نیکا موتور و محصولات آن

۱۴ آذر ۱۴۰۲ نیکا موتور و محصولات آن

آغاز مجدد واردات خودرو و افزایش روابط ایران و روسیه در سال‌های اخیر موجب شد تا پای خودروهای روسی دوباره به بازار خودرو ایران ایران باز شود. شرکت نیکا موتور، محصولات آوتواز روسیه را به خریداران ایرانی عرضه می‌کند. این ماشین‌ها با برند لادا راهی ایران خواهند شد و نیکا موتور سعی کرده برای جلب همه سلیقه‌ها، مدل‌های مختلفی را با بدنه‌های گوناگون وارد کند. نیکا موتور برای شروع، ۴ خودرو روسی را در نمایشگاه اکسپو اوراسیا رونمایی و معرفی کرد که شامل گرانتا، نیوا تراول، وستا و وستا کراس می‌شود. به گفته مدیران شرکت ایرانی، دوام و استحکام و قیمت مناسب از مزیت‌های ماشین‌های لادا است. نیکا موتور قصد دارد از سال ۱۴۰۳ محصولات لادا را در ایران مونتاژ کند.

تاریخچه لادا

لادا نام یکی از معروف‌ترین برندهای خودروسازان روسی است که در سال ۱۹۷۳ تاسیس شد. شرکت آوتوواز (AvtoVAZ – به اختصار واز) با همکاری فیات ایتالیا و سازمان تجارت خارجی شوروی تاسیس شد. اولین محصول این شرکت، نسخه مونتاژی فیات ۱۲۴ بود که در سال ۱۹۷۰ با نام واز ۲۱۰۱ در شوروی به فروش رسید. نخستین خودرو داخلی‌سازی آوتوواز با نام ژیگولی تولید شد. اما تلفظ این اسم برای خارجی‌ها سخت بود و بازاریابی این ماشین را در کشورهای اروپایی، آمریکای جنوبی و کانادا با مشکل مواجه می‌کرد، نام لادا (Lada) برای محصولات صادراتی انتخاب شد. در سال ۱۹۷۷، اولین خودرو تمام روسی این شرکت با نام نیوا به بازار آمد.

بعد از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، تولید و فروش خودرو لادا ادامه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۸ رنو ۲۵ درصد از سهام آوتواز را خرید. روس‌ها با کمک رنو ماشین‌های جدیدتری مثل گرانتا و وستا را تولید کردند. همچنین همکاری جنرال موتورز آمریکا و خودروساز دولتی روسیه منجر به تولید لادا نیوا تراول شد.

بعد از حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، همه شرکای خارجی از این کشور خارج شدند و تولید خودرو در روسیه برای ۳ ماه متوقف شد. بعد از آن، لادا دوباره شروع به تولید نسخه‌های ساده‌تر و لوآپشن محصولاتش کرد.

محصولات نیکا موتور (لادا)

در حال حاضر، ۴ مدل با نام‌های گرانتا، لارگوس، نیوا و وستا روی خط تولید برند لادا قرار دارد. هر کدام از این مدل‌ها با بدنه‌های سدان، لیفت بک، هاچبک، استیشن و کراس تولید می‌شود. گرانتا، نیوا تراول، وستا و وستا کراس خودروهایی هستند که توسط نیکا موتور وارد و در بازار ایران به فروش خواهند رسید.

لادا گرانتا

لادا گرانتا نیکا موتور در نمایشگاه اکسپو اوراسیا

لادا گرانتا خودرو جمع و جوری است که از سال ۲۰۱۱ تولید می‌شود. این خودرو در روسیه و کشورهای آسیای میانه با بدنه‌های سدان، لیفت بک، هاچبک و کراس به فروش می‌رسد، اما نیکا موتور برای ایران نسخه سدان را در نظر گرفته است. گرانتا دو موتور ۱.۶ لیتری ۸ سوپاپ به قدرت ۹۰ اسب بخار و ۱۶ سوپاپ به قدرت ۱۰۶ اسب بخار و همین طور گیربکس دستی ۵ سرعته دارد. تحریم روسیه بعد از حمله به اوکراین تاثیر خود را روی صنعت خودرو گذاشت و از سال ۲۰۲۲ بعضی امکانات و تجهیزات از روی گرانتا حذف شده است. لادا گرانتا ساده در ایران باید با ساینا S، ساینا GX و سهند رقابت کند.

لادا نیوا تراول

لادا نیوا تراول نیکا موتور در نمایشگاه اکسپو اوراسیا

لادا نیوا تراول نسخه جدیدتر شاسی بلند معروف روسیه است که از سال ۱۹۹۸ تولید می‌شود. این خودرو از ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۰ با نام شورولت نیوا فروخته می‌شد و بعد از آن لادا نیوا تراول نام گرفت تا از نیوا کلاسیک متمایز باشد. این خودرو از همان موتوری ۱.۷ لیتری ۸۰ اسب بخاری بهره می‌برد که دهه‌ها زیر کاپوت مدل‌های مختلف نیوا قرار داشت. جعبه دنده ۵ سرعته دستی و گیربکس کمکی نیرو را به هر چهار چرخ منتقل می‌کند. قابلیت آفرود از مزایای نیوا تراول است.

لادا وستا

لادا وستا نیکا موتور در نمایشگاه اکسپو اوراسیا

لادا وستا خودرو جمع و جوری است که یک پله بالاتر از گرانتا قرار می‌گیرد و از سال ۲۰۱۵ تولید می‌شود. این خودرو هم مثل گرانتا با بدنه‌های مختلفی به فروش می‌رسد و نیکا موتور مدل‌های سدان و کراس را وارد بازار ایران خواهد کرد. لادا وستا در نسخه سدان معمولی از پیشرانه ۱.۶ لیتری ۱۰۶ اسب بخاری بهره می‌برد، اما وستا اسپرت لاین با موتور ۱.۸ لیتری ۱۴۵ اسب بخاری به بازار می‌آید. گیربکس این خودرو ۵ سرعته دستی یا CVT است. از آنجایی که وستا جدیدترین محصول لادا است طراحی ظاهری مدرن‌تر و همین‌طور کابین فناورانه‌تری دارد. کنترل کشش، کنترل پایداری، کمک حرکت در سربالایی، استارت موتور از دور، کیلس، سنسور عقب، دوربین عقب، تهویه اتوماتیک، کروز کنترل و نمایشگر لمسی ۷ اینچی از امکانات این خودرو است. دنا پلاس، تارا و شاهین رقبای ایرانی وستا محسوب می‌شوند.

لادا وستا کراس

لادا وستا کراس نیکا موتور در نمایشگاه اکسپو اوراسیا

لادا وستا کراس نسخه استیشن واگن کراس از وستا است که از نظر مشخصات فنی و آپشن‌ها تفاوتی با نسخه‌های سدان و اسپرت لاین ندارد. تنها تفاوت وستا کراس با دیگر مدل‌ها، ابعاد و اندازه بزرگ‌تر است. همچنین فاصله کف این خودرو از سطح زمین حتی از کراس اوورها نیز بیشتر است.

شرایط فروش نیکا موتور

در حال حاضر شرایط فروش نیکا موتور مشخص نیست، اما محصولات لادا مثل همه ماشین‌های خارجی جدید در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی عرضه خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو / عکاس: میلاد قزللو