بهترین زمان فروش خودرو

۳۰ مرداد ۱۴۰۲ بهترین زمان فروش خودرو

فاصله زیاد میان عرضه و تقاضا در بازار خودرو و همچنین وابستگی قیمت ماشین به نرخ دلار، خودرو را به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کرده است. به همین علت، افراد بسیاری به جای سرمایه‌گذاری ملک یا طلا، به خرید و فروش خودرو روی آورده‌اند. کارشناسان معتقدند اگر به هر دلیلی قصد دارید ماشین خود را بفروشید، باید بهترین زمان فروش خودرو را به عنوان یک ملاک مهم در نظر بگیرید تا به معامله رضایت بخشی دست پیدا کنید.

اهمیت زمان خرید و فروش خودرو

به دلایل متعدد از جمله افزایش جمعیت، تأخیر در سیستم حمل و نقل عمومی، قدیمی بودن وسایل حمل و نقل عمومی و از همه مهم‌تر، شتاب برای انجام کارها، بسیاری افراد ترجیح می‌دهند از وسیله نقلیه شخصی برای سفرهای کوتاه درون‌شهری و سفرهای طولانی بین‌شهری استفاده کنند. به همین دلیل، خرید خودرو جزو اولویت‌های اکثر خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آید. از طرف دیگر، فروشنده نیز به دنبال فروش کالای خود در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین قیمت ممکن است. بنابراین بهترین زمان معامله، هنگامی است که خریدار، متقاضی خودرویی باشد و فروشنده نیز به هر دلیلی تصمیم بگیرد خودروی خود را بفروشد. اما بهترین زمان فروش ماشین چگونه تعیین می‌شود؟

تعیین بهترین زمان فروش خودرو

شاید فکر کنید لحظه شنیدن خبر افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد، بهترین زمان برای فروش آن است. اما قیمت روز ماشین‌ها نباید تنها ملاک تصمیم‌گیری برای فروش خودرو باشد. در حقیقت اگر قیمت ماشین در بازار آزاد افزایش پیدا کند، تضمینی نیست که قیمت خودرو کارکرده شما نیز بالا رود. خودروهای دست دوم، بر اساس معیارهای متعددی قیمت‌گذاری می‌شوند که شرایط بازار، تنها یکی از عوامل مؤثر در روند فروش است. عوامل تاثیرگذار دیگر در خرید و فروش خودرو را در ادامه بررسی می‌کنیم.

عوامل مؤثر در خرید و فروش خودرو

علاوه بر رونق بازار دست‌دوم، عوامل متعددی در روند فروش خودرو کارکرده و قیمت آن تأثیر می‌گذارند. این عوامل، بهترین زمان فروش خودرو را مشخص می‌کنند. با توجه به موارد زیر می‌توانید در بهترین شرایط خودرو خود را بفروشید.

فصل مناسب فروش خودرو

بهار و تابستان به دلایل مختلف، بهترین زمان فروش خودرو محسوب می‌شوند. در فصل‌های سرد، به‌خصوص زمستان، ملاقات خریدار و فروشنده به دلیل شرایط آب‌ و هوایی با مشکلاتی به سرانجام می‌رسد. از سوی دیگر بازرسی فنی و عیب‌یابی خودرو در سرما کار دشواری است. در ضمن، مدارس نیز در پاییز کار خود را آغاز می‌کنند و خانواده‌ها بیشتر درگیر تامین هزینه‌های تحصیلی فرزندان خود هستند و معامله خودرو اولویت چندانی برای آن‌ها ندارد.

از سوی دیگر بهار و تابستان، فصل پایان سال تحصیلی و آغاز مسافرت‌های داخلی است و بسیاری سفر با خودروی شخصی را انتخاب می‌کنند.

وضعیت تقاضا در بازار خودرو

عرضه و تقاضا رابطه معکوسی با قیمت خودرو دارند. زمانی که عرضه در بازار افزایش می‌یابد، قیمت ماشین‌های صفر و دست دوم کم می‌شود.

گرچه خریداران از کاهش قیمت خودرو در بازار استقبال می‌کنند اما این اتفاق چندان برای فروشندگان خوشایند نیست. بنابراین اگر می‌خواهید ماشین خود را بفروشید، بهتر است پیش از آن، وضعیت بازار خودرو را رصد و با آگاهی کامل، اقدام به فروش خودرو کنید.

کارشناسان بازار خودرو معتقدند، زمانی که عرضه در بازار کاهش می‌یابد، با افزایش میزان تقاضا، بهترین فرصت برای فروش خودرو دست دوم فرا رسیده است.

کارکرد خودرو

کارکرد و میزان مسافت پیموده شده، یکی از عوامل مؤثر در تعیین قیمت خودرو کارکرده است. هر چه خودرو کارکرد بیشتر باشد، یعنی زمان کمی تا شروع تعمیرات و تعویض قطعات باقی مانده است. به علاوه، زمانی که گارانتی خودرو به دلیل عبور از محدوده تعیین‌شده توسط شرکت سازنده به پایان برسد، ماشین افت قیمت شدیدی پیدا می‌کند. این دو واقعیت موجب کاهش ارزش خودرو می‌شوند.

تقریبا تمام ماشین‌های داخلی و حتی خارجی پس از پیمودن مسافت طولانی و رسیدن به کارکرد ۱۰۰ هزار کیلومتر، اصطلاحا به خرج می‌افتند و مالک مجبور می‌شود ماشینش را تعمیر یا قطعات آن را تعویض کند. بنابراین اگر قصد دارید خودرو خود را بفروشید، حتما پیش از به خرج افتادن و مستهلک شدن آن اقدام به فروش کنید.

