ریشه یابی نام ۱۰ مدل خودرو معروف جهان

۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ریشه یابی نام ۱۰ مدل خودرو معروف جهان

برخی از خودروهایی که طی زمان توسط بزرگ‌ترین غول‌های خودروسازی جهان ارائه شده‌اند، اسامی خاص یا عجیب و غریبی دارند. شاید هرکسی با مفهوم پشت این اسامی آشنا نباشد، بنابراین بررسی نام ۱۰ خودرو مختلف و ریشه یابی آن‌ها، خالی از لطف نیست.

قطعا تا به امروز نام‌های عجیب و غریب یا خاص برخی از خودروها به گوشِتان خورده است. برخی اسامی هم مانند نام برند بی ام و آسان و روان است و به راحتی ملکه ذهن می‌شود. برخی از این نام‌ها سالهاست که صنعت خودروسازی و بازار جهانی را همراهی می‌کنند، مانند وایپر، شارژر، دیفندر، تایتان و… .

برخی هم کمی جوان‌تر و تازه نفس‌تر هستند، مانند «کرولا». زمانی که نام تویوتا کرولا را می‌شنویم، به یاد یک خودرو باکیفیت، مقرون به صرفه و قابل اعتماد می‌افتیم، غافل از آنکه این کلمه به معنای جام/ کاسه گُل بوده و به بخش میانی گل اشاره دارد، همان بخشی که توسط گلبرگ‌ها احاطه می‌شود. بنابراین به عنوان افرادی «ماشین دوست» یا «ماشین باز»، آشنایی با مفهوم نام برخی از معروف‌ترین مدل‌های تاریخ از واجبات است.

۱. ایمپالا؛ شاخ‌دراز شورولت

نمایی از شورولت ایمپالا

ایمپالا نام یکی از معروف‌ترین محصولات شورولت است که از سال ۱۹۵۸ تا چند سال پیش، در خط تولید این غول آمریکایی حضور داشت. تا پایان حیات ایمپالا، نام آن همیشه در لیست برترین و پرطرفدارترین سدان‌های آمریکایی دیده می‌شد. همانطور که از نماد این خودرو می‌توان تشخیص داد، ایمپالا گونه‌ای از شاخ‌دراز (antelope) است. سال‌های دورتر، صنعت خودروسازی به استفاده از نماد یا نام حیوانات برای برندها و انواع و اقسام مدل‌ها عادت داشت، اما با گذشت زمان این ترند جالب نیز رنگ باخت.

۲. تویوتا کمری؛ تاج آسیایی

نمایی از تویوتا کمری

این خودرو محبوب و مشهور برای نخستین بار در سال ۱۹۷۹ و با نام Celica Camry به بازار قدم گذاشت؛ البته پس از گذشت سه سال، و در سال ۱۹۸۲، «کمری» به عنوان یک سدان مستقل و جداگانه به صنعت خودروسازی عرضه شد.

این خودرو آسیایی در نقاط مختلف جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا، محبوبیت فراوانی دارد؛ بنابراین شاید طرفداران بدانند که کلمه کمری ریشه در لغت ژاپنی «کانموری/ Kanmuri» دارد و به معنای تاج است. از آنجایی که نام این سدان باکیفیت در اکثر مواقع در صدر فهرست برترین‌ها می‌درخشد، نام تاج بسیار برازنده آن است.

۳. فولکس واگن گلف؛ جریان اقیانوسی

نمایی از فولکس واگن گلف

شاید شما هم تصور کنید که کمپانی آلمانی فولکس واگن، برای انتخاب نام مدل‌هایی همچون گلف یا پولو از این ورزش‌ها الهام گرفته است، اما اینطور نیست! بر خلاف آنچه که نوشتار کلمه «Golf» نشان می‌دهد، نام این مدل هیچ ارتباطی با ورزش نداشته و به جریان اقیانوسی (Gulf Stream) اشاره می‌کند. تلفظ هر دو کلمه یکسان است، اما نوشتار و معنا و مفهوم آن‌ها زمین تا آسمان با یک دیگر متفاوت است.

این بازی با کلمات درباره فولکس واگن پولو نیز صدق می‌کند، زیرا برای انتخاب نام این خودرو از بادهای قطبی (Polar winds) الهام گرفته شده است.

