تفاوت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ چیست؟

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ تفاوت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ چیست؟

شاید وقتی پژو، مدل ۲۰۶ را روانه بازار اروپا می‌کرد، در بهترین حالت انتظار داشت بتواند به عنوان رقیبی قابل احترام در کلاس جهانی هاچ‌بک‌ها ظاهر شود. اما بدون شک انتظار نداشت که این خودرو هاچ‌بک به یکی از برترین محصولات تاریخ این شرکت بدل شده و رکورد‌های متعدد در زمینه تیراژ تولید و محبوبیت در سطح جهانی را بشکند.

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت جهانی پژو ۲۰۶سرمایه‌گذاری این شرکت برای مونتاژ و تولید این مدل در کشورهای در حال توسعه‌ای نظیر ایران بود، یعنی جایی که امروز نزدیک به دو دهه از تولید می‌گذرد و پس از پیکان و پراید به نوعی به نماد خودرو مردمی کشورمان بدل شده است.

مشخصات فنی ۲۰۶(تیپ ۲)

تیپ ۲ پژو ۲۰۶ یکی از پر تیراژترین و محبوب‌ترین تیپ‌های ۲۰۶است که از سال ۱۳۹۴روانه بازار ایران شد. این خودرو به دلیل تجهیز به پیشرانه ضعیف‌تر TU3 پژو، قیمت نهایی کمتری در مقایسه با نسخه قدرتمندتر تیپ ۵ دارد.

206 تیپ 2
کد و حجم موتور TU3A/۱.۴L
تعداد سوپاپ ۸
ضریب تراکم ۹.۶
قدرت (HP)/در دور ۵۳۰۰/۷۵
گشتاور (N.M)/در دور ۳۴۰۰/۱۱۸
شتاب (ثانیه) ۱۴.۱
مصرف سوخت شهری (L) ۸.۹
مصرف سوخت جاده (L) ۵
مصرف سوخت متوسط (L) ۶.۴
گیربکس ۵ سرعت دستی
وزن (KG) ۱۰۲۵
مطالب مرتبط:

مشخصات فنی ۲۰۶(تیپ ۵)

۲۰۶ تیپ ۵
کد و حجم موتور TU5/۱.۶L
تعداد سوپاپ ۱۶
ضریب تراکم ۱۰.۵
قدرت (HP)/در دور ۵۸۰۰/۱۰۵
گشتاور (N.M)/در دور ۴۰۰۰/۱۴۲
شتاب (ثانیه) ۱۱.۶
مصرف سوخت شهری (L) ۸.۸
مصرف سوخت جاده (L) ۵.۴
مصرف سوخت متوسط (L) ۶.۶
گیربکس ۵ سرعت دستی
وزن (KG) ۱۰۵۴

تیپ ۵ شاید تفاوت محسوس و چندان مهمی با تیپ ۲به همراه نداشته باشد اما بدون شک مهم‌ترین تمایز آن استفاده از پیشرانه محبوب و مشهور TU5 به حجم ۱۵۸۷سی‌سی (۱.۶ لیتر) است. این پیشرانه ضمن داشتن ۲۰۰ سی‌سی حجم بیشتر، با تکنولوژی بالاتری ساخته شده است و عملکردی بهینه‌تر به همراه دارد.

کیفیت ۲۰۶، اِلِمانی که فدا شد

از مهم‌ترین مشکلاتی که گریبان‌گیر نسخه‌های ایرانیزه ۲۰۶در کشور شد می‌توان به فاکتور مهم کیفیت اشاره کرد. ایکو به منظور داخلی‌سازی و دوری از فشار تحریم‌ها هم از کیفیت مونتاژ کم کرد و هم به تولید کنندگان چینی قطعات روی آورد. نتیجه آن شد که سری ۲۰۶های به اصطلاح ایرانیزه به هیچ عنوان کیفیت نسخه‌هایی را که با قطعات و تحت نظارت فرانسوی‌ها تولید می‌شد، نداشتند.

