فاو بسترن B30، سدان چینی ناموفق در بازار ایران

۲ مرداد ۱۳۹۹ فاو بسترن B30، سدان چینی ناموفق در بازار ایران

فاو بسترن بی 30 یک سدان ساب کامپکت چینی است که بر پلتفرم یکی از محصولات فولکس واگن به نام بورا توسعه یافته و از سال ۲۰۱۵ در لیست تولیدات شرکت فاو ظاهر شده است.

 

این محصول بعد از سری B50 دومین سدان شرکت فاو بوده که توسط گروه خودروسازی بهمن از سال ۱۳۹۶ به سطح خیابان‌ها و جاده‌های کشورمان رسیده و تاکنون نیز کمابیش فروش آن تداوم داشته است. پس از عرضه نه چندان موفق بسترن بی50 اف، شرکت بهمن با ارائه منظم‌تر بی30 توانست مشتریان بیشتری را به سوی این محصول جلب سازد.

البته به دلیل شروع تحریم‌ها و عدم همکاری خودروسازان خارجی با شرکت‌های داخلی، روند عرضه فاو بسترن B30 نسبت به ماه‌های اول بسیار محدودتر شد و همین موضوع سبب شد تا این محصول نتواند آن میزان از سطح فروش که در حالت عادی انتظار می‌رفت را تجربه کند. به هر حال بسترن بی30 هم اینک از جمله سدان‌های چینی نسبتا معروف در بازار ایران به شمار رفته و از همین رو در مطلب پیش رو قصد داریم تا به نقد و بررسی این محصول بپردازیم و بازار فروش آن را در ایران کشور مورد تحلیل قرار دهیم.

طراحی ظاهری فاو بسترن بی ۳۰

شکل و شمایل بدنه و طراحی بیرونی فاو بسترن B30 نسبت به بسیاری دیگر از محصولات چینی دارای پختگی بیشتری بوده و علی‌رغم ارائه ظاهری نسبتا کلاسیک از خود، شمایلی مدرن را در قیاس با سایر محصولات اقتصادی هم‌رده به نمایش گذاشته است. در نمای روبرو شاهد ترکیب مناسب چراغ‌های جلو با حالتی تهاجمی و به همراه یک جلوپنجره شش ضلعی با ابعاد نسبتا بزرگ هستیم که در کنار تزیینات مشکی رنگ سپر حالتی خشن و ستیزه‌جویانه را برای چهره این خودرو پدید آورده است.

خطوط حجمی روی درب موتور نیز موجب ارتقاء حالت عضلانی نمای روبرو در فاو بسترن بی 30 شده است. در نمای بغل طراحان از خطوط شانه‌ای با حالتی نسبتا مواج و برخی حجم‌های مختلف استفاده کرده‌اند تا ضمن کاهش سادگی این بخش از خودرو، حالتی ورزشکارانه و خوش‌تراش به نمای بغل بسترن بی سی اعطا کنند. در بخش عقب از چراغ‌های دو تکه با طراحی ساده و گرافیک داخلی جذاب استفاده شده که از هماهنگی مناسبی با انواع جلو بهره می‌برند. طراحی درب صندوق و سپر نیز به صورت متعارف انجام شده و هماهنگی مناسبی با سایر المان‌های بدنه ایجاد کرده است. به طور کل طراحی ظاهری فاو بسترن بی ۳۰ در قیاس با سایر محصولات مشابه به ویژه تولیدات داخل همچون دنا، ام وی ام ۵۵۰ و … توانسته موجبات رضایتمندی بیشتر مشتریان و خریداران این گونه سدان‌های اقتصادی را فراهم آورد.

 

طراحی ظاهری فاو بسترن بی ۳۰

طراحی داخلی فاو بسترن B30

فضای داخلی بسترن بی ۳۰ به ویژه بخش‌هایی همچون کنسول میانی داشبورد، غربیلک فرمان و رودری‌های آن نسبتا ساده طراحی شده اما در عین سادگی زیبایی متناسبی نیز در پس چهره آنها قابل مشاهده است؛ به نحوی که می‌تواند نظر مثبت مشتریان اینگونه خودروهای سدان اقتصادی نه چندان گران قیمت را نسبت به خود جلب سازد. طرح کنسول میانی به ویژه دریچه‌های تهویه مستطیل شکل چندان مدرن طراحی نشده اما نظم مناسبی در چینش ادوات و دکمه‌های روی آن به کار گرفته شده تا راننده راحت‌تر بتواند از سیستم‌های تهویه و سایر موارد استفاده کنند.

طراحی غربیلک فرمان به صورت سه شاخه و ساده صورت گرفته که در کنار حالت سیلندری صفحه کیلومتر شمار جلوه نسبتا آشنا و متعارفی را در مقابل چشمان راننده پدید آورده است. متریال به کار رفته در ساخت داشبورد و رودری‌ها در حد مطلوب و قابل قبول با کیفیت نیستند اما می‌توان آنها را هم‌تراز سایر محصولات موجود در این رنج قیمت ارزیابی کرد.

از سوی دیگر ظرفیت صندلی‌های ردیف عقب برای افراد بلندقد کمی محدود بوده و می‌تواند فضای محدودتری را برای قسمت پا و سر ایشان ایجاد کند. با این حال ظرفیت صندوق عقب با حجم ۴۸۰ لیتر به‌خوبی جوابگوی نیازهای خانواده‌های ایرانی به ویژه در هنگام مسافرت خواهد بود. در مجموع باید عنوان داشت که طراحی کابین بسترن بی30 اگرچه از طراحی مدرن در حد برخی رقبا برخوردار نیست اما محیط نسبتا زیبایی را به سرنشینان خود ارائه داده و می‌تواند از عهده نیازهای بصری مشتریان اینگونه محصولات برآید.

 

طراحی داخلی فاو بسترن

آپشن‌ها و امکانات B30

بسترن بی ۳۰ به تجهیزات رفاهی و ایمنی زیر مجهز شده است: کروز کنترل، سیستم کنترل ایستایی در سربالایی، سامانه‌های کنترل کشش و پایداری، سنسور پارک عقب، ترمز ضد قفل ABS، توزیع نیروی ترمز EBD، ترمز کمکی، دیلایت، اتولایت، چراغ مه شکن جلو و عقب، فرمان برقی با روکش چرم و دکمه‌های کنترل از نوع حساس به سرعت، سیستم صوتی با چهار اسپیکر، نمایشگر لمسی هفت اینچی، رهیاب، دوربین ‌عقب، بلوتوث، USB، نمایش خطوط پارک با حرکت فرمان، دو عدد کیسه هوا راننده و سرنشین جلو، کمربند ایمنی پیش‌کشنده، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال، صندلی راننده و سرنشین جلو با تنظیمات دستی، صندلی عقب تاشونده، روکش صندلی چرم و پارچه، ایزوفیکس صندلی، آینه جانبی با گرمکن، سانروف، شیشه بالابر آنتی‌ترپ راننده.

مشخصات فنی فاو بسترن بی ۳۰

بسترن B30 از یک پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی به حجم ۱.۶ لیتر نیرویی معادل ۱۰۷ اسب بخار قدرت و 1۵۵ نیوتن متر گشتاور دریافت می‌کند. شتاب ۰ تا ۱۰۰ این سدان ۱۲۷۰ کیلوگرمی برابر با ۱۲.6 ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن به رقم ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این خودرو حدود ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر نیز سوخت مصرف خواهد کرد. ناگفته نماند که یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک مجهز به حالت اسپرت قوای پیشرانه را به سمت چرخ‌های محور جلو انتقال می‌دهد. نکته ای که پیرامون قوای فنی فاو بسترن بی30 باید ذکر شود این است که برخی از مالکان نسبت به کشش این خودرو به ویژه در سربالایی‌ها و در حالتی که ۴ تا ۵ سرنشین در آن حضور داشته باشند، چندان رضایت نداشته و گویا این خودرو نمی‌تواند هیجان کافی را به کاربران خود در این زمینه انتقال دهد. در نتیجه باید گفت که فاو بسترن بیشتر برای رانندگی آرام و نه چندان پرشتاب مناسب خواهد بود.

مزایا و معایب FAW B30

از جمله مهمترین مزیت‌های فاو بسترن بی30 می‌توان به مواردی همچون طراحی ظاهری مناسب، کیفیت ساخت قابل قبول، سواری نسبتا نرم و راحت، صندوق عقب جادار، طراحی داخلی نسبتا رضایت‌بخش اشاره کرد. در دسته نقاط ضعف نیز می‌توان به مواردی همچون عدم کشش مطلوب به ویژه در هنگام عبور از سربالایی‌ها که شاید با ضرایب نسبتا سبک دنده ارتباط پیدا کند و همچنین عرضه محدود که سبب عدم گستردگی خدمات پس از فروش و لوازم یدکی بسترن بی ۳۰ نسبت به رقبایی همچون دنا پلاس شده است را می‌توان به عنوان نقاط ضعف بسترن B30 در نظر گرفت.

نمای عقب فاو بسترن

وضعیت فروش فاو بسترن B30 در بازار ایران

همانطور که در ابتدا اشاره شد بسترن B30 فرصت حضور گسترده را در بازار ایران پیدا نکرد و عرضه آن با تیراژ بالا تاکنون آن طور که باید و شاید تحقق پیدا نکرده است. بنابراین عدم اطمینان مشتریان نسبت به آینده این خودرو چینی و تامین لوازم یدکی و خدمات پس از فروش آن سبب شده تا عمده خریداران با تردید به سمت این محصول نسبتا مناسب چینی گام بردارند. در نتیجه با این تفاسیر باید اعلام کرد که وضعیت فروش بسترن B30 در ایران علی رغم محبوبیت این محصول چندان پرحرارت و پررونق نبوده و بازار معاملات آن از گرمایی در حد رقبایی همچون دنا پلاس بهره نمی‌برد. با این حال مالکان فاو بی30 معمولا برای فروش اتومبیل خود با مشکلات زیادی از جهت پیدا کردن مشتری مناسب روبرو نخواهند شد.

نویسنده: حسین باباپور