۴. شورلوت کامارو؛ رفیق آمریکایی ها

نمایی از شورولت کامارو

سرگذشت کامارو و نامش بسیار جالب است. روزی که کامارو قدم به بازار گذاشت، مدیران جنرال موتور در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفتند که کامارو یک «ماستنگ‌خور» است. آنها گفتند که کامارو یک حیوان کوچک است که ماستنگ‌ها را با یک لقمه می‌بلعد. به نظر می‌رسد آنها قصد داشتند به دنیا بفهمانند که مهم‌ترین و قدرترین رقیب ماستنگ در آستانه ورود به گود است.

بعدها مشخص شد که این نام با کمک گرفتن از دیکشنری انتخاب شده و به معنای دوست و رفیق (camrade) است. شاید کامارو دوست و رفیق خوبی برای صاحبش باشد، اما هرگز رقابت با ماستنگ را کنار نمی‌گذارد.نآن

۵. اسکالید، ابزار جنگی کادیلاک

نمایی از کادیلاک اسکالید

شاید کادیلاک اسکالید به اندازه نامش خطرناک نباشد، اما قطعا یکی از خاص‌ترین‌های بازار خودرو به حساب می‌آید. این خودرو برای نخستین بار در سال 1998 وارد بازار شد. اسکالید در قرون وسطی نوعی ابزار جنگی بود که به واسطه آن دیوارهای دفاعی را خراب کرده و محاصره شهری که به آن حمله شده بود، می‌شکستند.

۶. ایمپرِزا؛ تاج قدرت سوبارو

نمایی از سوبارو ایمپرزا

به نظر می‌رسد ریشه این کلمه که نام یکی از معروف‌ترین محصولات سوبارو نیز است، به زبان لهستانی بر می‌گردد. البته که در دیگر کتاب‌های فرهنگ لغت، ایمپرزا معنا‌های مختلفی همچون نشان، شعار، یا تاج دارد.

۷. میاتا؛ جایزه مزدا به صنعت خودرو

نمایی از مزدا میاتا

در واقع این نام متعلق به MX-5 است. این محصول در نقاط مختلف جهان با سه نام متفاوت شناخته می‌شود: در اروپا به MX-5، در ژاپن به مزدا رودستر و در آمریکای شمالی به مزدا میاتا معروف است. در زبان آلمانی قدیم، میاتا به معنای جایزه است.

۸. سنترا؛ سدان ایمن نیسان

نمایی از نیسان سنترا

تمامی اسامی این لیست رگ و ریشه حقیقی ندارند و برخی مانند سنترا، ساخته و پرداخته کمپانی NameLab است. این کمپانی آمریکایی در سانفرانسیسکو قرار دارد. همانطور که از نامش (آزمایشگاه اسم) مشخص است، حروف را با یک‌دیگر ترکیب کرده و اسم جدیدی می‌سازد.

این کمپانی می‌گوید: «نیسان به دنبال نامی بود که به مشتریان بفهماند این خودرو در عین کوچک بودن ایمن است. بنابراین نام سنترا را انتخاب کردیم تا کلمه ایمنی (safety) را به تصویر بکشیم.»

۹. سوپرا؛ خودرو برتر تویوتا

نمایی از تویوتا سوپرا

سوپرا ریشه در کلمه‌ها و عباراتی همچون لاتین بالا (above)، پیشی گرفتن (surpass) و فراتر رفتن (go beyond) دارد. با استناد به فرهنگ لغات اسپانیایی، این ترکیب الهام گرفته از کلمه celestial یا همان آسمانی و فلکی نیز است. از آنجا که این خودرو یکی از باکیفیت‌ترین و پرطرفدارترین محصولات کمپانی آسیایی تویوتاست، این نام برایش برازنده به نظر می‌رسد.

۱۰. کایمن؛ کروکدیل مکزیکی پورشه

نمایی از پورشه کایمن

نام پورشه کایمن از کلمه Caiman گرفته شده است. آنطور که به نظر می‌رسد، Caiman یک نوع کروکدیل کوچک است که در مکزیک، آمریکای مرکزی و بخش‌های شمالی‌تر آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. از آنجایی که پورشه کایمن نیز مانند این کروکدیل بسیار خشن و تند و تیز است، این نام برایش مناسب است.

فروش فوری خودرو

منبع: carbuzz

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان