کارت طلایی خودرو؛ انواع و خدمات آن

۲۳ دی ۱۴۰۲ کارت طلایی خودرو؛ انواع و خدمات آن

یکی از خدماتی که در ایران برای مالکان خودروها ارائه می‌شود، کارت طلایی نام دارد. با خرید این کارت، مشتریان مشمول دریافت خدمات بیشتری می‌شوند و خیال آنها از بابت حفظ و نگهداری وسایل نقلیه راحت‌تر می‌شود. کارت طلایی خودرو سطوح مختلفی دارد و هم برای مدل‌های نو و هم برای مدل‌های کارکرده قابل خرید است. هر چه سطح کارت بالاتر باشد، مشتری خدمات بیشتری را دریافت خواهد کرد.

کارت طلایی خودرو چیست؟

کارت طلایی خودرو چیست؟

کارت طلایی خودرو یک خدمت ویژه است که ایران خودرو برای مشتریان خود ارائه می‌دهد. این کارت شامل خدماتی مانند جبران خسارت، تعمیرات سیار، سرویس دوره‌ ای خودرو، تعویض ماشین و امدادرسانی است.

خدمات کارت طلایی خودرو

میزان خدماتی که دارندگان کارت طلایی خودرو دریافت می‌کنند، به سطح انتخابی آنها بستگی دارد. به‌طور کلی این سرویس شامل موارد زیر می‌شود:

 • تعویض رایگان قطعاتی که دچار خرابی می‌شوند
 • مشاوره تلفنی و امداد جاده‌ای رایگان
 • حمل رایگان خودروی معیوب و نیازمند تعمیری که در جاده از کار افتاده
 • انتقال سرنشینان خودروی از کار افتاده به نزدیک‌ترین شهر
 • جبران خسارات ناشی از تصادف، سرقت کلی یا سرقت قطعات اصلی مثل ECU خودرو
 • جبران خسارت ناشی از پاشش مواد اسیدی روی بدنه خودرو
 • امداد سیار داخل شهر و بیرون شهر
 • جبران خسارت ناشی از ترکیدن لاستیک حین رانندگی
 • جبران خسارت ناشی از برخورد سایر اجسام با خودرو، سقوط و واژگونی
 • تعویض خودرو در صورتی که صدمه به آن بیش از ۶۰ درصد ارزش قبلی باشد

انواع کارت طلایی خودرو

کارت طلایی خودرو انواع مختلفی دارد و معمولا از طریق تعداد ستاره طبقه‌بندی می‌شود. بدیهی است که هر چه تعداد ستاره کارت طلایی بالاتر باشد، خودرو مشمول دریافت خدمات بیشتر و بهتری خواهد بود.

انواع کارت طلایی ایران خودرو

سرویس کارت طلایی ایران خودرو در نوع پایه اشتراک امداد سیار و در نوع کامل چهار ستاره نام دارد. طبق انتظارات، میزان خدمات در کارت طلایی پایه کمتر از بقیه است. در مقابل کارت طلایی ۴ ستاره خدمات جامع‌تری دارد و برای خودروهایی مثل L90 (تندر اتوماتیک)، دنا، سوزوکی گرند ویتارا و سمند سورن ELX قابل سفارش است.

کارت طلایی سایپا

کارت طلایی سایپا سه نوع خدمت را در بر می‌گیرد که عبارتند از خدمات بیمه‌ای، خدمات تعمیر و نگهداری و خدمات امدادی. خدمات بیمه‌ای گارانتی بدنه و بیمه بدنه را شامل می‌شود و دارای سه نوع پایه، اکونومی و کامل است. خدمات تعمیر و نگهداری حاوی مواردی مثل تمدید گارانتی، سرویس دوره‌ای خودرو و پوشش اجزای اصلی مثل گیربکس و موتور خودرو است. خدمات امدادی هم به‌صورت شبانه‌روزی و ۷ روز هفته کمک‌رسانی‌ در تصادفات و امدادهای ضروری را شامل می‌شود.

مزیت های کارت طلایی

کارت طلایی خودرو مزایای زیادی دارد. این کارت به مالک امکان می‌دهد در صورت بروز مشکل فنی در خودرو، مثل نقص در سیستم ترمز، نیاز به تعویض صفحه کلاچ و مواردی از این دست، از خدمات امداد سیار بهره ببرد. چنانچه ایراد خودرو به شکلی باشد که امداد سیار نتواند در محل آن را برطرف کند، خودرو به نمایندگی مجاز شرکت خودروساز انتقال می‌یابد.

کارت طلایی خودرو همچنین پوشش خسارت را برای قسمت‌های زیرین خودرو و حوادثی که باعث صدمات شدید به خودرو شوند، فراهم می‌کند. در این حالت، چنانچه میزان صدمه بیشتر از ۶۰ درصد ارزش خودرو باشد، مالک می‌تواند طبق ضوابط خودرو جدیدی دریافت کند. از دیگر مزایای کارت طلایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان حمل و نقل سیار خودرو و انتقال سرنشینان در صورت خرابی در راه
 • امکان سرویس و تعویض دوره‌ای بعضی از قطعات
 • رایگان بودن برخی خدمات
 • پوشش زیان حوادث، بلایای طبیعی و سرقت جزئی

لزوم انجام سرویس دوره ای

لزوم انجام سرویس دوره ای

کارکرد صحیح خودرو در گرو نگهداری درست و انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای است. این کار شامل موارد متعددی می‌شود که برخی از مهم‎ترین آنها عبارتند از تعویض روغن موتور ، تعویض فیلترهای ماشین، تعویض لنت ترمز، کنترل سلامتی و در صورت نیاز تعویض صفحه کلاچ، بررسی سیستم جرقه‌زنی و تعویض شمع‌ها و وایرها در صورت بروز نقص. واضح است که انجام این کارها نیازمند صرف زمان، حوصله و هزینه است. با خرید سطوح بالای کارت طلایی و مراجعه به نمایندگی‌های رسمی می‌توان این کارها را در زمانی کمتر و به‌نحوی شایسته‌تر انجام داد.

تعمیر در محل با استفاده از کارت طلایی

تعمیر در محل یکی از خدمات مفیدی است که از طریق کارت طلایی خودرو برای مشتریان فراهم می‌شود. در این حالت سرویس‌ها و تعمیرات مختلف در محل کار یا سکونت شما انجام می‌شود. سرویس‌های دوره‌ای، بازبینی سیستم خنک‌کننده، سیستم سوخت‌رسانی، سیستم برق و الکترونیک، سیستم ترمز، باتری، دینام، انژکتور، رادیاتور، قفل و تزئینات خودرو از جمله مواردی هستند که کارشناسان با مراجعه به آدرس مالک در محل انجام می‌دهند.

خودروهای دارای کارت طلایی

خودروهای دارای کارت طلایی

در بین محصولات ایران خودرو، مدل‌هایی که کمتر از ۱۰ سال عمر دارند، می‌توانند کارت طلایی را دریافت کنند. چنانچه عمر خودرو بیشتر از ۵ سال باشد، فقط امکان سفارش کارت طلایی سال و تک ستاره برای آن وجود خواهد داشت. برای محصولات سایر شرکت‌ها نیز می‌توان کارت طلایی را خریداری کرد که البته سطح خدمات ارائه‌شده به آنها پایین‌تر از تولیدات خود ایران خودرو است.

نحوه خرید کارت طلایی ماشین

خرید کارت طلایی خودرو به دو روش آنلاین و تماس تلفنی با شعب امکان‌پذیر است. در روش تلفنی باید با برقراری تماس و اعلام شماره شاسی خودرو منتظر اعزام کارشناسان به محل ماند.

در روش آنلاین به راحتی می‌توان با مراجعه به سایت اقدام به خرید کارت طلایی کرد. مراحل این روش عبارتند از:

 • به سایت رسمی امداد خودرو ایران بروید.
 • در کادرهای مربوطه شماره شاسی، کد ملی و کارکرد خودرو را وارد و نوع مالکیت (حقیقی یا حقوقی) را مشخص کنید. ضمن اینکه اگر کد تخفیف دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید. آخرین گزینه در این بخش مربوط به نحوه پرداخت است که شامل پرداخت قسطی و نقدی می‌شود.
 • چنانچه اطلاعات واردشده درست باشد، لیست اشتراک‌های موجود برای شما نمایش داده می‌شود. در این مرحله باید گزینه دلخواه را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی باید وارد حساب کاربری شوید. اگر ندارید، می‌توانید به‌سادگی در چند مرحله حساب خود را بسازید.
 • چنانچه خودرو شما نو و صفر کیلومتر است، یا قبلا برای آن کارت طلایی تهیه نشده، باید برای کارشناسی حضوری تاریخی را انتخاب کنید.
 • در پایان باید هزینه را طبق لیست قیمت کارت طلایی ایران خودرو بپردازید.
 • پس از انجام این مراحل، درخواست شما در صف بررسی قرار می‌گیرد و از طریق پیامک موارد لازم به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

تفاوت کارت طلایی خودرو با بیمه بدنه

تفاوت کارت طلایی خودرو با بیمه بدنه

هم کارت طلایی خودرو و هم بیمه بدنه در مواقع ضروری می‌توانند بسیار مفید باشند. اما علی‌رغم شباهت‌ها، تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد.

 • کارت طلایی فقط برای خودروهایی قابل خرید است که عمر آنها کمتر از ۱۰ سال باشد. در مقابل دارندگان تمام وسایل نقلیه، به استثنای خودروهای فرسوده، می‌توانند از خدمات بیمه بدنه استفاده کنند.
 • در کارت طلایی نمی‌توان تخفیف را انتقال داد، اما در بیمه بدنه چنین امکانی فراهم است.
 • کارت طلایی خدمات متنوع‌تر و طبقه‌بندی‌شده‌ای دارد.
 • در بیمه بدنه پس از هر تصادف رانندگی، مالک ملزم به دریافت تاییدیه سلامت خودرو است، ولی در کارت طلایی خسارت‌های بالای ۵۰۰ هزار تومان نیازی به تاییدیه ندارد.
 • دریافت خسارت پس از تصادف در بیمه بدنه، مستلزم کروکی است، مگر اینکه بار اول باشد. در کارت طلایی، نیازی به کروکی پس از تصادف نیست.
 • خرید بیمه بدنه معمولا هزینه کمتری نسبت به کارت طلایی خودرو دارد.
 • میزان پوشش بیمه بدنه نسبت به کارت طلایی بیشتر است.
 • در بیمه بدنه، مالک در انتخاب تعمیرکار یا محل تعمیر خودرو آزادی عمل دارد، ولی در کارت طلایی این شرکت خودروساز است که تصمیم می‌گیرد مشتری به کدام مرکز مراجعه کند.
 • بیمه بدنه خسارت را به راننده نقدی پرداخت می‌کند، در حالیکه در کارت طلایی خودرو تعمیر یا در نهایت تعویض می‌شود.
 • خسارت‌های فرعی در بیمه بدنه گسترده‌تر است و در برخی موارد بیمه‌گزار را هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

تفاوت گارانتی با کارت طلایی خودرو

گارانتی خودرو مجموعه خدماتی را در بر می‌گیرد که خودروسازان در مدتی معین –معمولا بین ۱۸ ماه تا ۵ سال– برای مدل‌های صفر کیلومتر ارائه می‌کنند. در گارانتی هزینه اضافی از مشتری دریافت نمی‌شود، اما کارت طلایی خدمتی اختیاری است و در صورت خرید، مشتری باید مبلغی اضافی پرداخت کند. در گارانتی، تعویض یا تعمیر مواردی که غیرمصرفی هستند، به‌طور رایگان به عهده شرکت سازنده است. برای استفاده از خدمات گارانتی باید حتما به نمایندگی‌های اصلی خودروسازان مراجعه کرد.

مزایای خرید کارت طلایی ایران خودرو

با خرید کارت طلایی ایران خودرو، مالک می‌تواند از سرویس‌های دوره‌ای بهره‌مند شود؛ ضمن اینکه امکان تعویض برخی قطعات با کارت طلایی وجود دارد. در بیمه بدنه چنین خدمتی به بیمه‌گزار ارائه نمی‌شود.

در بالا نیز گفتیم که انتقال و حمل رایگان خودروی معیوب و همچنین سرنشینان در راه مانده از ویژگی‌ها و خدمات مناسب کارت طلایی است. بیمه بدنه در چنین شرایطی فقط هزینه مربوط به ایاب و ذهاب حین تعمیر را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند. علاوه‌بر این باید تاکید کنیم که در کارت طلایی، مشتریان از امداد سیار، امداد تلفنی و تعمیر در محل نیز بهره‌مند هستند.

از دیگر مزایای کارت طلایی باید به نبود فرانشیز و ارائه خدمات رایگان اشاره کرد. این در حالی است که خدمات بیمه بدنه مشمول فرانشیز بیمه می‌شود. همچنین در کارت طلایی برای خسارت بالای ۵۰۰ هزار تومان نیازی به بازدید سلامت خودرو نیست و محدودیتی در پرداخت خسارت بدون کروکی وجود ندارد.

کارت طلایی برای محصولات غیر ایران خودرویی

علاوه‌بر محصولات ایران خودرو، دارندگان مدل‌های تولیدی توسط شرکت‌های سایپا، زامیاد، پارس خودرو و کرمان موتور نیز می‌توانند با خرید کارت طلایی از خدمات آن استفاده کنند. البته تنوع و میزان خدماتی که به این مدل‌ها ارائه می‌شود، خیلی کمتر از محصولات ایران خودرو است.

امکان انتقال کارت طلایی با فروش خودرو

امکان انتقال کارت طلایی با فروش خودرو

اشتراک طلایی امداد خودرو و خدمات مربوطه، به خودرویی تعلق دارد که مشخصات آن در داخل کارت ذکر شده است. به عبارت دیگر، هنگام فروش خودرو و تغییر مالکیت وسیله نقلیه، نمی‌توان خدمات کارت طلایی آن را به خودروی جدید انتقال داد.

اقدامات بعد از مفقودی کارت طلایی

چنانچه مالک کارت طلایی خودرو خود را گم کند، باید بلافاصله با شماره ۰۹۶۴۴۰ تماس بگیرد و موضوع را با شرکت در میان بگذارد. سپس بع از انجام برخی فرایندها، کارت طلایی قبلی باطل و کارت جدیدی صادر می‌شود. ناگفته نماند کارت طلایی فقط برای خودرویی که مشخصاتش در کارت درج شده، قابل استفاده است و یابنده نمی‌تواند از آن برای خودروی خود استفاده کند.

نتیجه گیری

کارت طلایی خدمتی است که وجود آن اطمینان بیشتر را به دنبال دارد. خرید این کارت نگهداری از وسیله نقلیه را راحت‌تر و در سفرهای بین شهری، خیال راننده را از بابت خرابی خودرو و در راه ماندن آسوده می‌کند. علاوه‌بر این، بهره‌مندی از خدمت‌رسانی و تعمیر در محل باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های جانبی می‌شود.

سوالات متداول

چرا استفاده از کارت طلایی اهمیت دارد؟

داشتن کارت طلایی به منزله آرامش خاطر و آسودگی بیشتر مالک وسیله نقلیه است. این کارت خیال مالک خودرو را از بابت دریافت برخی خدمات مرتبط راحت می‌کند.

آیا دریافت کارت طلایی خودرو الزامی است؟

تهیه کارت طلایی خودرو کاملا اختیاری است و در صورتی که مالک بخواهد خدمات بیشتری را دریافت کند، می‌تواند نسبت به خرید آن اقدام کند.

چند نوع کارت طلایی خودرو داریم؟

کارت طلایی در ۵ سطح مختلف موجود است و مشتری می‌تواند با توجه به خدماتی که نیاز دارد، گزینه دلخواه را انتخاب کند.

چگونه می توان اصالت کارت طلایی را بررسی کرد؟

برای اطمینان از اصالت کارت طلایی می‌توانید به واحد بیمه طلایی ایران خودرو مراجعه کنید و یا با پشتیبانی تلفنی تماس بگیرید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: سعید علیپور