آیا برگ سبز حکم سند خودرو را دارد؟

۲۹ شهریور ۱۴۰۰ آیا برگ سبز حکم سند خودرو را دارد؟

طبق نظر پلیس راهور، برگ سبزی که تحت عنوان سند مالکیت هنگام معامله خودرو صادر شده؛ سند قطعی خودرو محسوب می‌شود و دیگر نیازی به ثبت سند در دفاتر رسمی و پرداخت هزینه اضافه توسط طرفین برای صدور سند نیست.

برگ سبز سند رسمی مالکیت است

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور:

 • بر اساس رای دیوان عدالت اداری در اسفند ۹۹، سند صادر از سوی پلیس (برگ سبز) سند رسمی مالکیت است و ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی اجباری نیست.
 • در ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ هم دادستان کل کشور بخشنامه‌ای برای دادستان‌های عمومی و انقلاب صادر کرده و سند صادر از سوی راهنمایی و رانندگی (برگ سبز) را سند رسمی مالکیت معرفی کرده است.
 • با استناد به ماد ۱۲۸۷ قانون مدنی، سند رسمی سندی است که یا در دفاتر اسناد رسمی و یا توسط مامورین صلاحیت‌دار صادر می‌شود. بنابراین برگ سبز صادر از سوی پلیس، سند رسمی محسوب می‌شود.
 • نقل و انتقال اموال غیرمنقول (خانه، باغ، زمین، مغازه و…) باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود اما ثبت نقل و انتقال اموال منقول مثل خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست.

اختلاف دادستانی با کانون سردفتران برای انتقال سند خودرو

 • دادستان کل کشور می‌گوید: «اگر دفترخانه‌ای برای زدن وکالت‌نامه برای نقل و انتقال خودرو به بهانه این‌که باید سند قطعی زده شود، سر باز زند؛ تخلف و ترک امر و قابل تعقیب است.»
 • مجمع شورای عالی کانون‌ها و جوامع سردفتران به همه «دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور» ابلاغ کرده که مثل گذشته «اسناد انتقال خودرو را تنظیم کنند» و تاکید کرده: «تنها اسناد معاملات خودرو را که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده ملاک تنظیم هرگونه سند بگذارند.»
 • این نهاد صنفی سردفتران خبر داده که با قوه قضاییه و دادستانی ‌کل کشور درباره این موضوع مشغول مذاکره است.
 • چندروز پیش قوه قضاییه اعلام کرد بود برگ سبز خودرو، سند مالکیت خودرو است.

حمایت سازمان حقوق مصرف‌کنندگان از برگ سبز

رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان:

 • مردم دیگر برای نقل و انتقال سند خودرو به دفترخانه ها مراجعه نکنند و در صورتی که دفترخانه‌ای به بهانه الزام ثبت نقل و انتقال سند خودرو از تنظیم وکالتنامه خودداری کند، مراتب را به این انجمن گزارش دهند.

  مزایای تایید برگ سبز خودرو به جای سند مالکیت

  • کاهش هزینه‌های نقل و انتقال خودرو
  • نبود الزام تنظیم سند خودرودر دفترخانه
  • کاهش زمان نقل و انتقال سند و معامله خودرو
  • کاهش هزینه و زمان معاملات خودروهایی که فروشنده و خریدار در دو شهر مختلف هستند

  برگ سبز خودرو چیست؟

  پلیس راهنمایی و رانندگی پس از تعویض پلاک، بررسی اصالت وسیله نقلیه، تایید هویت مالک و مواردی از این قبیل اقدام به صدور برگ سبز خودرو تحت عنوان سند مالکیت خودرو می‌کند. نکته مهم در برگ سبز این است که در قسمت بالایی این سند علاوه بر کلمه «سند مالکیت خودرو»، شماره سنا یا همان شماره مالکیت خودرو درج می‌شود که حکایت از رسمی بودن برگ سبز دارد.

  مشخصات منحصر به فرد یا همان شناسنامه خودرو در بخش اول سند تک‌ برگی ذکر می‌شود؛ این مشخصات شامل نوع، رنگ، تیپ، ظرفیت، تعداد سیلندر، نوع سوخت، تعداد چرخ، تعداد محور، شماره شاسی، شماره موتور و شناسه وسیله نقلیه است. در بخش دوم اطلاعات شخصی مالک همچون نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، تاریخ تولد، نام پدر و محل صدور ذکر می‌شود.

  علاوه بر برگ سبز، یک کارت هوشمند خودرو که شامل اطلاعات سند است؛ صادر و تحویل مالک می‌شود تا با خود به عنوان کارت شناسایی خودرو به همراه داشته باشد.

  بازخوانی اختلاف پلیس با کانون سردفتران

  در دی ماه سال ۱۳۸۹، مجلس شورای اسلامی اقدام به تصویب ماده قانونی در خصوص مالکیت خودرو کرد که شروعی بر اختلافات بین پلیس راهنمایی و رانندگی با کانون سردفتران شد و در پی آن سردرگمی مردم را به همراه داشت؛ بر اساس این قانون، سند خرید و فروش خودرو باید به ثبت دفاتر اسناد رسمی برسد و این یک امر اجباری است.

  از طرفی هیئت وزیران در شهریور ماه سال ۱۳۹۱، آیین نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را تصویب کرد؛ در متن این مصوبه آمده است: «دارندگان وسایل نقلیه موظفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسیله نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا با در‌ دست داشتن مدارک مالکیت وسیله نقلیه به اداره‌‌های راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و دفاتر اسناد رسمی نیز موظفند بعد از تعویض پلاک، سند خودرو را صادر کنند»

  درست است که این ماده قانونی اشاره به ثبت سند در دفاتر رسمی دارد؛ اما مشکل از آن جایی شروع شد که برگ سبز خودرو از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی به عنوان سند رسمی و قانونی مالکیت خودرو شناخته شد؛ طبق ادعای این نهاد، خریدار خودرو بعد از دریافت برگ سبز، دیگر نیازی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ثبت سند دومی ندارد؛ اما کانون دفتریاران و سردفتران همچنان تاکید دارند که ثبت نقل و انتقال خودرو در دفترخانه الزامی است و در واقع برگ سبز، سند پلاک است و سند خودرو محسوب نمی‌شود.

  مطالب مرتبط:

   

   

  تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو۴۵