مشخصات فنی جک S5 توسان چینی که بازار کراس اوور ایران را قبضه کرد!

۲۲ تیر ۱۴۰۰ مشخصات فنی جک S5 توسان چینی که بازار کراس اوور ایران را قبضه کرد!

جک اس 5 (jac s5  ) یک کراس اوور جمع و جور شهری چینی است که نخستین مرتبه در نمایشگاه خودرو پکن ۲۰۱۲ به عنوان یک مدل مفهومی کانسپت به نمایش درآمد و به طور رسمی با نام جک اس۵ ایگل در نمایشگاه خودرو گوانجو به بازار معرفی شد؛ با این حال خیلی سریع نام آن به جک اس ریفاین ۵ تغییر داده شد.

پس از محبوبیت هیوندای توسان نسل دوم در بازار ایران شرکت تصمیم گرفت تا جک اس۵ را که از لحاظ ظاهری شباهت بسیار زیادی به آن محصول کره‌ای داشت، به بازار ایران عرضه کند. بنابراین جک اس۵ از اواخر سال ۱۳۹۳ به صورت مونتاژ داخل راهی بازار کشورمان شد که استقبال نسبتا گسترده مشتریان کرمان موتور در پی داشت. در سال ۱۳۹۵ نیز نسخه اتوماتیک جک s5 به مشتریان تحویل داده شد. در ادامه این مبحث قصد داریم تا جک اس۵ را از لحاظ فنی، ظاهری، امکانات، وضعیت فروش خودرو  و غیره مورد بررسی قرار دهیم.

مشخصات فنی جک S5

جک S5 با جعبه دنده ۶ سرعته دستی به خیابان‌ها و جاده‌های ایران رسید. این جعبه دنده قدرت را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند و می‌تواند در عرض ۱۰.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. این کراس اوور چینی ۴۴۳۰ میلیمتر طول، ۱۸۴۰ میلیمتر عرض و ۱۶۶۰ میلیمتر دارد و وزنش با گیربکس دستی ۱۵۰۵ کیلوگرم است.

موتور این کراس اوور ۱۷۴ اسب بخار در ۵۲۰۰ دور در دقیقه قدرت و ۲۶۵ نیوتن متر در ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه گشتاور تولید و آن را به وسیله یک گیربکس شش سرعته دستی و یا شش سرعته اتوماتیک دو کلاچه DCT به سوی محور جلو ارسال می‌کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو در مدل مجهز به گیربکس دستی معادل ۱۰.۵ ثانیه بوده و در جک اس۵ اتوماتیک  به حدود ۱۱.۵ ثانیه خواهد رسید. همچنین حداکثر سرعت جک اس۵ معادل ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت عنوان شده است. میانگین مصرف سوخت ترکیبی این کراس اوور چینی نیز به رقم ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.

بعد از استقبال خریداران، در سال ۹۵ کرمان موتور تصمیم گرفت تا جک S5 را به جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه مجهز کند. بعد از این به‌روزرسانی، وزن کراس اوور چینی به ۱۵۴۵ کیلوگرم افزایش یافت. جک S5 اتومات برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، به ۱۱.۷ ثانیه زمان نیاز دارد. باک این خودرو ۵۵ لیتر گنجایش دارد و برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر راه، ۷.۷ لیتر بنزین می‌سوزاند و با این حال توانسته استاندارد آلایندگی یورو ۵ را کسب کند. سیستم ترمز هر چهار چرخ جک S5 دیسکی بوده و به سیستم ضدقفل (ABS) مجهز است.

