هزار دستان آزادسازی واردات خودرو

۷ تیر ۱۴۰۰ هزار دستان آزادسازی واردات خودرو

صنعت خودرو در ایران جمع اضداد است. همه نهادهای متولی شعار حمایت از صنعت خودرو را سر می‌دهند، رفتارهایشان اما هیچ تناسبی با وعده‌هایی که می‌دهند،  ندارد. برای درک بهتر این گفته، مثال‌ روشنی وجود دارد؛ تعلل در آزادسازی واردات خودرو.

در حالی که اکثر دست‌اندرکاران بازار خودرو، کارشناسان صنعتی، مجلس و حتی برخی مدیران خودروسازی، بر این باور هستند که آزادسازی واردات خودرو با رقابتی کردن بازار، موجب آرام گرفتن قیمت‌ خودرو  در بازار می‌شود، اما در عمل، در روی همان پاشنه سابق می‌چرخد؛ تداوم ممنوعیت واردات خودرو.

درآمدی که از دست رفت!

نکته قابل تامل در این‌باره آن است که دولت برای بودجه سال جاری،  رقمی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان درآمد را از محل حقوق گمرکی واردات خودرو در نظر گرفته است، اما به دلایلی مبهم و به شکلی کاملا زیر پوستی،  به یکی از چندین موانع در مسیر آزاد سازی واردات خودرو تبدیل شده است.

یک بام و دو هوای مجلس

به نظر می‎رسد نمایندگان مردم  در خانه ملت هنوز بر سر آزادسازی واردات خودرو به اتفاق نظر نرسیده‌اند. عجیب آنکه، اخبار جسته و گریخته‌‌ای از امضاهای طلایی برای ارائه مجوز در خصوص واردات خودروهای لوکس شنیده می‌شود.

اگر مجلس با واردات خودرو مخالف است، به چه علت به وارد کنندگان خودروهای لوکس چراغ سبز نشان می‌دهد؟ نکته مهمتر آنکه آیا بازار خودرو در ایران نیامند واردات خودروهای لوکس است یا  ورود خودروهایی که بتواند نیاز اقشار متوسط جامعه را پاسخ دهد؟

آمار واردات خودرو به کشور طی سال‌های ۹۰  تا ۹۹

سال

میزان واردات

۹۰

۳۹ هزار دستگاه خودرو

۹۱

۴۴ هزار و ۳۳۱ دستگاه خودرو

۹۲

۷۸ هزارو ۶۷۳ دستگاه خودرو

۹۳

۷۶ هزار دستگاه خودرو

۹۴

۲۰ هزار دستگا خودرو

۹۵

۵۲ هزار دستگاه خودرو

۹۶

۶۲ هزار دستگاه خودرو

۹۷

۱۵ هزار دستگاه خودرو

۹۸

۹۹

آزاد سازی واردات خودرو و گرانی ارز !

این تعلل نه تنها باعث شده که بخش قابل توجهی از درآمد قابل پیش‌بینی دولت برای سال ۱۴۰۰ محقق نشود، بلکه سبب تشدید جو روانی تورم در بازار خودرو نیز شده است.

در این‌باره نیز اظهار نظرهای متفاوتی شنیده می‌شود. در حالی که بسیاری از آگاهان اقتصادی می‌گویند: با آزادسازی واردات خودرو، جو روانی تورم آرام می‌گیرد؛ گروهی دیگر از کارشناسان معتقد هستند به دلیل عدم ثبات نرخ ارز در اقتصادایران، آزادسازی واردات خودرو موجب تشدید نرخ انواع ارز در بازار آزاد خواهد شد.

واردات آزاد می‌شود یا خیر؟

آزادسازی واردات خودرو حکایت داستان هزار دستان شده است. تا همین چند سال پیش هربار صحبت از واردات خودرو پیش می‌آمد، صدای اعتراض خودروسازان بلند می‌شد. حالا با وجود آنکه خودروسازان هم تلویحا با آزاد سازی موافق هستند، هنوز مشکلات به قوت خود باقی است.

این در حالی است که قرار بود ممنوعیت واردات خودرو دست کم در سال جاری بر داشته شود. حال باید این پرسش اساسی مطرح شود که متولی اصلی واردات خودرو به کشور، کدام نهاد و سازمان است؟

چه خواهد شد؟ پرسشی است که هنوز پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد. با این همه این اوصاف با  وجود نابسامانی‌های موجود، همین امروز هم برای آزاد سازی واردات خودرو دیر است.

نویسنده: فرشته بهروزی‌نیک

فروش فوری خودرو