جزئیات جدول مالیات خودرو ۱۴۰۰

۱۴ شهریور ۱۴۰۰ جزئیات جدول مالیات خودرو ۱۴۰۰

دولت در سال گذشته تصمیم گرفت جزئیاتی را در بودجه سنواتی بگنجاند تا مالیات تازه ای از خودروهای لوکس دریافت کند.

از چند سال قبل که دولت توان جلوگیری از فرارهای مالیاتی را نداشت، مساله ایجاد تعرفه‌های تازه مالیاتی به میان آمد. اما تعرفه جدید به چه معناست؟ تعرفه جدید به معنای ایجاد مالیات بر کالاها یا خدماتی است که پیش از این مشمول مالیات نبوده یا به صورت دقیق مصداق این دریافت مالیات نمی‌شده است.

یکی از همین تعرفه‌های جدید، اعمال مالیات بر خودروهای لوکس است که از یک سال گذشته در کنار دریافت مالیات از خانه‌های خالی، بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد. البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، دولت بیشتر از آنکه به فکر کنترل دارایی مالکان باشد، به دنبال جبران کسری بودجه خود در ماه‌های آخر فعالیت است. اما کلیات این مالیات به چه صورت است و اصلا اولین بار چه زمانی مطرح شد؟

مبلغ مالیات خودروهای لوکس (۱۴۰۰)

  • بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰، خودروهایی که بیشتر از یک میلیارد تومان قیمت دارند، مشمول مالیات بر دارایی می‌شوند.
  • این قانون به صورت پلکانی اجرا می‌شود. خودروهای ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومانی نسبت به مازاد یک میلیارد تومان، یک درصد و خودروهایی که تا ۳ میلیارد تومان قیمت دارند، ۲ درصد و خودروهای بالای ۴.۵ میلیارد تومان با نرخ ۴ درصد مشمول مالیات می‌شوند.
  • درصد مالیات خودروهای لوکس فقط با توجه به قیمت تعیین شده و حجم موتور و میزان آلایندگی تاثیری ندارد.
  • در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده که دولت ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات خودروهای لوکس درآمد داشته باشد.

بودجه مالیات خودروهای لوکس (۱۴۰۰)

در بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰بود که برای اولین بار به صورت جدی مساله اجرای مالیات از خودروهای لوکس به میان آمد. بحث به جایی کشیده بود که حتی چشم مجلسی‌ها به جیب اینفلوئنسرها هم افتاد و صحبت‌هایی کلی درباره مالیات ستانی از این گروه مطرح شد. اما جدای از حاشیه‌های مالیات‌های تازه‌ای که مجلس در بودجه ۱۴۰۰به تصویب رساند، مساله مالیات از خودروهای لوکس به صورت جدی در دستور قرار گرفت.

برخی معتقدند که رشد بی‌شمار قرعه‌کشی خودرو در سال‌های گذشته دلیل این مالیات بوده و برخی هم معتقدند که مساله رشد قیمت خودروهای خارجی به واسطه بالا رفتن قیمت دلار دلیل اصلی این مالیات بوده است. دلیل آن هرچه که باشد، سال ۱۴۰۰سالی جدی برای خودروهای لوکس است.

اما یک نکته را نباید فراموش کرد. بخشی از این دریافت مالیات، مربوط به خودروهای میلیاردی نیست و کسانی را نشانه گرفته که اقدام به دپوی خودرو می‌کنند. یعنی اگر فردی خودروی میلیاردی نداشته باشد اما مجموع قیمت خودروهایی که به نام اوست از یک میلیون فراتر رود، باز هم مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس

اما چطور می‌توان این مالیات را محاسبه کرد و مبنای دریافت این نوع از مالیات چیست؟ یک فرمول ساده برای نحوه محاسبه مالیات خودروهای میلیاردی و لوکس وجود دارد. بر اساس قانون، خودروهایی که قیمت‌شان تا ۱.۵میلیارد تومان است، به نسبت آن رقم بیشتر از یک میلیارد تومان یک درصد مالیات، خودروهایی که تا سه میلیارد تومان قیمت دارند بر اساس مازاد ۱.۵میلیارد تومان دو درصد، خودروهایی که قیمت‌شان تا ۴.۵میلیارد تومان است بر اساس مازاد سه میلیارد تومان سه درصد مالیات و در نهایت خودروهای بالاتر از ۴.۵میلیارد تومان نسبت به مازاد ۴درصد مالیات را باید بپردازند.

فرمول مالیات بر خودروهای لوکس

طبق فرمول فوق و بر اساس لیستی که اخیرا منتشر شده، مالیات خودروها از ۱۱تا ۳۰۰ میلیون تومان متغیر است. یعنی بسته به اینکه قیمت روز خودرو چقدر است، مالیات آن هم تغییر خواهد کرد. البته این نکته که پیش از این به آن اشاره کردیم را هم باید در نظر داشت که دپوی خودروی اضافه و رسیدن رقم ارزش خودروهای در مالکیت هر فرد به فراتر از یک میلیون تومان هم، مصداق دریافت مالیات است.

پرداخت مالیات بر خودروهای لوکس

هنوز نحوه پرداخت این نوع از مالیات به صورت دقیق روشن نشده اما به نظر می‌رسد که باید اطلاعیه‌های لازم برای افرادی که مشمول این مالیات می‌شود، ارسال شود.

اگر مالیات ندهیم، خودرو قابل انتقال است؟

هر کالایی که در داخل کشور قابل معامله است، مشمول مالیات هم می‌شود. حالا مالیات در بخش خودرو دو قسمت است که یک قسمت مربوط به خودروهای لوکس و دیگری مربوط به مالیات نقل و انتقال است. در هر دو حالت، اگر مالک خودرو قصد داشته باشد خودروی خود را بفروشد، باید ابتدا مالیات اعمال شده بر خودرو را تسویه کند. درست مانند همان مساله برگ سبز خودرو و سند قطعی که گفته می‌شود حتی در صورت حذف الزام به ثبت سند قطعی خودرو، باز هم راهی برای پرداخت این مالیات باز می‌شود چرا که بخشی از هزینه‌های دریافت شده در دفتر اسناد رسمی مربوط به مالیات نقل و انتقال ماشین است.

جدول مالیات خودروهای لوکس

در جدول زیر نمونه مالیات برخی خودروهای لوکس قابل مشاهده است.

جدول مالیات خودرو ۱۴۰۰

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45