جک S5

دستی

اتوماتیک

اتوماتیک جدید

محور محرک

دیفرانسیل جلو

حجم موتور

۱۹۹۷ سی سی

۱۴۹۹ سی سی

نوع موتور

HFC4GA3.1D

HFC4GC1.6D

سوخت‌رسانی

چند نقطه‌ای MPi

تزریق مستقیم GDi

تنفس موتور

توربوشارژ

حداکثر قدرت

۱۷۴ اسب بخار در ۵۲۰۰ دور در دقیقه

۱۷۱ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور

۲۳۵ نیوتن متر در ۲۰۰۰ – ۴۰۰۰ دور در دقیقه

۲۶۵ نیوتن متر در ۲۰۰۰ – ۴۰۰۰ دور در دقیقه

۲۵۱ نیوتن متر در ۱۵۰۰ – ۴۵۰۰ دور در دقیقه

شتاب

۱۱ ثانیه

۱۳ ثانیه

۱۱ ثانیه

حداکثر سرعت

۱۸۰ کیلومتر بر ساعت

۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

تعداد سیلندر

۴

تعداد سوپاپ

۱۶

انتقال قدرت

۶ سرعته دستی

۶ سرعته اتومات DCT

مصرف سوخت ترکیبی

۷.۷ لیتر در صد کیلومتر

۷.۹ لیتر در صد کیلومتر

۸.۶ لیتر در صد کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو ۵

سیستم فرمان

برقی

سیستم تعلیق جلو

مک فرسون فنر پیچشی

سیستم تعلیق عقب

مولتی لینک

نوع بدنه

شاسی بلند جمع و جور (کراس اوور)

نوع رینگ

آلومینیومی

نوع شاسی

یکپارچه

ترمز جلو

دیسکی

ترمز عقب

دیسکی

ابعاد و اندازه‌ها

جک S5

دستی

اتومات

اتومات جدید

طول

۴۴۳۰ میلیمتر

۴۴۷۵ میلیمتر

عرض

۱۸۴۰ میلیمتر

ارتفاع

۱۶۶۰ میلیمتر

۱۶۸۰ میلیمتر

فاصله بین محور جلو و عقب

۲۶۴۵ میلیمتر

وزن خالص

۱۵۰۵ کیلوگرم

۱۵۴۵ کیلوگرم

۱۵۰۵ کیلوگرم

حجم مخزن سوخت

۵۵ لیتر

قطر رینگ

۱۷ اینچ

۱۸ اینچ

چرخ جلو و عقب

R17 225/60

R18 225/55

حجم صندوق عقب

۵۰۵ لیتر

تعداد سرنشین

۵ نفر

 

طراحی ظاهری جک اس۵

طراحی ظاهری جک اس۵

 

همان‌طور که اشاره شد طراحی بدنه جک s5 بسیار شبیه هیوندا توسان LM صورت گرفته و به همین علت هم در بازار ایران خیلی زود بر سر زبان‌ها افتاد. در نمای روبرو شاهد چراغ‌هایی با طراحی کشیده و نسبتا اخم آلود هستیم. یک جلوپنجره مزین به نوارهای کرومی حاوی لوگوی جک نیز فاصله بین آنها را پر کرده است. نوع طراحی سپر، مجرای تهویه و قاب‌های مه شکن نیز در مهیج‌تر جلوه کردن چهره این شاسی بلند چینی تاثیر مثبتی داشته است. خطوط حجمی روی پروفیل جانبی و درب کاپوت به همراه فلاپ‌های مشکی در بخش رکاب نیز سبب خوش فرم‌تر به نظر رسیدن نمای ظاهری جک اس۵ شده است. در نمای عقب نیز از چراغ‌های مشابه آئودی q5 استفاده شده که ظاهری ساده اما زیبا و متقاعدکننده را برای این بخش اس۵ به وجود آورده است. در یک جمع بندی می‌توان اظهار داشت که شباهت طراحی ظاهری جک اس۵ با هیوندای توسان سبب موفقیت بیشتر این مدل در بازار ایران شد و رضایت نسبی اکثر مشتریان را در پی داشت.

طراحی داخلی جک S5

طراحی داخلی جکS5

طراحی داخلی جک S5 به ویژه هنگام عرضه اولیه این خودرو به بازار ایران در قیاس با سایر تولیدات نسبتا اقتصادی موجود در کشور بسیار زیباتر و مدرن به نظر می‌رسید. به ویژه که بسیاری از مشتریان توانایی خرید خودرو گرانتر کره‌ای را نداشته و می‌توانستند با بودجه ای در حدود ۷۵ میلیون تومان اقدام به خرید یک کراس اوور با طراحی داخلی نسبتا مدرن کنند.

در نتیجه کابین جک اس فایو از لحاظ ظاهری می‌توانست نیازهای بسیاری از مشتریان این رنج قیمت خودرو را در آن زمان به خوبی برآورده سازد. به ویژه که طراحان چینی همچون نمای بیرونی، نگاه ویژه‌ای به طراحی هیوندای توسان داشته و نمای داخلی جک اس ۵ را تا حد زیادی مشابه هیوندای توسان LM از آب درآورده‌اند.

طرح متمایز و عمودی دریچه‌های تهویه میانی داشبورد به علاوه شمایل اسپرت غربیلک فرمان و پنل کیلومتر شمار پشت آن از جمله نقاط قوت و نسبتا تاثیر برانگیز نمای داخلی جک اس ۵ به شمار می‌رود. کیفیت متریال به کار رفته در ساخت کابین و داشبورد نیز گرچه از نوع مرغوب نیست اما با این حال می‌توان در این رنج قیمت نمره نسبتا قابل قبولی به آن اعطا کرد. کیفیت رویه صندلی‌ها و فرم آنها هم مناسب بوده و بدن سرنشین را در طول مسافرت‌های طولانی چندان خسته نمی‌کند.

کابین جک اس۵ از لحاظ گنجایش فضای داخلی ظرفیت مناسبی را در اختیار کاربران قرار داده و پنج سرنشین بزرگسال با حداقل محدودیت می‌توانند در این فضا حضور پیدا کنند. همچنین وجود ۵۰۵ لیتر فضا در بخش محفظه بار این خودرو باعث می‌شود تا ظرفیت مناسبی جهت جای دادن اسباب و وسایل سرنشینان در این قسمت وجود داشته باشد و خانواده‌ها از این حیث با مشکل اساسی مواجه نباشند.

به طور کل می‌توان اظهار داشت که گرچه کیفیت متریال کابین جک اس۵ اندکی نسبت به رقبا پایین‌تر به نظر می‌رسد اما از لحاظ جادار بودن و سبک طراحی توانسته نظر مثبت مشتریان این گونه کراس اوورهای نه چندان گران قیمت چینی را نسبت به خود جلب سازد.

آپشن‌ها و امکانات JAC S5

نمای عقب جک اس 5

در بحث امکانات رفاهی جک اس ۵ اتوماتیک به عنوان نسخه فول آپشن دارای تجهیزات بیشتری از اس۵ دنده‌ای بوده و سطح متعادلی از آپشن‌ها را در اختیار کاربران خود می‌گذارد. از جمله مهمترین تجهیزات جک اس ۵ می‌توان از موارد زیر نام برد:

سیستم کنترل ایستایی در سربالایی، سامانه کنترل سرعت در سرازیری، اتولایت، چراغ مه شکن جلو و عقب، فرمان برقی دو حالته، سیستم صوتی با شش اسپیکر، نمایشگر، رهیاب، دوربین عقب، بلوتوث، استارت و ورود بدون کلید، تهویه اتومات دوگانه، صندلی برقی راننده ۶ حالته + مموری، گرمکن صندلی جلو، روکش چرمی صندلی‌ها، آینه‌های جانبی با تنظیم برقی، سانروف.

ناگفته نماند جک اس ۵ موفق به دریافت پنج ستاره ایمنی از موسسه c-ncap چین شده و امنیت تقریبا قابل قبولی را به کاربران خود ارائه دهد. بخشی از این میزان امنیت جک اس ۵ مدیون وجود امکانات ایمنی است که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم: سامانه کنترل پایداری، حسگر پارک جلو و عقب، حسگر فشار باد تایر، ترمز ضد قفل ABS، توزیع نیروی ترمز EBD، ترمز کمکی، ۴ عدد کیسه هوا، کمربند ایمنی پیش‌کشنده، پشت سری فعال.

فروش فوری خودرو

مزایا و معایب جک S5

نکات مثبت JACK S5

طراحی ظاهری زیبا، کابین جادار و جذاب، امکانات رفاهی قابل قبول، پیشرانه پرقدرت و خدمات پس از فروش گسترده کرمان موتور.

نکات منفی JACK S5

متریال نه چندان مرغوب کابین، استفاده از تسمه تایم به جای زنجیر در پیشرانه و نیاز به تعویض ان در فواصل زمانی کوتاهتر.

وضعیت فروش جک S5 در بازار ایران

همان طور که اشاره شد جک S5 یکی از محبوب‌ترین کراس اوورهای شهری بازار ایران است که با توجه به بهره بردن از نکات مثبتی مانند طراحی ظاهری و داخلی خوشایند و خدمات پس از فروش گسترده شرکت کرمان موتور توانسته بازار خریدوفروش بسیار پررونقی در ایران برای خود دست‌وپا کند. بنابراین وضعیت فروش پرحرارتی برای جک اس ۵ در بازار ایران برآورد می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور- میلاد قزللو