هایما 7X در برابر سوبا M4

۷ فروردین ۱۴۰۲ هایما 7X در برابر سوبا M4

خودروهای مینی ون (MPV) در بازار ایران سابقه چندانی ندارند و خودروهایی مثل کیا کارنز که در گذشته وارد شده‌اند، به مذاق سدان‌پسند ایرانی‌ها خوش نیامده‌اند. اما محبوبیت کراس‌اوورها موجب شده تا راه برای مینی ون‌ها هم باز شود و شرکت‌ها مدل‌هایی را برای عرضه در ایران مونتاژ کنند.

سوبا M4 فردا موتورز و هایما 7X ایران خودرو، جدیدترین خودروهای MPV به شمار می‌آیند که در ایران عرضه شده‌اند. این دو خودرو شباهت‌های زیادی با هم دارند، محصول چین هستند، از موتور توربو با قدرت ۱۹۵ اسب بخار استفاده می‌کنند، گنجایش ۷ سرنشین دارند، دارای امکانات ایمنی و رفاهی کاملی هستند، در بازار ایران جزو ماشین‌های رده‌بالا و لوکس محسوب می‌شوند.

این شباهت‌ها کار خریدار را برای انتخاب یکی از این دو خودرو سخت می‌کند و اینجاست که تفاوت‌ها می‌تواند به کمک بیاید تا مشتری بتواند خودرویی را متناسب با نیاز خود برگزیند.

به نظر شما کدام یک از این دو مینی ون بهتر است، سوبا M4 یا هایما 7X؟

مشخصات فنی

خودروهای MPV به دلیل گنجایش ۷ نفر، معمولا ابعاد و اندازه‌ای بزرگ‌تر و وزنی سنگین‌تر از کراس‌اوورهای جمع و جور شهری و سدان‌ها دارند و به همین خاطر به پیشرانه‌ای نیاز است که بتواند ابعاد تقریبا بزرگ آنها را به حرکت دربیاورد.

سوبا M4 روی پلتفرم مشترک با لاماری ایما ساخته شده و پیشرانه یکسانی با هم‌خانواده خود دارد. یک موتور ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر توربو زیر کاپوت سوبا قرار گرفته که می‌تواند حداکثر قدرت ۱۹۵ اسب بخار و گشتاور ۲۸۵ نیوتن.متر را تولید کند. گیربکس اتوماتیک دوکلاچ ۷ سرعته قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. با این مشخصات شتاب سوبا M4 فردا موتورز ۱۱ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. سوبا M4 در هر صد کیلومتر فقط ۶.۸ لیتر بنزین مصرف می‌کند.

موتور ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر توربو برای هایما 7X می‌تواند به نهایت ۱۹۲ اسب بخار قدرت و ۲۹۳ نیوتن.متر گشتاور برسد. هایما 7X به یک گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته مجهز است که قدرت موتور را به چرخ‌های جلو می‌فرستند. حداکثر سرعت مینی ون ۷ نفره هایما ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت است که برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر راه به ۷.۶ لیتر سوخت نیاز دارد.

اگرچه مشخصات فنی هر دو ماشین مشابه است اما از در این بخش می‌توان سوبا M4 را خودرو بهتری دانست، علی‌الخصوص اینکه بنزین کمتری مصرف می‌کند و در بازار ایران یک امتیاز محسوب می‌شود.

با نگاهی به فهرست آپشن‌های محصولات فردا موتورز و ایران خودرو جای خالی کمی می‌بینیم و تقریبا همه امکانات ایمنی و رفاهی در این خودروها گنجانده شده تا خانواده‌ها سواری ایمن و راحتی داشته باشند.

طراحی ظاهری

طراحی سوبا M4 فردا موتورز

سوبا M4 محصول دانگ فنگ است، که لاماری ایما را نیز تولید کرده و از ظاهری مدرن بهره می‌برد. این مینی ون در چین با اسم یات (Yacht = قایق) عرضه می‌شود و بدنه‌ای شبیه قایق‌های تحریفی دارد. جلوپنجره بزرگ M4 اولین چیزی است که از این خودرو به چشم می‌آید. قاب کرومی جلوپنجره را از چراغ‌های جلو جدا می‌کند. دی‌لایت‌ها مثل دندان نیش خط باریکی را در دو طرف نمای جلو شکل داده‌اند. نمای جانبی حالت صاف و ساده‌ای دارد که به درب صندوق منتهی می‌شود. نمای عقب مثل چهره سوبا M4 چشمگیر نیست، اما با چراغ‌های سراسری و درب بزرگ، قابل قبول به نظر می‌رسد.

طراحی هایما 7X

هایما 7X آن طور که چینی‌ها ادعا می‌کنند با همکاری پینین فارینا ایتالیا طراحی شده. این مینی ون چینی دارای جلوپنجره‌ای بزرگ، خشن و تهاجمی است و دندان‌های کوسه را تداعی می‌کند. چراغ‌های جلو در قابی مشکی رنگ با جلوپنجره ادغام شده است و در نگاه اول به چشم نمی‌آید. خط شخصیت در نمای جانبی حالتی غیرمتعارف دارد و در هماهنگی با ظاهر اسپرت جلو است. در عقب خودرو با تم دو رنگ مواجه می‌شویم. درب صندوق به رنگ مشکی و هم‌رنگ ستون‌های جانبی است.

برای مقایسه مینی ون‌های چینی از نظر طراحی می‌توان گفت که سوبا M4 طراحی مدرن‌تر، ملایم‌تر و خانوادگی‌تری دارد. زبان طراحی هایما 7X ایتالیایی‌طور است، اسپرت‌تر و خاص‌پسندتر. در این بخش، سلیقه خریداران تعیین‌کننده است.

طراحی داخلی

کابین سوبا M4 فردا موتورز

لوکس بودن از ظاهر سوبا M4 به داخل کابین نیز سرایت کرده، انگار که سوار یک قایق تفریحی شده باشید. داشبرد خلوت است و خبری از دکمه‌ها و کنترل‌های فیزیکی نیست. یک نمایشگر بزرگ به‌هم‌پیوسته روی داشبرد سوار شده که نیمی از آن برای سیستم اطلاعات و سرگرمی و نیمی دیگر به عنوان کیلومترشمار به کار می‌رود. تریم دو رنگ همراه با تزیینات چوبی و متریال با کیفیت حس خوبی را منتقل می‌کند. چینش صندلی‌ها به صورت ۲ + ۲ + ۳ است و برعکس کراس‌اوورها که ردیف سوم تنگ و کوچک است، سه صندلی آخر سوبا M4 می‌تواند برای نشستن افراد بزرگسال نیز به کار رود.

کابین هایما 7X

کابین هایما 7X طراحی معقول‌تری از ظاهرش دارد و خطوط و حجم‌های خاص‌پسند را نمی‌بینیم. مینی ون هایما دارای نمایشگرهای به‌هم‌پیوسته سیستم اطلاعات و سرگرمی و کیلومترشمار روی داشبرد است. فضای داخلی این خودرو از روکش‌های چرمی، تزیینات آلومینیومی، فرمان دوشاخه، سقف پانوراما و کنسول میانی کشیده تشکیل شده که هم‌زمان زیبا و ناهماهنگ دیده می‌شود. صندلی‌ها ردیف وسط از نوع کاپیتان است و ردیف عقب شامل سه صندلی می‌شود.

در این قسمت سوبا M4 با طراحی لوکس‌تر، مدرن‌تر و یکدست‌تر دست بالا را دارد. کابین هایما 7X بیشتر از آنکه یادآور یک خودرو مینی ون باشد، فضای داخلی کراس‌اوورها را جلوی دید می‌گذارد.

نتیجه گیری

نمای عقب سوبا M4 فردا موتورز

خانواده‌ها اصلی‌ترین مشتریان مینی ون به حساب می‌آیند که می‌تواند نیاز آنها را به کابین بزرگ و جادار و امکانات ایمنی و رفاهی مناسب برآورده کند. سوبا M4 و هایما 7X، جدیدترین خودروهای MPV هستند که به بازار ایران راه پیدا کرده‌اند و انتظار می‌رود در دوران سلطه کراس‌اوورها بتوانند مشتریانی پیدا کنند.

سوبا M4 در بازار ایران ظاهر مدرن و جذابی دارد و کابین لوکس آن فضای آرامی را برای سرنشینان فراهم می‌کند و حتی صندلی‌های عقب برای افراد بزرگسال نیز مناسب است. امکانات ایمنی و رفاهی متعدد، سواری راحت و ایمنی را در اختیار سرنشینان می‌گذارد.

نمای عقب هایما 7X

هایما 7X ظاهری اسپرت‌تر و خاص‌تر از رقیب خود دارد و ممکن است نتواند نظر همه نوع سلیقه را جلب کند، اما خانواده‌های جوان‌تر مشتریان آن خواهند شد. کابین هایما 7X شباهت زیادی به فضای داخلی کراس‌اوورها دارد و البته به اندازه سوبا M4 لوکس نیست.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو