رینگ متفاوتی با مدل قبلی دارد، اما کابین آن ۱۸ مورد جدیدتر پیدا کرده است. ترمز پارک برقی، اتوهلد، پورت USB ردیف عقب، کنترل سرعت در سرازیری از تغییرات چری تیگو ۷ IE است. موتور ۱.۵ لیتری توربو این کراس‌اوور می‌تواند ۱۴۷ اسب بخار نیرو تولید کند.

ریسپکت پرایم

مدل ۱۴۰۲ – ۱،۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۱ – ۱،۰۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ریسپکت پرایم یکی از جدیدترین محصولات گروه بهمن است که بعد از عرضه دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم به بازار خودرو ایران رسید. این خودرو نسخه مونتاژی کوین شواندو است و روی پلتفرم آریزو ۵ و آریزو ۶ ساخته شده و مشابهت‌هایی با این سدان‌های چینی دارد. ریسپکت به موتور ۱.۵ لیتری ۱۵۴ اسب بخاری و گیربکس CVT با ۹ دنده مصنوعی مجهز بوده و امکانات و آپشن‌های بیشتری از رقبای موجود در بازار دارد.

سوئیست DX3

مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سوئیست DX3 یکی از جدیدترین کراس‌اوورهای چینی محسوب می‌شود که روانه بازار خودرو ایران شده است. این ماشین در چین با نام DX5 شناخته می‌شود اما دیار خودرو بعد از راه‌اندازی مجدد خط تولید در سال ۱۴۰۰، برای عرضه در ایران، نام سوئیست DX3 را برای آن انتخاب کرد. موتور DX3 تحت لیسانس میتسوبیشی ژاپن تولید می‌شود و ۱۵۴ اسب بخار قدرت دارد. همچنین فهرست آپشن‌های این خودرو نسبت به قیمتی که برای آن می‌پردازید، قابل قبول است.

فردا SX5

مدل ۱۴۰۱ – ۱،۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۱،۱۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

فردا SX5 دومین محصول خودروساز ایرانی فردا موتورز است که در سال ۹۹ با برند اختصاصی وارد بازار شد. این ماشین چینی ۸ سال قبل و با نام اصلی دانگ فنگ X5 به رانندگان شرق آسیا معرفی شد و در سال ۲۰۱۶ نسل دوم آن به بازار آمد. فردا SX5 نسل دوم و جدیدترین مدل این کراس‌اوور است که ابعادی کوچک‌تر از فردا SX6 دارد. فردا SX5 در چین با موتور ۱.۵ لیتری توربو فروخته می‌شود، اما شرکت ایرانی موتور ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی را زیر کاپوت مدل داخلی قرار داده که قدرت کمتری از مدل چینی دارد.

کاپرا ۲

مدل ۱۴۰۲ – ۱،۰۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کاپرا ۲ یکی از پیکاپ‌های میان‌رده بازار ایران است که با سیستم دو دیفرانسیل و ارتفاع مناسب از سطح زمین قابلیت آفرود را دارد. این وانت توسط بهمن موتور مونتاژ و عرضه می‌شود و نسل دوم پیکاپ کاپرا است. گروه بهمن در نمایشگاه خودرو مشهد ۱۴۰۱، فیس‌لیفت جدیدی از این خودرو ارائه داد که همان مشخصات فنی کاپرا ۲ فعلی را دارد و فقط کمی از نظر طراحی ظاهری و داخلی فرق کرده است.

لیفان X70

مدل ۱۴۰۱ – ۱،۲۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

لیفان X70 جدیدترین و آخرین محصولی است که خودروسازان بم از این برند چینی روانه بازار ایران کرده است. این کراس‌اوور ابعاد و اندازه‌ای مشابه لیفان X60 دارد، اما در طراحی آن از المان‌های ظاهری لیفان X80 استفاده شده. لیفان X70 در سال ۲۰۱۸ روی پلتفرم X7 ساخته شد و از سال ۹۹ روی خط مونتاژ خودروسازان بم قرار گرفت. قدرت ۱۴۰ اسب بخاری موتور ۲ لیتری این خودرو چینی از طریق یک گیربکس CVT به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

هایما S5

۶ سرعته اتوماتیک – مدل ۱۴۰۲ – ۱،۱۶۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

۶ سرعته اتوماتیک – مدل ۱۴۰۱ – ۱،۱۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

۶ سرعته اتوماتیک – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

گیربکس CVT – مدل ۱۴۰۰ – ۱،۰۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

هایما S5 یکی از سه خودرویی است که توسط شرکت چینی هایما طراحی شده و ایران خودرو مونتاژ داخلی آن را بر عهده دارد. این کراس‌اوور کامپکت از سال ۹۶ زیر پای مشتریان ایرانی قرار گرفته و هر چند شبیه به مدل S7 است اما طراحی جدیدتری دارد. این خودرو با پیشرانه توربو در بازار موجود است و می‌تواند با رقیب گران‌تر خود، یعنی هاوال H2 هم رقابت کند. هایما S5 از سال ۹۶ تا الان با گیربکس CVT عرضه شده اما ایران خودرو مدل‌های جدید آن را با جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته به فروش می‌رساند.

هایما S7 پلاس

مدل ۱۴۰۱ – ۱،۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۱،۲۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

هایما S7 پلاس برادر بزرگ‌تر هایما S5 و مدل جدیدتر S7 است. مونتاژ این شاسی‌بلند چینی، ۵ سال بعد از مدل معمولی و از سال ۹۹ توسط ایران‌خودرو شروع شد و سال ۱۴۰۰ به دست مشتریان رسید. هایما S7 پلاس از همان پیشرانه و گیربکسی استفاده می‌کند که از سال ۱۳۹۶ روی هایما S7 معمولی نصب شده است. پیشرانه ۱.۸ لیتری توربوشارژ این خودرو حداکثر ۱۷۰ اسب بخار قدرت دارد و از جعبه دنده‌های ۶ سرعته دستی و اتومات استفاده می‌کند. از تغییرات ظاهری مدل پلاس نسبت به مدل معمولی می‌توان به تغییر رنگ لچکی‌های عقب، آینه بغل جدید، گل پخش‌کن‌های جلو، کیلومترشمار جدید و پنل لمسی سیستم تهویه مطبوع اشاره کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو