بهترین مدل های تویوتا پریوس

۱۱ آذر ۱۴۰۱ بهترین مدل های تویوتا پریوس

تویوتا پریوس، چه دوستش داشته باشیم و چه بدمان بیاید، یکی از مهم‌ترین خودروهای تاریخ است. این خودرو، سال ۱۹۹۵ در قالب یک مدل مفهومی هیبریدی معرفی شد و آینده صنعت خودروسازی را زیر و رو کرد. اگر پریوس نبود، احتمالا خودرو برقی هم وجود نداشت و خیلی از مردم جهان برای پر کردن باک بنزین باید پول زیادی پرداخت می‌کردند. علت اینکه همه شرکت‌ها حداقل یک محصول برقی دارند و خودروهای هیبریدی جزو پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند، وجود تویوتا پریوس است.

هر چند بازار خودرو ایران سالیان سال با محدودیت‌هایی مواجه بوده و است و واردات خودرو برای مقاطعی ممنوع بود، اما مدل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نسل چهارم تویوتا پریوس، اواسط دهه ۹۰ شمسی وارد کشور شد و توانست جای خودش را بین انبوه ماشین‌های بنزینی ایران پیدا کند.

به‌تازگی، نسل پنجم پریوس با ظاهری جذاب‌تر و پیشرانه‌های هیبریدی و پلاگین هیبریدی قوی‌تر و مصرف سوخت کمتر معرفی شد و در آینده می‌تواند بهترین مدل تویوتا پریوس باشد. با این حال، فعلا بهترین پریوس‌های تاریخ را از بین مدل‌هایی انتخاب می‌کنیم که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۲۳ به فروش رسیده است.

کم مصرف ترین مدل جدید: پریوس L اکو

تویوتا پریوس ۲۰۲۲

برای پیدا کردن کم‌مصرف‌ترین تویوتا پریوس تاریخ باید به سراغ جدیدترین مدل‌های موجود در بازار، یعنی مدل‌های ۲۰۲۲ برویم و دست روی تویوتا پریوس L اکو بگذاریم. نسل چهارم خودرو هیبریدی در هشت تیپ به بازار آمده که در بین آنها، تیپ L Eco از همه کم‌مصرف‌تر است.

تویوتا برای داشتن یک خودرو کم‌مصرف‌تر نیازی نداشت شق‌القمر کند، فقط کافی بود کمی از وزن پریوس بکاهد. مصرف سوخت L اکو در شهر ۴ لیتر، در بزرگراه ۴.۴ لیتر و به صورت ترکیبی، ۴.۴ لیتر است. قیمت تویوتا پریوس ۲۰۲۲ از ۲۵ هزار دلار شروع می‌شود و ارزشش از پولی که می‌پردازید، بیشتر است.

هر جور بخواهیم حساب کنیم، جدیدترین مدل تویوتا پریوس، بهترین مدل آن است.

بهترین مدل دست دوم: ۲۰۱۶

تویوتا پریوس ۲۰۱۶

اگر به دنبال تویوتا پریوس دست دوم می‌گردید، مدل ۲۰۱۶ از همه نظر مثل قیمت، مصرف سوخت و هزینه کم تعمیرات، بهترین گزینه است و تنها مدل موجود پریوس در بازار ایران محسوب می‌شود. مصرف سوخت تویوتا پریوس ۲۰۱۶ در شهر و بزرگراه به ترتیب ۴ لیتر و ۴.۴ لیتر در هر صد کیلومتر و دقیقا مشابه مدل ۲۰۲۲ است.

البته که سواری پریوس ۲۰۲۲ از مدل ۲۰۱۶ بهتر شده و آپشن‌های بیشتری دارد، اما اگر مصرف سوخت مد نظر باشد، مدل‌های اولیه نسل چهارم تویوتا پریوس با قیمتی کمتر از ۲۰ هزار دلار، به همان اندازه جدیدترین پریوس ۲۵ هزار دلاری، بنزین می‌سوزاند. اما اگر بخواهیم تویوتا پریوس ۲۰۱۷ را در بازار ایران بخریم، باید بیش از ۱.۵ میلیارد تومان پول بدهیم.

باارزش ترین مدل: ۲۰۱۳

تویوتا پریوس ۲۰۱۳

بهترین پریوسی که می‌توان با کمترین قیمت در بازارهای جهانی پیدا کرد، مدل ۲۰۱۳، مخصوصا پریوس v است. این مدل بخشی از نسل سوم است که برای اولین بار به حالت رانندگی مجهز شد. تویوتا پریوس v، نسخه استیشن خودرو هیبریدی است که روی همان پلتفرم مدل سدان ساخته شده و دارای همان مشخصات فنی و ابعاد و اندازه پریوس اصلی است.

کروز کنترل، ورود و استارت بدون کلید، تهویه اتوماتیک، نویگیشن، صندلی‌های برقی، دوربین عقب، رادار نقطه کور، رادار رانندگی بین خطوط، کنترل کشش و کنترل پایداری امکاناتی است که روی مدل فول‌آپشن پریوس ۲۰۱۳ نصب شده و با قیمت حدود ۱۵ هزار دلار در بازار دست دوم جهان موجود است. مدل‌های لوآپشن و کم‌امکانات حدود ۱۰ هزار دلار قیمت دارند. البته خریداران این خودروها باید یک باتری جدید سفارش دهند.

بهترین مشابه پریوس: کرولا هیبرید

تویوتا کرولا هیبرید ۲۰۲۲

تویوتا پریوس خودرو کم‌مصرف و خوبی است، اما ظاهر متفاوت آن ممکن است به مذاق بعضی خریداران خوش نیاید. تویوتا با طراحی و تولید کرولا هیبرید مشکل این افراد را حل کرده است. این خودرو از همان پیشرانه پریوس استفاده می‌کند و در شهر ۴.۴ لیتر، در بزرگراه ۴.۵ لیتر و به صورت ترکیبی ۴.۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند و بین ۲۳ هزار تا ۲۷ هزار دلار قیمت دارد.

تویوتا کرولا هیبرید به اندازه پریوس متنوع نیست، اما اگر تیپ‌های Nightshade و رده‌بالا را در نظر نگیریم، همان امکانات و آپشن‌های پریوس را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.

کم ارزش ترین مدل: ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸

تویوتا پریوس ۱۹۹۷

تویوتا مدل‌های جدید پریوس را برای حل کردن مشکلات نسل‌های اول و دوم عرضه کرده است. مدل ۲۰۰۲ پریوس در هر صد کیلومتر ۵.۷ لیتر بنزین مصرف می‌کرد و اگرچه در زمان خودش جزو کم‌مصرف‌ترین‌ها بود، اما با پریوس‌های نسل سوم به بعد قابل مقایسه نیست. همچنین گستره امکانات ایمنی و رفاهی خودروهای جدید خیلی بیشتر از پریوس‌های اولیه است.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو