صندوقداران پرطرفدار در یک نگاه، پژو 206 SD در برابر پژو 207 SD

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ صندوقداران پرطرفدار در یک نگاه، پژو 206 SD در برابر پژو 207 SD

عرضه پژو 206 در سال 1380 به بازار خودرو ایران را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین تحولات خودرویی کشور دانست. این هاچ بک (با تلفظ صحیح هَچ بک) کوچک شهری با فروش کل 8.3 میلیون دستگاهی رکورد دارد پرفروش‌ترین خودرو ساخت پژو فرانسه است که حتی امروز پس از گذر نزدیک به 22 سال از زمان عرضه جهانی (از سال 1998 میلادی) همچنان یکی از 10 خودرو محبوب در رده خودروهای کارکرده در جهان به شمار می‌آید.

پژو 206 با تکیه بر ظاهری بی آلایش، ساده و کاربردی در بازه قیمت رقابتی با به همراه داشتن طیف قابل قبولی از تریم‌های متنوع و فرمان‌پذیری مطلوب، به یکی از برترین گزینه‌های اقتصادی و کاربردی بازار خودرویی جهان بدل شد و بازار ایران نیز از این سبک استقبال مستثنی نشد. آغاز تولید 206 در ایران از سوی ایکو (ایران خودرو) با 6 تریم یا تیپ مختلف انجام شد که هر یک با دیگری از دیدگاه قوای محرکه، گیربکس و آپشن‌‌های رفاهی تفاوت داشتند.

فیس لیفتی که پژو در سال 2009 برای پژو 206 در نظر گرفت با نام 206 پلاس (206+) روانه بازار اروپا شد. شاید نیت پژو به روز نگه داشتن ظاهر خودرویی بود که تا آن سال نیز با استقبال بی‌مانندی مواجه شده بود و از این رو ارائه یک فیس لیفت مناسب می‌توانست ماندگاری طولانی‌تر این خودرو در بازار جهانی را تضمین کند. این فیس لیفت در ایران در سال 1386 با اندکی تفاوت ظاهری در قسمت عقب با 206+، با نام متفاوت 207 روانه بازار شد.

نسخه سدان پژو 206 با پسوند SD، مخفف کلمه Sedan به معنای خودروی 4 در صندوق‌دار، در سال 2005 از سوی پژو به بازار جهانی ارائه شد که در سال 1386 روانه بازار خودرویی ایران شد و در تریم‌های مختلف به تولید رسید. هرچند که این خودرو به دلیل داشتن ظاهری نه چندان سدان گونه در بازار ایران با انتقادهای بسیار زیادی مواجه شد اما در طی زمان، در ایران نیز همانند بسیاری دیگر از نقاط جهان در دل خریداران جا بازکرد و با استقبال بسیار خوب (اما نه به خوبی نسخه هاچ بک) مواجه شد.

آنچه در ادامه می‌خوانید مقایسه دو سدان 206 و 207 است که با وجود داشتن نقاط مشترک بسیار زیاد با یکدیگر، همچنان تفاوت‌های بارزی را با خود به همراه دارند. از این رو شایسته است تا با مقایسه‌ای رو در رو به بررسی اشتراک‌ها و تفاوت‌های این دو خودرو بپردازیم.

طراحی ظاهری پژو 206 صندوقدار

مقایسه طراحی ظاهری 206 با 207

ظاهر 206 SD کاملا مشابه با نسخه هاچ بک 206 است، تنها با این تفاوت که گویی یک صندوق عقب اضافه را به شکلی ناشیانه به پشت آن جوش داده‌اند. زمانی که پژو نسخه سدان 206 را روانه بازار جهانی کرد، مهم‌ترین انتقاد وارده عدم تغییر در بُرش درهای عقب خودرو بود که کاملا با نسخه هاچ بک یکسان است. به عبارت بهتر، در خودروهایی که در ساختارهای هاچ بک و سدان به تولید می‌رسند، درهای عقب همیشه متفاوت طراحی می‌شوند. به این ترتیب که درهای عقب 206 هاچ بک با قوسی لطیف، منطبق بر ظاهر تخم مرغی بخش انتهایی خودرو به سمت درهای جلو بُرش می‌خورند که این رویه در طراحی تقریبا تمامی هاچ بک‌ها دیده می‌شود. اما زمانی که ساختار خودرو به نسخه سدان تغییر پیدا می‌کند، بُرش درهای عقب باید اندکی عمودتر شود تا ورود و خروج در مقایسه با نسخه هاچ بک ساده‌تر انجام شود اما این تغییر مهم در 206 سدان به هیچ عنوان انجام نشد. به بیانی ساده‌تر، همانطور که پیش‌تر بیان شد، نسخه سدان 206 با نسخه هاچ بک آن از دیدگاه طراحی تا پشت درهای عقب هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و اگر قرار باشد چشم بسته سوار ردیف دوم صندلی‌های این دو نسخه شوید به هیچ عنوان نمی‌توانید نسخه هاچ بک را از نسخه سدان تشخیص دهید. اینطور به نظر می‌رسد که پژو و همتایان ایرانی آن‌ها در پروژه سدان کردن این هاچ بک دوست داشتنی، از صرف هرگونه هزینه غیر حیاتی خودداری کرده‌اند.

مطالب مرتبط:

 

مهم‌ترین ایراد طراحی 206 سدان ظاهر بسیار قدیمی و البته بسیار محافظه کارانه آن است که به ابتدای قرن بیست و یکم باز می‌گردد. اگرچه جرارد والتر، مدیر مرکز طراحی پژو (1998 تا 2007) در طراحی 206 غوغای جهانی به پا کرد اما این سبک طراحی تا آغاز دهه 2010 میلادی کاملا قدیمی به حساب می‌آمد. اما ظاهر بسیار ساده و بدون پیچیدگی این خودرو باعث شد تا بتواند حتی در گذر این زمان طولانی و بدون فیس لیفت همچنان بر خط تولید ایکو و سایر خودروسازان کشورهای درحال توسعه باقی بماند.

207 سدان داستانی کاملا مشابه با 206 سدان دارد و دلیل آن نیز کاملا واضح است. الهام گیری مستقیم طراحی 207 در نسخه‌های هاچ بک و سدان از 206 باعث می‌شود ظاهر عجیب و غریب هاچ بک سدان شده در 207 SD نیز به وضوح پیدا باشد. اما نقطه قوت 207 در ظاهر فیس لیفت شده و به روزتر آن است که از ظاهر 206+ وام گرفته است. هر چند این فیس لیفت تنها محدود به تغییر ظاهری جلو پنجره و چراغ‌های جلو و عقب می‌شود و هیچ المان کلی طراحی ظاهری را در برنمی‌گیرد، اما باید اعتراف کرد که این تغییرات هرچند سطحی نتیجه بسیار مثبتی در پی داشته است.

با وجود همه اشتراک‌های بین دو خودرو، مشخصات فنی برگرفته از وبسایت رسمی ایکو نشان می‌دهد که 207 سدان به اندازه 13 میلی‌متر کشیده‌تر و 14 میلی‌متر عریض‌تر از 206 سدان است که در مقایسه رو در رو هر دو خودرو با یکدیگر به هیچ عنوان قابل رویت نیست چراکه ارتفاع و فاصله محورهای هر دو خودرو نیز کاملا برابر با یکدیگر است.

طراحی ظاهری پژو 207 صندوقدار

تغییرات جزئی در طراحی داخلی

تفاوت‌‌های نمای داخلی دو خودرو شاید همانند تفاوت‌های نمای خارجی جزئی باشند اما بدون شک به همان اندازه ملموس و جالب توجه هستند. 207 از داشبرد و غربیلک فرمان کاملا متفاوتی بهره می‌برد و به جرات می‌توان گفت که این تفاوت‌ها همینجا پایان می‌یابند. اما همین تغییرات جزئی باعث می‌شود 207 به عنوان خودرویی کاملا متفاوت جلوه کند. ظاهر قدیمی نمای داخلی 206 را می‌توان همانند نمای خارجی آن قدیمی، محافظه کارانه و البته کاربردی توصیف کرد. در حالی که 207 با اعمال تغییرات زیبایی در نشانگرهای پشت فرمان مزین به حلقه‌های دربرگیرنده با رنگ متضاد و رنگ پردازی سفید در زمینه نشانگرها در کنار غربیلک فرمان پهن‌تر مجهز به کلید‌ و ادوات کنترلی سیستم صوتی و کروز کنترل، ظاهری به مراتب اسپرت‌تر و جوان پسندانه‌تری را ارائه می‌دهد. البته نباید فراموش کرد که استفاده از نمایشگر لمسی 7 اینچی درست بر بخش بالایی مرکز داشبرد 207 یکی از مهم‌ترین تفاوت‌‌های بارز در نمای داخلی 207 در مقایسه با 206 است که باعث می‌شود نمای داخلی 207 تنها در یک پلک بر هم زدن همانند یک خودرو امروزی‌تر جلوه کند.

اگرچه شاید بتوان از طراحی داشبرد و دریچه‌های سیستم تهویه مطبوع متفاوت 207 در مقایسه با ظاهر قدیمی داشبرد و دریچه‌های 206 چشم پوشی کرد اما باید این نکته مهم را در نظر داشت که در هرصورت 207 در نمای داخلی از طراحی صرفا متفاوتی بهره می‌برد که شاید زیباتر نباشد اما بدون شک نوین‌تر و به روزتر است و باعث می‌شود خریدار ایرانی با حس و حال تازه‌تری به نمای داخلی 207 نگاه کند. فضای داخلی در هر دو خودرو کاملا بدون تغییر و حجم صندوق عقب کاملا با یکدیگر برابر و معادل با 325 لیتر است که شاید چندان بزرگ جلوه نکند اما برای این کلاس از خودروها قابل قبول است.

 

شاید مهم‌ترین نکته در پس طراحی به روزتر نمای داخلی 207، سطح آپشن‌های رفاهی به کار رفته در این خودرو در مقایسه با 206 باشد. از جمله این آپشن‌های قابل توجه می‌توان به دوربین دنده عقب، سیستم مولتی مدیا با قابلیت پخش DVD مجهز به سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) و 4 بلندگو مجزا، آینه‌های جانبی تا شونده برقی و کروز کنترل اشاره کرد که می‌توانند در انتخاب خریدار نهایی نقش مهمی بازی کنند.

البته لازم به ذکر است که در گذر زمان، تولید تریم‌های متنوع 206 سدان با توقف تولید بیشتر آن‌ها، تنها به تریم V8 محدود شد. همچنین ایکو در سال‌های اخیر اقدام به حذف آپشن‌های متعددی از لیست تجهیزات استانداردهای خودروهای خود کرد که در مورد 206 سدان شامل حذف سنسور دنده عقب، ترمز دیسکی عقب و سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و در مورد 207 سدان شامل حذف ریم‌های آلومینیومی اسپرت می‌شود که پیش‌تر از 206 نیز حذف شده بود. در نتیجه نمونه‌های مختف 207 SD و 206 SD (و نسخه‌های هاچ بک) وابسته به سال تولید ممکن است دارا یا فاقد برخی از این آپشن‌ها باشند.

طراحی داخلی پژو 206 صندوقدار

طراحی داخلی پژو 207 صندوقدار

مشخصات فنی مشترک اما تا حدی متفاوت!

پیشرانه به کار رفته در هر دو خودرو نمونه مشترک 4 سیلندر خطی دو میل سوپاپ (DOHC/16 سوپاپ) 1.6 لیتری تنفس طبیعی پژو با کد شناسایی TU5 است. این پیشرنه در خط تولید خودروهای پژو در میان خودروسازان فرانسوی نقش پیشرانه 350 اینچ مکعبی (5.7 لیتری) شورولت با کد شناسایی SBC350 را برای خودروسازان آمریکایی بازی می‌کند. به بیان دیگر، این پیشرانه 1.6 لیتری یکی از پرتیرازترین پیشرانه‌های ساخته شده در تاریخچه شرکت پژو است که نه فقط در فرانسه، بلکه در ایران و طیف گسترده‌ای از خودروهای چینی نیز به کار رفته است.

این پیشرانه بر اساس اطلاعات رسمی وب سایت شرکت ایکو می‌تواند قدرتی برابر با 105 اسب بخار در دور 5800 و گشتاوری معادل با 142 نیوتون.متر در دور 4000 به تولید برساند که با مد نظر قرار دادن وزن نسبتا کم این دو خودرو (1190 و 1152 کیلوگرم به ترتیب برای 206 سدان و 207 سدان) شتاب و سرعت نه چندان جذاب اما قابل قبولی را به همراه دارد.

