سفر هیوندای و کیا به ماه

۱۳ مرداد ۱۴۰۱ سفر هیوندای و کیا به ماه

بعضی از شرکت‌هایی که این روزها به تولید خودروهای باکیفیت معروف هستند و طرفداران بی‌شماری در سراسر جهان دارند، کارشان را در صنایع غیرمرتبطی شروع کردند و بعدها وارد حوزه ساخت و تولید خودرو شدند. برای مثال بی ام و در شروع فعالیت موتور هواپیما می‌ساخت، اولین محصولات تویوتا دستگاه‌های بافندگی بود و پژو آسیاب قهوه می‌ساخت. حتی امروزه نیز، تعدادی از خودروسازان شرکت‌های همنامی در حوزه هواپیماسازی، کشتی‌سازی و ساخت لوازم پزشکی و نظامی دارند. بنابراین عجیب نیست که شرکت‌های خودروسازی هیوندای و کیا نیز پروژه‌ای را برای سفر به ماه استارت بزنند.

هیوندای و کیا در ماه

هیوندای موتور و کیا که پیش از این پروژه‌ها و طرح‌های نوآورانه و فناورانه‌ای را در زمینه رباتیک و وسایل نقلیه پیشرفته هوایی (AAM) انجام داده بودند و در حوزه حمل و نقل جزو شرکت‌های پیشرو محسوب می‌شوند، تصمیم گرفته‌اند پا را فراتر از زمین گذاشته و به فضای بیرون از کره خاکی دست پیدا کنند.

هیوندای و کیا در ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) اعلام کردند قرارداد تحقیقاتی مشترکی را با ۶ موسسه پژوهشی کره‌ای امضا کرده‌اند و سازمانی را در زمینه تحقیق و توسعه وسایل نقلیه و حمل و نقل فضایی برای اکتشاف ماه تشکیل داده‌اند. این اطلاعیه بعد از پرتاب موفقیت‌آمیز موشک ساخت کره جنوبی در ماه ژوئن منتشر شد.

یونگ وها کیم، معاون اجرایی و رئیس مرکز برنامه‌ریزی و هماهنگی تحقیق و توسعه هیوندای و کیا در این زمینه گفت: «اولین گام را برای تبدیل ایده‌هایمان به واقعیت در حوزه رباتیک و ابر حمل و نقل برداشته‌ایم. دامنه تجربه حرکتی انسان را از وسایل نقلیه سنتی تا فراتر از مرزهای زمین گسترش خواهیم داد. با اجرای این پروژه به پیشرفت بشر و همین طور ایجاد آینده‌ای بهتر کمک می‌کنیم.»

در مراسم امضای قرارداد که در سئول کره جنوبی انجام شد، چونگ کوک پارک، رئیس بخش تحقیق و توسعه هیوندای موتور و کیا و مقامات ارشد موسسه تحقیقاتی انرژی اتمی، موسسه پژوهشی هوافضا، موسسه نجوم و علوم فضایی، موسسه فناوری خودرو، موسسه مهندسی عمران و فناوری ساختمان و پژوهشکده الکترونیک و مخابرات این کشور حضور داشتند.

با توجه به اینکه این قرارداد در ماه اوت (مرداد و شهریور) وارد فاز اجرایی می‌شود، این سازمان اهداف حمل و نقل اکتشاف ماه و فناوری‌های مورد استفاده و عملیات اجرایی در ماه را تعریف و تدوین خواهد کرد. هیوندای موتور و کیا فناوری‌های وسایل نقلیه هوشمند را در اختیار این سازمان قرار خواهند داد.

عدم وجود اکسیژن، دمای به شدت پایین، دهانه‌های متعدد و سطح ناهموار، محیطی خشن روی ماه ایجاد کرده است. هر چند این شرایط چالش‌ها و موانعی را برای توسعه حمل و نقل اکتشافی ایجاد می‌کند، زمینه‌ای را برای آزمایش فناوری‌ها در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد و با تجربیاتی که هیوندای و کیا از این پروژه کسب می‌کنند، می‌توانند به راهکارهایی برای وسایل نقلیه هوشمند پایدار بر روی زمین برسند.

هیوندای و کیا یک بخش پژوهشی درون‌سازمانی برای توسعه و بهره‌برداری از حمل و نقل اکتشافی ماه تشکیل داده‌اند. منابع این پروژه را هیوندای تامین می‌کند و آزمایشگاه رباتیک توسط کیا راه‌اندازی می‌شود. همچنین این دو خودروساز کره‌ای در زمینه طراحی نرم‌افزار و سخت‌افزار، تکنولوژی مورد نیاز فضایی و تجهیزات ویژه برای اکتشاف ماه نیز فعالیت خواهند داشت.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو