بررسی محصول نوستالژیک ژاپنی؛ نیسان پیکاپ خودروی محبوب نهادهای دولتی

۸ مهر ۱۳۹۹ بررسی محصول نوستالژیک ژاپنی؛ نیسان پیکاپ خودروی محبوب نهادهای دولتی

نسل اول وانت پیکاپ نیسان فرانتیر در سال ۱۹۹۷ میلادی توسط کمپانی ژاپنی نیسان به مشتریان عرضه شد؛ شرکت پارس خودرو نیز که در آن دوران همکاری صمیمانه‌ای را با شرکت نیسان آغاز کرده بود، جای خالی یک محصول پیکاپ را در سبد تولیدات خود مشاهده کرد و از همین رو تصمیم به ارائه نیسان فرانتیر تحت عنوان نیسان پیکاپ به بازار ایران گرفت.

نمونه فیس قدیم نیسان پیکاپ از سال ۸۰ تا ۸۹ روی خطوط تولید شرکت پارس خودرو حضور داشت اما به دلیل انتقادهای فراوان نسبت به ظاهر قدیمی و عدم به‌روزرسانی این محصول، شرکت پارس خودرو طی سال ۹۰ نمونه نیوفیس نیسان پیکاپ را با نام نیوپیکاپ در اختیار مشتریان قرار داد.

با این حال به دلایلی همچون سیستم تعلیق خشک، تجهیزات اندک و قیمت نامعقول، نیسان پیکاپ نتوانست جایگاه شایسته‌ای در میان مشتریان ایرانی برای خود مهیا سازد؛ به نحوی که بزرگ‌ترین مشتری نیسان پیکاپ را در ایران ارگان‌های مختلف دولتی تشکیل دادند که با توجه به قابلیت آفرود مناسب این خودرو، از نیسان پیکاپ در جهت انجام ماموریت‌های برون شهری و تردد در مسیرهای کوهستانی و روستایی استفاده می‌کردند. در ادامه این مقاله اطلاعات تکمیلی پیرامون مشخصات فنی و ظاهری نیسان پیکاپ تشریح می‌شود.

ظاهر بسیار قدیمی نیسان پیکاپ حتی در نمونه نیوفیس

نیسان پیکاپ خودرویی متعلق به بیش از بیست سال پیش بوده و از نوعی طراحی ساده و بی‌آلایش مطابق با خودروهای ژاپنی دهه ۹۰ برخوردار است که قطعا در قیاس با پیکاپ‌های جدید حرف چندانی از لحاظ ظاهری برای گفتن ندارد؛ به ویژه در نسخه فیس قدیم که حضور چراغ‌های ساده و جلوپنجره مستطیل شکل، نمایی بسیار معمولی برای چهره این خودرو رقم زده‌اند.

البته مدل نیوفیس ظاهر زیباتری را در نمای روبرو به نمایش می‌گذارد اما در واقع باید گفت که شرکت پارس خودرو زحمت چندانی برای این به‌روزرسانی به خرج نداده است؛ زیرا ظاهر نیسان نیوپیکاپ کاملا مشابه محصول دیگر این خودروساز یعنی نیسان رونیز از آب درآمده و از همان چراغ‌ها، جلو پنجره و سپر در اینجا نیز بهره گرفته شده است.

همچنین از گلگیرهای برجسته همرنگ بدنه در نیوپیکاپ استفاده شده تا ظاهری اسپرت‌تر و عضلانی‌تر به این محصول بخشیده شود. نمای عقب نیوپیکاپ هم جلوه نسبتا جذاب‌تری داشته و از المان‌های جوان‌پسندتر در آن به شیوه مناسب استفاده شده است. میله‌های باربند سقفی و همچنین رول کیج تعبیه شده در محفظه بار (به صورت افترمارکت) نیز شمایلی متناسب با خودروهای آفرود به این وانت پیکاپ خواهد بخشید.

در مجموع باید گفت که گرچه ظاهر نیسان پیکاپ در هر دو نسخه قدیم و نیوپیکاپ چندان مطابق با اصول طراحی خودروهای پیکاپ امروزی نیست اما به دلیل عدم وجود رقبای شایسته در بازار ایران، می‌توان آن را قابل قبول و در حد نیاز مشتریان داخلی برآورد کرد.

طراحی ظاهری نیسان پیکاپ

طراحی ساده و نه‌چندان جذاب کابین

اولین نکته‌ای که پس از ورود به کابین نیسان پیکاپ توجه شما را به خود جلب می‌کند، طرح قدیمی داشبورد و ارگونومی نامناسب سایر المان‌های تشکیل‌دهنده این بخش است که تا حد زیادی توی ذوق شما خواهد زد. به ویژه طرح دریچه‌های تهویه تعبیه شده روی کنسول میانی بسیار قدیمی به نظر رسیده و پنل تنظیمات سیستم تهویه نیز به صورت کاملا ابتدایی ساخته شده است. در اینجا حتی از حضور نشانگرهای شیب‌سنج، قطب‌نما و … در بالای داشبورد به سبک ماشین های آفرود اثری مشاهده نمی‌شود.