فاکتور کاهش کیفیت تاثیر بر محصول نهایی
افت کیفیت مونتاژ

–         ایجاد فاصله غیر استاندارد بین اجزا بدنه

–         نفوذ آب به داخل قاب چراغ‌ها

–         افزایش صدای مزاحم داخل کابین

استفاده از متریال نامرغوب

–         ایجاد لقی و صدا در اجزا و قطعات داخل کابین

     (پوسته پوسته شدن متریال مخصوصا غربیلک فرمان)

افت کیفیت محصولات قطعه‌ساز

بروز خرابی‌های زود هنگام و غیر طبیعی

(خرابی مجموعه اهرم بندی گیربکس و سنسور اکسیژن)

افت کیفیت مجموعه فنی

–         افزایش هزینه‌های نگهداری

–         زیر سوال رفتن دوام و اعتبار محصول

تاثیر نهایی

–         عدم رضایت استفاده کننده واقعی

–         افزایش محبوبیت نسخه‌های قدیمی فرانسوی و در نتیجه افزایش قیمت آن‌ها در بازار دست دوم

–         دوگانگی میان نسخه‌های فرانسوی و ایرانیزه در بازار دست دوم

تیپ شناسی ۲۰۶

یکی از مزایای رقابتی ۲۰۶ ارائه آن در تیپ‌های مختلف فنی و آپشنی بود که باعث شد این محصول در رده بندی قیمتی متفاوتی به بازار عرضه شود و در نتیجه آن اقشار مختلفی از جامعه بتوانند رویای تملک یک خودرو نسبتا نوین اروپایی را به حقیقت تبدیل کنند.

در این مقاله تنها به بررسی دقیق ویژگی‌های فنی پر تیراژترین نسخه‌‌های ۲۰۶یعنی دو تیپ ۲ و ۵ می‌پردازیم. در صورت تمایل به شناخت دقیق تمامی تیپ‌های عرضه شده ۲۰۶ در بازار ایران اکیدا توصیه می‌شود مقاله دیگر خودرو۴۵ با عنوان “انواع پژو ۲۰۶ در بازار ایران” را مطالعه کنید.

جمع بندی

۲۰۶ تیپ ۲ طبیعتا با داشتن پیشرانه‌ای کم حجم‌تر توان فنی و عملکرد ضعیف‌تری در برابر تیپ ۵دارد. اما این تفاوت در توان خروجی تنها در حجم کم‌تر پیشرانه خلاصه نمی‌شود. تیپ ۲به دلیل تجهیز به پیشرانه‌ای هشت سوپاپ، تنفس ضعیف‌تری دارد و توان کمتری تولید می‌کند. در حقیقت تکنولوژی پیشرانه‌های هشت سوپاپ امروزه بسیار قدیمی به حساب می‌آید و تقریبا کمتر خودرویی در جهان از نمونه دو سوپاپ در هر سیلندر بهره می‌گیرد. به همین دلیل در سواری با تیپ ۲ راننده مجبور است به هنگام حمل ظرفیت کامل سرنشینان، به هنگام روشن بودن سیستم تهویه مطبوع یا ورود به سربالایی‌ها از دنده معکوس بیشتری استفاده کند. به عبارت ساده‌تر دنده بازی درتیپ ۲ به مراتب بیشتر از تیپ ۵ است چرا که مالک مجبور است متناسب با شیوه سواری و وضعیت مسیر در هر لحظه دنده مناسب‌تری را انتخاب کند تا پیشرانه در بازه حداکثر توان و گشتاور خروجی خود کار کند.

در مقابل پیشرانه تیپ ۵ تکنولوژی به روزتری دارد که در داشتن ضریب تراکم بالاتر و استفاده از چهار سوپاپ در هر سیلندر (مجموع ۱۶ سوپاپ) نمود پیدا می‌کند. در نتیجه با داشتن توان تنفسی بهتر به مراتب بهینه‌تر از پیشرانه هشت سوپاپ تیپ ۲عمل می‌کند. به همین دلیل میزان مصرف سوخت متوسط این پیشرانه به مصرف سوخت متوسط پیشرانه تیپ ۲ بسیار نزدیک است درحالی که توان و گشتاور بسیار بیشتری تولید می‌کند.

ساختار فنی پیشرانه TU5 تیپ ۵ همچنین باعث می‌شود این پیشرانه بیشتر مورد توجه جوانان برای اجرای تکنیک‌های ارتقا فنی و تیونینگ قرار بگیرد چرا که این ساختار پیشرفته‌تر در حقیقت توان و ارزش اجرای ارتقا فنی را دارد. هرچند که این ارتقا فنی برای مالک چندان ارزان تمام نخواهد شد.

نویسنده: شهاب انیسی

فروش فوری خودرو کارکرده