سریع ترین خودرو جهان معرفی شد، اما بوگاتی نیست!

۳ آذر ۱۳۹۹ سریع ترین خودرو جهان معرفی شد، اما بوگاتی نیست!

سریع ترین خودرو جهان یکی از عناوینی است که شرکت‌های سازنده سوپرخودروها سعی می‌کنند به آن دست پیدا کنند.

سریع ترین خودرو جهان عنوانی است که از سال ۲۰۱۷ متعلق به خودرو کونیخ زگ آگرا اس (Koenigsegg Agera S)، با بیشترین سرعت ۴۴۷ کیلومتر در ساعت بوده است. (البته بوگاتی شیرون در آلمان و در سپتامبر ۲۰۱۹ سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت را به ثبت رسانده، اما حرف و حدیث‌هایی را به دنبال داشته است.)

قبل از کونیخ زگ آگرا اس، کارخانه بوگاتی و با مدل بوگاتی ویرون سوپر اسپرت (Bugatti Veyron Super Sport) سریع ترین خودرو جهان بوده است. این مدل بوگاتی سرعت ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت را به ثبت رسانده بود.

SSC tuatara سریع ترین خودرو جهان - نمای جلو

سریع ترین خودرو جهان معرفی می‌شود

در صبح روز یکشنبه، ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی، اس اس سی تواتارا (SSC Tuatara)، محصول شرکت اس اس سی نورث امریکا (SSC North America)، رکورد جدیدی را در زمینه سریع ترین خودرو جهان به ثبت رساند. این رکوردگیری در طی یک ساعت دو بار و در مسیر مخالف هم انجام شد و تواتارا سرعت‌های ۴۸۵ کیلومتر بر ساعت و ۵۳۳ کیلومتر بر ساعت را به ثبت رساند. سرعت رسمی اعلام‌شده در این رکوردگیری ۵۰۹ کیلومتر بر ساعت بود.

این رکوردگیری در یک مسیر مستقیم ۱۱ کیلومتری (۷ مایلی) در نزدیکی پرامپ در ایالت نوادا آمریکا انجام شد و اولیور وب، راننده حرفه‌ای مسابقه، پشت فرمان تواتارا نشسته بود.

اس اس سی تواتارا، علاوه بر اینکه توانست رکورد سریع ترین خودرو جهان را به نام خود ثبت کند، سه رکورد دیگر را نیز به دست آورد:

* ۵۰۴ کیلومتر بر ساعت – بیشترین سرعت برای طی کردن یک مایل در یک جاده عمومی

* ۵۱۷ کیلومتر بر ساعت – بیشترین سرعت برای طی کردن یک کیلومتر در یک جاده عمومی

* ۵۳۳ کیلومتر بر ساعت – بیشترین سرعت در یک جاده عمومی

فروش فوری خودرو

مشخصات فنی اس اس سی تواتارا (SSC Tuatara)

اس اس سی نورث امریکا قصد دارد تا ۱۰۰ دستگاه از این خودرو را تولید کند و قیمت هر دستگاه تواتار ۱.۹ میلیون دلار است.

تواتارا برای کسب عنوان سریع ترین خودرو جهان از یک موتور ۵.۹ لیتری توربوشارژ دوقلو V8 با میل‌لنگ تخت بهره می‌گیرد که ۱۷۵۰ اسب‌بخار نیرو را با استفاده از سوخت E85 و از طریق جعبه‌دنده دستی هفت‌سرعته کامپیوتری CIMA و سیستم Automac Mat به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

تواتارا با همکاری جیسون کاستریوتا و شرکت کاستریوتا دیزاین طراحی شده و عملکرد فوق‌العاده آیرودینامیکی آن ضریب درگ ۰.۲۷۹ را نشان می‌دهد. شاسی سریع ترین خودرو جهان برای داشتن وزن سبک و حفظ ایمنی راننده از نوع یکپارچه فیبرکربنی است و ضربه‌گیرهایی در سراسر خودرو به کار رفته است.

اس اس سی تواتارا از کجا آمد

SSC tuatara سریع ترین خودرو جهان - نمای داخلی

شرکت اس اس سی کار بر روی خودروی جایگزین اس اس سی آلتیمت آئرو را در سال ۲۰۱۱ میلادی شروع کرد. خودروی جدید با نام تواتارا و به‌عنوان یک خودروی مفهومی در سال ۲۰۱۱ و در نمایشگاه پبل بیچ معرفی شد.

هفت سال بعد از معرفی و در آگوست ۲۰۱۸، نسخه تولیدی تواتارا در معرض دید عموم قرار گرفت. طرح این خودرو از صنعت هوافضا گرفته شده و توسط طراح سابق پینفارینا، جیسون کساتریوتا طراحی شده است.

تواتارا نام خزنده‌ای است که فقط در نیوزیلند یافت می‌شود و دارای سریع ترین تکامل مولکولی در بین همه موجودات زنده جهان است.

فروش فوری خودرو

شلبی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ما خودمان را به‌عنوان بخشی از تاریخ می‌بینیم و امیدواریم الهام‌بخش دیگران باشیم تا مرزها را بشکنند و محدودیت‌ها را پشت سر بگذارند.

او در ادامه گفت: شکستن مرزها و پشت سر گذاشتن محدودیت‌هایمان، تنها دلیلی است که به جایگاهی که در آن هستیم، رسیده‌ایم. اینکه توانسته‌ایم به یک محصول مهندسی دست پیدا کنیم و محدودیت‌های خودرویی را که مجوز راندن در جاده را داشته باشد، برطرف کنیم، حتی برای من هم هیجان‌انگیز و غیرقابل تصور است. ما در آستانه ورود به دورانی هستیم که دیگر ماشین‌ها حد و مرزی ندارند، بلکه عامل انسانی محدودیت است.

شلبی افزود: “ما با ساخت خودرویی که ۵۳۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد، مهر تاییدی بر مهندسی خودمان می‌زنیم. با وجود سال‌ها مشکلات و موانع، شور و شوق خودمان را با به انجام رساندن این پروژه نشان می‌دهیم.”

همچنین او گفت: “ایمنی و امنیت اولیور وب (راننده) اولین و مهم‌ترین هدف ما است و این گونه ارزش‌هایمان را به نمایش می‌گذاریم.”

SSC tuatara سریع ترین خودرو جهان - نمای عقبی

فروش فوری خودرو

تاریخچه سازنده سریع ترین خودرو جهان

این اولین بار نیست که شرکت اس اس سی امریکا عنوان سریع ترین خودرو جهان را از آن خود می‌کند.

در ۱۹۹۸ میلادی، جرود شلبی شرکت شلبی سوپرکارز (Shelby SuperCars) را در ریچلند ایالت واشنیگتن تاسیس کرد. بعد از اینکه اولین سوپرخودروی ساخت این شرکت، اس اس سی آلتیمت آئرو (SSC Ultimate Aero) توانست با پشت سر گذاشتن بوگاتی ویرون، رکورد سریع ترین خودرو جهان را با سرعت ۴۱۲ کیلومتر بر ساعت از آن خود کند، مورد توجه کارشناسان و اهل فن قرار گرفت.

بعد از آن شلبی به‌سرعت نام شرکت خودروسازی‌اش را به اس اس سی نورث امریکا تغییر داد تا نام شرکتش تشابهی با شرکت خودروسازی افسانه‌ای کرول شلبی نداشت. لازم به ذکر است که جرود شلبی هیچ نسبتی با کرول شلبی ندارد.

 

منبع: مجله فوربس (Forbes)

مترجم و نویسنده: میلاد قزللو

فروش فوری خودرو