برگ سبز، سند خودرو شد

۱۸ بهمن ۱۴۰۰ برگ سبز، سند خودرو شد

طبق نظر پلیس راهور، برگ سبزی که تحت عنوان سند مالکیت هنگام معامله خودرو صادر شده؛ سند قطعی خودرو محسوب می‌شود و دیگر نیازی به ثبت سند در دفاتر رسمی و پرداخت هزینه اضافه توسط طرفین برای صدور سند نیست.

واگذاری صدور سند به نیروی انتظامی

 • با هدف یکپارچه سازی فرآیند نقل و انتقال خودرو و ضرورت تسهیل و تسریع امور مربوط به صدور اسناد مالکیت و نقل و انتقال اسناد خودرو، با پیشنهاد وزارت کشور در خصوص لایحه اصلاح ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات مبنی بر تعیین تکلیف نقل و انتقال وسایل نقلیه به مراکز تعین شده توسط نیروی انتظامی موافقت کرد.
 • در راستای تصویب هیات وزیران، متعاملین وسیله نقلیه موتوری یا نمایندگان قانونی آنها مکلف هستند برای نقل و انتقال وسایل نقلیه‌شان به مراکز تعیین شده توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مراجعه و درخواست خود را در سامانه شماره گذاری ثبت کنند.
 • همچنین نیروی انتظامی به جز مبالغ مذکور و نیز مبلغی که با رعایت قوانین مربوط در مقابل واگذاری یا تعویض پلاک خودرو دریافت می‌کند، نسبت به دریافت مبالغ دیگر مجاز نیست.

برگ سبز خودرو سند رسمی است

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور:

برگ سبز، سند صادره توسط پلیس به استناد ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، یک سند رسمی است؛ سند رسمی، سندی است که در دفاتر اسناد رسمی یا توسط مراجع صلاحیت‌دار در حوزه صلاحیت خودشان صادر می‌شود، بنابراین سند صادره توسط پلیس، محسوب می‌شود.

کل مجموعه دستگاه قضایی، رسمی بودن برگ سبز خودرو را به عنوان سند خودرو، تایید کردند.

برگ سبز خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به عنوان زیرمجموعه‌ای از فرماندهی انتظامی کشور صادر می‌شود، در این سند مشخصات مالک و وسیله‌نقلیه، آدرس مالک و شماره وسیله‌نقلیه موجود است.

برگ سبز خودرو توسط مرکز شماره‌گذاری با مهر برجسته و امضای رئیس مرکز صادر می‌شود.

ثبت سند خودرو ضروری شد

مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک: با توجه به جدیدترین رای و تصمیم شورای عالی ثبت، مالکان خودرو موظف هستند سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی ثبت کنند.

برگ سبز خودرو؛ سند رسمی مالکیت وسیله نقلیه

سرهنگ جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا:

 • برگ سبز صادرشده توسط پلیس در حکم سند رسمی مالکیت وسیله نقلیه بوده و در اسناد جدید الصدور نیز این کلمه درج شده است.
 • با توجه به تایید برگ سبز خودرو به عنوان سند مالکیت توسط دادستان کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، هموطنان دیگر ضرورتی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند ندارند.
 • هموطنان به شایعات و صحبت‌های افراد سودجو که قصد دارند با تشویش اذهان عمومی زمینه را برای اخذ هزینه گزاف و هدایت مردم به سوی دفاتر اسناد رسمی فراهم کنند، توجه نکنند.

عدم ضرورت ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس:

 • طبق نظر رسمی دستگاه قضا، برگ سبز خودرو حکم سند رسمی را دارد و برای ثبت آن نیازی به حضور در دفاتر اسناد رسمی نیست.
 • اگرچه برای نقل و انتقال سند خودرو از طریق دفاتر اسناد رسمی، اختیار از شهروندان گرفته نشده و آنها می‌توانند به این امر مبادرت کنند، ولی الزامی برای آن وجود ندارد.
 • طبق قانون همان طور که دفاتر اسناد رسمی می‌توانستند نقل و انتقال سند خودرو را انجام دهند، نیروی انتظامی هم می‌تواند از طریق صدور برگ سبز این مهم را محقق کند که در حال اجرا است.
 • درآمد هنگفتی از بابت معاملات خودرو نصیب محضرخانه‌ها می‌شود اما نباید به خاطر حفظ درآمد عده‌ای، هزینه اضافی و بروکرواسی اداری مازاد به مردم تحمیل شود.

برگ سبز سند رسمی مالکیت است

رئیس مرکز شماره‌ گذاری پلیس راهور:

 • بر اساس رای دیوان عدالت اداری در اسفند ۹۹، سند صادر از سوی پلیس (برگ سبز) سند رسمی مالکیت است و ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی اجباری نیست.
 • در ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ هم دادستان کل کشور بخشنامه‌ای برای دادستان‌های عمومی و انقلاب صادر کرده و سند صادر از سوی راهنمایی و رانندگی (برگ سبز) را سند رسمی مالکیت معرفی کرده است.
 • با استناد به ماد ۱۲۸۷ قانون مدنی، سند رسمی سندی است که یا در دفاتر اسناد رسمی و یا توسط مامورین صلاحیت‌دار صادر می‌شود. بنابراین برگ سبز صادر از سوی پلیس، سند رسمی محسوب می‌شود.
 • نقل و انتقال اموال غیرمنقول (خانه، باغ، زمین، مغازه و…) باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود اما ثبت نقل و انتقال اموال منقول مثل خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست.

اختلاف دادستانی با کانون سردفتران برای انتقال سند خودرو

 • دادستان کل کشور می‌گوید: «اگر دفترخانه‌ای برای زدن وکالت‌نامه برای نقل و انتقال خودرو به بهانه این‌که باید سند قطعی زده شود، سر باز زند؛ تخلف و ترک امر و قابل تعقیب است.»
 • مجمع شورای عالی کانون‌ها و جوامع سردفتران به همه «دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور» ابلاغ کرده که مثل گذشته «اسناد انتقال خودرو را تنظیم کنند» و تاکید کرده: «تنها اسناد معاملات خودرو را که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده ملاک تنظیم هرگونه سند بگذارند.»
 • این نهاد صنفی سردفتران خبر داده که با قوه قضاییه و دادستانی ‌کل کشور درباره این موضوع مشغول مذاکره است.
 • چند روز پیش قوه قضاییه اعلام کرد بود برگ سبز خودرو، سند مالکیت خودرو است.

حمایت سازمان حقوق مصرف‌کنندگان از برگ سبز

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان:

  • مردم دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه ها مراجعه نکنند و در صورتی که دفترخانه‌ای به بهانه الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو از تنظیم وکالتنامه خودداری کند، مراتب را به این انجمن گزارش دهند.

مزایای تایید برگ سبز خودرو به جای سند مالکیت

   • کاهش هزینه‌های نقل و انتقال خودرو
   • نبود الزام تنظیم سند خودرو در دفترخانه
   • کاهش زمان نقل و انتقال سند و معامله خودرو
   • کاهش هزینه و زمان معاملات خودروهایی که فروشنده و خریدار خودرو در دو شهر مختلف هستند

برگ سبز خودرو چیست؟

پلیس راهنمایی و رانندگی پس از تعویض پلاک، بررسی اصالت وسیله نقلیه، تایید هویت مالک و مواردی از این قبیل اقدام به صدور برگ سبز خودرو تحت عنوان سند مالکیت خودرو می‌کند. نکته مهم در برگ سبز این است که در قسمت بالایی این سند علاوه بر کلمه «سند مالکیت خودرو»، شماره سنا یا همان شماره مالکیت خودرو درج می‌شود که حکایت از رسمی بودن برگ سبز دارد.

مشخصات منحصر به فرد یا همان شناسنامه خودرو در بخش اول سند تک‌ برگی ذکر می‌شود؛ این مشخصات شامل نوع، رنگ، تیپ، ظرفیت، تعداد سیلندر، نوع سوخت، تعداد چرخ، تعداد محور، شماره شاسی، شماره موتور و شناسه وسیله نقلیه است. در بخش دوم اطلاعات شخصی مالک همچون نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد، نام پدر و محل صدور ذکر می‌شود.

علاوه بر برگ سبز، یک کارت هوشمند خودرو که شامل اطلاعات سند است؛ صادر و تحویل مالک می‌شود تا با خود به عنوان کارت شناسایی خودرو به همراه داشته باشد.

 

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