206 سدان در تمامی تریم‌های تولیدی (به جز تریم توقف تولید شده V9) با گیربکس 5 سرعت دستی به بازار عرضه شد در حالی که 207 سدان کاملا برعکس 206، تنها با گیربکس اتوماتیک 4 سرعت سنتی روانه بازار کشور شد. از این رو جای تعجب ندارد که دسترسی به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برای 206 سدان با گیربکس تند و تیزتر دستی 5 سرعت برابر با 11.4 ثانیه باشد در حالی که 207 سدان با تکیه بر گیربکس 4 سرعت (یک ضریب دنده کمتر) سنتی و تنبل‌تر اتوماتیک خود برای دستیابی به همین سرعت برابر با 12.6 ثانیه زمان لازم دارد که اختلاف زمان 1.2 ثانیه‌ای را به عنوان حقیقتی کاملا طبیعی به معرض نمایش می‌گذارد.

با وجود شابهت‌های بسیار زیاد، اختلاف مصرف سوخت متوسط 0.7 لیتری میان دو خودرو که در رانندگی روزمره به سادگی از مرز 1 لیتر نیز تجاوز خواهد کرد، تنها به دلیل استفاده از گیربکس اتوماتیک 4 سرعت در 207 سدان است که باعث می‌شود به اندازه گیربکس 5 سرعت دستی 206 سدان بهینه عمل نکند. اگرچه این اختلاف مصرف سوخت در زندگی روزمره چندان ملموس نیست اما همچنان لازم به تاکید است که این اختلاف مصرف سوخت درحالی است که 207 سدان از سیستم کمکی فرمان بهینه‌تر برقی بهره می‌برد درحالی که 206 سدان همچنان از سیستم کمکی فرمان قدیمی‌تر هیدرولیکی استفاده می‌‌کند. اگر سیستم فرمان 207 با نمونه پیشرفته‌تر و بهینه‌تر برقی جایگزین نمی‌‌شد، اختلاف مصرف سوخت متوسط آن در مقایسه با 206 سدان به سادگی از مرز 1.5 لیتر در هر صد کیلومتر تجاوز می‌کرد

نمای عقب پژو 206 صندوقدار

نمای عقب پژو 207 صندوقدار

 

سخن نهایی

اختلاف‌های میان دو خودرو 206 سدان و 207 سدان به نازکی تار مو اما به تاثیر گذاری نور خورشید بر تاریکی شب است اما بستگی دارد که از چه زاویه‌ای به آن نگاه کنید. 207 سدان با ظاهر به روز شده و امکانات رفاهی به مراتب برتر، همچنان بر اعتبار تاریخچه و محبوبیت ریشه‌دار 206 سوار است و از این رو هم از توبره می خورد و هم از آخور. 206 سدان اما سنگ اصالت و طراحی نسبتا پایدار خود را بر سینه می‌زند و با داشتن قیمتی به مراتب پایین‌تر از 207 در بازار صفر و دست دوم، کاربری خود برای هر طیف از اقشار متوسط جامعه را نشان می‌دهد.

شباهت‌های میان دو خودرو به مراتب تاثیر گذارتر از تفاوت‌های آن‌ها است و به همین دلیل می‌توان 207 سدان را نسخه بزک شده 206 سدان تلقی کرد که ارزش مادی بالاتر خود را تنها در ظاهر به‌روز‌تر و آپشن‌های رفاهی متنوع‌تر خود مخفی کرده است و تقریبا تمامی این آپشن‌های رفاهی در بازار افترمارکت برای 206 با قیمتی رقابتی‌تر از کارخانه قابل اجرا است اما هرچقدر برای ارتقا نمای خارجی یا داخلی 206 سدان هزینه شود هرگز نمی‌توان به ظاهر نوین‌تر 207 نزدیک شد. انتخاب نهایی یک خریدار در بازار دست دوم بین دو سدان 206 و 207 بیش از هر چیز تنها به اولویت بندی سه فاکتور بودجه، طراحی و سطح آپشن‌ها محدود خواهد شد.

 

نویسنده: شهاب انیسی