طرح غربیلک فرمان چهار شاخه نیز به همراه پنل کیلومتر شمار آنالوگ پشت آن به سبک اتومبیل‌های دهه ۹۰ میلادی بوده و در حال حاضر هیچ‌گونه جذابیت خاصی برای مشتریان ایجاد نمی‌کند. در اینجا صرفا وجود دسته دنده کمکی در کنار اهرم تعویض دنده اصلی خبر از حضور در کابین یک اتومبیل دو دیفرانسیل ویژه مسیرهای آفرود می‌دهد.

پلاستیک خشک به کار رفته در ساخت ادوات کابین نیز تقریبا بی‌کیفیت به نظر رسیده و احساس خوشایندی از لمس آنها در شما پدید نخواهد آمد. فضای کابین برای حضور ۴ تا ۵ سرنشین بزرگسال مناسب بوده و از این حیث می‌توان آن را یک کابین جادار پنداشت. راحتی صندلی‌های عقب چندان مناسب نبوده و در مسافرت‌های طولانی به همراه عملکرد خشک سیستم تعلیق عقب می‌تواند ناراحتی‌هایی برای سرنشینان ایجاد کند.

در مجموع باید اعلام کرد که کابین نیسان پیکاپ نه از لحاظ کیفی و نه از نظر سبک طراحی چندان قابل قیاس با خودروهای جدید نیست و نمی‌تواند خرسندی کامل مشتریان را به دست آورد.

طراحی داخلی نیسان پیکاپ

آپشن‌ها و امکانات پیکاپ نیسان

نیسان پیکاپ از مشکل فقر امکانات به حد زیادی رنج می‌برد و نمی‌توان انتظار حضور آپشن‌های متنوع در این محصول را داشت. با این وجود اگر بخواهیم به مهم‌ترین امکانات نسخه نیوفیس اشاره کنیم باید از موارد زیر نام ببریم: روکش صندلی پارچه‌ای، صندلی‌های جلو با تنظیم دستی، تهویه مطبوع دستی، کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو ویژه نسخه نیوپیکاپ، فرمان هیدرولیک، چراغ مه شکن جلو، سیستم توزیع نیروی ترمز EBD و ترمز ضد قفل ABS.

قوای محرکه چهار سیلندر با دنده کمک

شرکت نیسان برای این محصول خود دو نوع پیشرانه شش یا چهار سیلندر در نظر گرفته بود که تنها نسخه چهار سیلندر آن به مدل موجود در ایران راه پیدا کرد. این موتور تنفس طبیعی ۲.۴ لیتری قادر است ۱۳۳ اسب بخار قدرت و 1۹۷ نیوتن متر گشتاور تولید کند که توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی با دنده کمک و دو عدد دیفرانسیل به سوی هر چهارچرخ قابل ارسال است. شتاب ۰ تا ۱۰۰ این وانت ۱۷۱۶ کیلوگرمی معادل ۱۴.۳ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز از ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر نخواهد شد. میانگین مصرف سوخت ترکیبی نیسان پیکاپ نسبتا بالا بوده و حدود ۱۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برآورد می‌شود. شایان ذکر است که قدرت پیشرانه مدل نیوفیس نسبت به قبل کاهش داشته است؛ چرا که مدل قدیم از پیشرانه با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و ۲۰۸ نیوتن متر برخوردار بود.

مزایا و معایب نیسان پیکاپ

نیسان پیکاپ به عنوان یک وانت آفرودر میان قیمت از نقاط قوتی همچون: بهره بردن از دنده کمکی، سیستم تعلیق کارآمد اما خشک که موجب پایداری بیشتر خودرو می‌شود، کابین جادار، عملکرد نسبتا مناسب هنگام عبور از مسیرهای آفرود و بهره بردن از کیسه هوا برای سرنشینان جلو در نسخه نیوپیکاپ نام برد. در بحث نقاط ضعف نیز می‌توان به عایق‌بندی نامناسب کابین، طراحی قدیمی، سطح کیفیت نه‌چندان رضایت‌بخش ادوات کابین، مصرف سوخت بالا و راحتی نامناسب صندلی‌های عقب اشاره کرد.

نمای عقب نیسان پیکاپ

وضعیت فروش نیسان پیکاپ در ایران

نیسان پیکاپ در صورت قیمت‌گذاری مناسب از سوی پارس خودرو می‌توانست یکی از گزینه‌های معقول مشتریانی که نیاز به خودروی خانوادگی با قابلیت آفرود دارند، تبدیل شود. اما با این حال قیمت‌گذاری نسبتا بالا برای این محصول سبب شد تا مشتریانی که نیاز به این‌گونه وانتها داشتند نیز چندان سراغ نیسان‌ پیکاپ را نگیرند و در عوض به سراغ محصولات چینی نظیر وانت کاپرا و وینگل ۵ بروند. در حال حاضر نیز نسخه‌های دست دوم این محصول بیشتر در اختیار ارگان‌های دولتی بوده و کمتر در بازار مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین باید گفت که وضعیت فروش نیسان پیکاپ در شرایط کنونی بازار ایران از رونق بالایی برخوردار نیست و شرایط به نفع حریفانی همچون وانت کاپرا در جریان است.

 

نویسنده: حسین باباپور