نیاز به تعویض خودرو

گاهی با تغییر شرایط، بهتر است خودروی قدیمی خود را با یک ماشین جدید جایگزین کنید. ازدواج، افزایش اعضای خانواده، تغییر فاصله خانه تا محل کار و… می‌توانند دلایل خوبی برای تعویض خودرو باشند. فراموش نکنید هر چه فروش خودرو به تأخیر بیفتد، با بیشتر شدن سن و کارکرد ماشین، قیمت آن نیز کم می‌شود.

فروش خودرو در وضعیت سالم

بهترین زمان فروش ماشین هنگامی است که خودرو هنوز سالم است و تنها نقص‌های بسیار جزئی دارد و به اصطلاح کم‌خرج است. سلامت بخش‌های مختلف، تأثیر بسزایی در محاسبه قیمت خودرو کارکرده دارد. هر چه ماشین عیب‌های بیشتری داشته باشد، پایین‌تر قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین بهتر است به محض مشاهده استهلاک در خودرو سریع‌تر برای فروش و معاوضه آن اقدام کنید.

استفاده از سایت های مطمئن

فروش خودرو با کمک سایت‌های مطمئن، کار را برای فروشنده ساده‌تر می‌کنند. پلتفرم‌های معتبر و باتجربه‌ای مثل خودرو۴۵ بهترین واسطه برای انجام معاملات خودرویی به حساب می‌آیند. با تکیه بر دانش، زبدگی و تجربه این وب‌سایت‌ها، دیگر نیازی نیست پاسخگوی تماس خریداران متعدد باشید یا با دلال‌ها دست و پنجه نرم کنید. برخی وب‌سایت‌های خرید و فروش خودرو، برای قیمت‌گذاری ماشین از تیم کارشناسی متخصص کمک می‌گیرند و در صورت نیاز، تمام فرآیند فروش خودرو (از ابتدا تا انتها) را انجام می‌دهند. برخی از این وب‌سایت‌ها حتی برای فروش خودرو، هزینه‌ای از فروشنده دریافت نمی‌کنند.

روش جدید فروش خودرو در ایران

خودرو۴۵ یک شرکت فعال در زمینه فروش خودرو با شعبه‌های متعدد در شهرهای مختلف ایران است که در حوزه خرید و فروش ماشین کارکرده و صفر فعالیت می‌کند. کارشناسان و متخصصان این پلتفرم آنلاین با دانش و تجربه فراوان به مشتریان کمک می‌کنند تا معامله‌ای امن، سریع و آسان را تجربه کنند. خودرو۴۵ در تمام مراحل کارشناسی خودرو، نگارش مبایعه‌نامه، انجام مراحل اداری فروش خودرو و انتقال سند همراه فروشنده است تا با خیالی آسوده ماشین خود را معامله کند. مهم‌ترین دلایل انتخاب خودرو۴۵ را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • فروش فوری خودرو
  • امنیت در معامله
  • کارشناسی فنی رایگان
  • اعلام بالاترین قیمت پیشنهادی توسط شبکه خریداران
  • پرداخت خلافی، عوارض و مالیات خودرو
  • تسهیل فرآیند تعویض پلاک خودرو
  • پرداخت وجه معامله خودرو به صورت نقدی در یک روز

فروش خودرو با خودرو۴۵

اگر می‌خواهید خودرو خود را بفروشید و حس می‌کنید بهترین زمان برای فروش آن فرا رسیده، می‌توانید این فرآیند را با همراهی کارشناسان خودرو۴۵ انجام دهید. برای شروع، به سایت خودرو۴۵ به نشانی https://khodro45.com مراجعه و مشخصات ماشین خود را ثبت‌ کنید تا زمان مراجعه به شعبه برای شما مشخص شود.

پس از مراجعه به شعبه، کارشناسان فنی این شرکت با استفاده از تجهیزات و ابزارهای مختلف به بررسی ۱۴۵ مورد فنی، رنگ و بدنه خودرو پرداخته و بعد شناسایی معایب احتمالی، قیمت تخمینی خودرو را محاسبه می‌کنند. در صورت موافقت شما (فروشنده)، عملیات انتقال سند آغاز شده و ثمن معامله در سریع‌ترین زمان به حساب‌تان واریز می‌شود.

نتیجه گیری

اگر از بهترین زمان فروش خودرو آگاه باشید، معامله بهتری را انجام خواهید داد. بررسی وضعیت بازار تا حدی در تشخیص بهترین زمان معامله ماشین به شما کمک می‌کند. اما عوامل متعددی بر قیمت خودرو کارکرده و روند فروش آن تأثیر می‌گذارند. با تکیه بر پلتفرم‌های آنلاین مثل خودرو۴۵ که تجربه و تخصص بسیاری در معامله خودرو دارند، می‌توانید کالای خود را در سریع‌ترین زمان به فروش برسانید.

سؤالات متداول

۱-  چرا بهار و تابستان مناسب‌ترین زمان برای فروش خودرو است؟

با شروع ایام تعطیلات، اکثر خانواده‌ها به فکر مسافرت می‌افتند و سفر با خودروی شخصی را ترجیح می‌دهند. از این رو خرید خودرو در دو فصل اول سال محتمل‌تر است.

۲- کارکرد خودرو چه تأثیری در فروش آن دارد؟

هر چه کارکرد خودرو بیشتر باشد، ارزش خودرو کمتر می‌شود. کارکرد زیاد به معنی استهلاک بیشتر است و هر چه کارکرد خودرو بالا رود، احتمال بروز نقص و خرابی در قطعات مختلف ماشین افزایش می‌یابد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