نحوه دیاگ زدن خودرو

۲۸ آذر ۱۴۰۲ نحوه دیاگ زدن خودرو

دیاگ عملیات خطایابی از کامپیوتر موتور با استفاده از دستگاه مخصوص است. در گذشته تعمیرکاران برای یافتن عیب‌ خودرو، کل موتور را باز می‌کردند. در دهه ۸۰ میلادی، شرکت‌های خودروسازی به این فکر افتادند تا راهی پیدا کنند که یافت عیب خودرو بدون باز کردن کل سیستم آن امکان‌پذیر باشد بر همین اساس کامپیوتر خودرو به وجود آمد،‌ این دستگاه به سیستم‌های مختلف خودرو متصل شد و هر نوع مشکل در سنسور‌های خودرو، قطعات موتور و… را شناسایی می‌کرد و  به حافظه سپرده می‌شد از سویی دیگر به وجود آمدن این کامپیوترها کمک به بررسی وضعیت آلایندگی در خودروها بود. با این تفاسیر دیاگ چیست و دیاگ زدن چه معنایی دارد؟

دیاگ چیست؟

«دیاگ زدن» کلمه‌ای است که به وفور در خیابان‌ها و کنار مکانیکی‌ها و تعمیرگاه‌ها دیده می‌شود. عملیات خطایابی با دستگاه دیاگ امکان‌پذیر است. این دستگاه با اتصال به کامپیوتر خودرو ایرادات کلی و جزئی آن را آنالیز می‌کند.

این دستگاه‌ها در واقع نوعی کدخوان هستند و به دو دسته تقسیم می‌شوند که دسته اول اسکنرهای حرفه‌ای و دستگاه‌های دیگر ساده و ارزان هستند.

نحوه عملکرد دستگاه دیاگ

نحوه کار با دستگاه دیاگ

دستگاه‌های دیاگ برای یافتن مشکلات خودرو باید به درگاهی به نام او بی دی متصل شوند که این درگاه‌ها در جاهای مختلفی مانند زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار دارند. او بی دی ها در سال‌های قبل از ۱۹۹۶ پورت مخصوص خود را داشتند و تنها با استفاده از پورت مخصوص خود قابل اتصال بود اما با گذشت زمان بیشتر خودروها به نسخه ۲ او بی دی ها مجهز شدند که به هر دستگاهی قابل اتصال بود. دستگاه‌های دیاگ پس از اتصال به پورت او بی دی شروع به خواندن کدهای کامپیوتر خودرو می‌کنند و اطلاعات را با استفاده از وای فای یا بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل می فرستند برای اینکه بتوان کد‌ها را قابل خواندن کرد باید نرم‌افزارهای مخصوص به آن را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر نصب کرد با استفاده از این نرم‌افزار‌ها کد‌های دریافتی از خودرو قابل خواندن و شناسایی است.

ایرادات قابل شناسایی در خودرو با دیاگ

دستگاه‌های دیاگ می‌توانند هر نوع اشکال در مشکلات سیستم برق خودرو، سنسورها، گیربکس و… را شناسایی کند البته هر چقدر خودرو مدرن‌تر باشد با توجه به امکانات و سنسورهای بیشتر اشکالات بیشتری را قابل شناسایی می‌کند. اسکنر‌های حرفه‌ای راحت‌تر می‌توانند ایرادات خودرو را بیابند و کد‌ها را بخوانند. همچنین برخی خطاها در سیستم کامپیوتر خودرو هستند که با حذف آن مشکل و اخطاری که وجود دارد حل می‌شود بدون اینکه قطعه‌ای تعمیر یا تعویض شود. با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان هرنوع دستکاری در کیلومتر خودرو را شناسایی کرد در واقع برای خرید خودرو‌های دست دوم یکی از موارد مهم میزان کارکرد خودرو است که اگر غیر طبیعی باشد با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان فهمید که کیلومتر خودرو دستکاری شده است یا خیر به همین دلیل کارشناسان برای کارشناسی خودرو از دستگاه دیاگ استفاده می کنند.

مواردی که با دیاگ قابل شناسایی است:

مواردی که در بالا گفته شد از پارامترهای دیاگ است که در بیشتر خودروها یکسان است.

هزینه دیاگ زدن خودرو

هزینه دیاگ زدن خودرو

دیاگ زدن هزینه زیادی ندارد و برخی از تعمیرکارها آن را به صورت رایگان انجام می‌دهند تا با یافتن ایرادات و حل آن اجرت دریافت کنند. همچنین دستگاه‌های دیاگ قابل خریداری است و هر راننده‌ای می‌تواند یک دستگاه دیاگ برای اتومیبل خود داشته باشد.

زمان انجام دیاگ خودرو

اگر خودرو شما به صورت طبیعی کار نمی‌کند، بدنه آن می‌لرزد و… نیاز به تنظیم موتور دارد و با دستگاه دیاگ می‌توان به ایرادات آن پی برد. مواردی که در ادامه می‌آید نشانه‌های تنظیم موتور است و باید آنها را جدی بگیرید.

مواردی که در بالا گفته شد نشان دهنده نیاز خودرو به تنظیم موتور است و باید نسبت به آن اقدام کرد چراکه موتور، قلب خودرو است و آسیب رسیدن به آن باعث آسیب به کل مجموعه خودرو می‌شود.

آموزش مقدماتی کار با دستگاه دیاگ خودرو

  • ابتدا دستگاه دیاگ را به کابل خودرو متصل کنید و سپس سوئیچ خودرو را باز کنید.
  • اگر اتصال برقرار شد نام و مشخصات خودرو را در صفحه نمایش خودرو انتخاب کنید.
  • در این مرحله باید نوع دیاگ خودرو مشخص شود که نوع آن می‌توان دیاگ برق خودرو و… باشد.
  • دستگاه شروع به خواندن کامپیوتر خودرو می‌کند و آن را با اعداد و نمودار نمایش می‌دهد.
  • اگر در کامپیوتر خودرو اخطار باشد باید آن را پاک کنید و اگر با پاک کردن خطا برطرف شد یعنی کامپیوتر خودرو درست عمل کرده در غیر این صورت مشکل جدی تری وجود دارد و لازم است که به تعمیرکار مراجعه کنید.

اگر در عملکرد خودرو اختلال ایجاد شده و نشانه‌های بالا را دارد بهتر است نبست به دیاگ زدن آن اقدام کنید تا بهتر ایرادات خودرو را بفهمید و آنها را رفع کنید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: گروه تولید محتوا خودرو45