تولید اولین خودرو برقی فراری در سال 2025

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تولید اولین خودرو برقی فراری در سال 2025

براساس آخرین قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا، تولید و عرضه خودروهای بنزینی در کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع است. پرسش اینجاست که آیا شتاب خودروسازانی همچون بی ام و، مرسدس بنز، آئودی و فراری در تولید خودروهای برقی به همین دلیل است؟

در ادامه قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا و به دنبال آن رشد روز افزون طراحی و تولید خودروهای برقی، فراری خودرو جدید برقی خود را برای سال 2025 معرفی کرده است.

ماجرای تولید خودروهای برقی و قوانین اتحادیه اروپا

چندی پیش اتحادیه اروپا قوانینی را برای کاهش آلودگی هوا و مقابله با آلایندگی خودروها وضع کرد و اعلام کرد که نسخه جدیدی از استاندارد آلایندگی یورو را نیز به زودی منتشر می‌کند. طبق این قانون، تولید و عرضه خودروهای بنزینی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع است.

بدین ترتیب، خودروسازان بزرگ به ساخت خودروهای برقی شتاب بیشتری داشتند و هر کدام تاریخی را برای متوقف کردن تولید خودروهای احتراق داخلی اعلام و از جدیدترین خودروهای برقی رونمایی کردند.

بی ام و خودروهای برقی iX و i4 را معرفی کرد، مرسدس EQS را در معرض دید عموم قرار داد، فولکس واگن در حال گسترش فهرست خودروهای برقی سری ID است و رنو هم با پروژه انقلابی خود قصد دارد تا خودروهای کلاسیک خود را در قالب مدل‌های برقی احیا کند.

خودروساز ایتالیایی فراری نیز برای اینکه از غافله عقب نماند، خبر از تولید و عرضه اولین خودرو برقی خود در سال ۲۰۲۵ داده است.

تولید فراری برقی

خودرو برقی فراری در مسیر تولید

اواخر سال گذشته، فراری اعلام کرده بود بعید است همه محصولاتش را تبدیل به خودرو برقی کند. با این حال، مشخص بود که این شرکت ایتالیایی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ اولین خودرو تمام برقی‌اش را تولید و عرضه کند. اما به نظر می‌رسد که فراری برنامه زمانی خود را جلوتر آورده است.

جان الکان، رئیس و مدیرعامل فراری در گزارشی که در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ارائه داد، اعلام کرد که این خودروساز در سال ۲۰۲۵ میلادی (۱۴۰۴ خورشیدی) از اولین خودرو خود برقی رونمایی می‌کند. هم‌زمان با فراری، استون مارتین هم اولین خودرو اسپرت برقی‌اش را عرضه خواهد کرد.

الکان جزئیات و اطلاعاتی از خودرو برقی فراری اعلام نکرد و گفت: «ما به خاطر ماشینی که در سال ۲۰۲۵ قصد رونمایی آن را داریم، هیجان‌زده‌ایم. این خودرو همان چیزی است که در فکر و خیال مهندسان و طراحان ما در مارانلو است. این اتومبیل برقی نقطه عطفی در تاریخ فراری خواهد بود.»

فراری چند وقتی است که روی خودرو برقی کار می‌کند و در حال تحقیق و توسعه در زمینه سیستم مناسب خود است. گواهی ثبت اختراع نشان می‌دهد که سازنده ابرخودروها، در حال کار بر روی یک ماشین چهار چرخ متحرک دو نفره است که هر چرخ یک موتور برقی دارد.

فراری قبلا خودروهای هیبریدی SF90 اسپایدر و SF90 استارداله را تولید کرده و از این نظر تجربه و تخصص کافی برای تولید یک خودرو برقی جذاب و هیجان‌انگیز را دارد. آن طور که مدیرعامل فراری می‌گوید این دو خودرو «دستاورد فنی فوق‌العاده‌ای» هستند. البته این توصیف برای قدرتمندترین خودرو فراری که می‌تواند در عرض ۲.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد، منصفانه است.

خوشبختانه قبل از فراری، خودروسازان دیگری نشان داده‌اند که خودروهای برقی می‌توانند رانندگی دلپذیری داشته باشند و خوب هم بفروشند. برای مثال می‌توان به پورشه تایکان اشاره کرد و البته آئودی ای-ترون GT هم که پلتفرم مشترکی با تایکان دارد، از این قاعده مستثنی نیست.

با این وجود، تایکان و ای-ترون خودروهای چهار در هستند و محصولات فراری معمولا دو در دارند. بنابراین باید دید که این خودروساز ایتالیایی چطور یک خودرو برقی دو در و بر اساس فلسفه مخصوص خودش می‌سازد.

طرفداران فراری هم با راندن یک خودرو برقی و بدون موتور V8 یا V12 تجربه جدید و منحصربه‌فردی خواهند داشت.

 

نویسنده: میلاد قزللو

 

فروش فوری خودرو کارکرده