بازار خودرو در بهار ۱۴۰۲: از تصمیمات سیاسی کشور تا کنترل دستوری قیمت ها

۲۳ خرداد ۱۴۰۲ بازار خودرو در بهار ۱۴۰۲: از تصمیمات سیاسی کشور تا کنترل دستوری قیمت ها

مسیح فرزانه، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خودرو۴۵، رکود در بازار خودرو طی بهار ۱۴۰۲ را ناشی از تصمیمات سیاسی کشور و کنترل دستوری قیمت‌ها عنوان کرد و گفت: ممکن است کنترل دستوری قیمت‌ها به جهش ناگهانی قیمت خودرو منجر شود.

به گفته او، در حال حاضر تورم واقعی بازار خودرو بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ درصد است اما فنر قیمت‌ها به صورت دستوری کنترل شده و احتمال رهایی این فنر با یک تلنگر کوچک، بسیار بالا است.

تحلیل بازار خودرو در بهار ۱۴۰۲

بازار خودرو در بهار ۱۴۰۲ با نوسان‌های غیرمعمولی همراه بود. بعد از افزایش قیمت‌ شدید خودرو در زمستان ۱۴۰۱، در اواسط بهار ۱۴۰۲ با انتشار اخبار مثبت سیاسی و کاهش نرخ ارز، شاهد ریزش قیمت‌‌ها در بازار خودرو بودیم. مسیح فرزانه، تحلیلگر بازار خودرو، در گفت‌وگو با خودرو۴۵ درباره تحولات بازار خودرو در بهار سال جاری گفت: به صورت معمول با آغاز سال و افزایش نرخ اقلام حیاتی، قیمت خودرو نیز بالا می‌رود.

او درباره عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو افزود: متاسفانه در کشور ما نقدینگی به صورت خلق‌الساعه در حال رشد است. از سوی دیگر بسیاری از مواد اولیه قطعات مورد نیاز برای ساخت خودروهای داخلی از کشورهای دیگر تامین می‌شود. بنابراین طبیعی است که نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت خودروهای تولید داخل داشته باشد. قاعدتا با همپوشانی این دو عامل، قیمت خودرو نیز افزایش می‌یابد.

این کارشناس بازار خودرو درباره علت ریزش قیمت‌ها از میانه بهار ۱۴۰۲ گفت: چندین عامل دست به دست هم داد تا در حال حاضر شاهد ریزش و به عقیده من اصلاح قیمت خودرو باشیم. از ابتدای سال چندین اتفاق مهم سیاسی در روابط بین‌المللی ایران و کشورهای دیگر رخ داد. در ابتدا مذاکرات ایران و عربستان، پس از آن گفت‌وگو با مصر و در حال حاضر مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در عمان سبب شده تا سیگنال‌های مثبتی به سمت بازار اقتصادی ایران فرستاده شود و به دنبال آن نرخ ارز کاهش یابد.

او ادامه داد: به عقیده من یکی از مهم‌ترین دلایل اتفاقی که در حال حاضر در بازار خودرو شاهد آن هستیم، امیدواری ناشی از اخبار سیاسی است.

فرزانه، کنترل دستوری قیمت‌ها را یکی دیگر از عوامل کاهش قیمت خودرو دانست و گفت: قیمت ماشین در کشور ما به صورت دستوری کنترل می‌شود. شاید در حال حاضر این اقدام منجر به کاهش اندک قیمت‌ها شود، اما برای مدتی طولانی مؤثر نخواهد بود.

پیش بینی بازار در تابستان ۱۴۰۲

مسیح فرزانه، کارشناس بازار خودرو، درباره چگونگی تغییر قیمت‌ خودرو در تابستان ۱۴۰۲ به خودرو۴۵ گفت: در حال حاضر قیمت‌ خودرو در بازار به صورت دستوری کنترل شده‌، اما این روند نه‌تنها چندان ادامه پیدا نخواهد کرد، بلکه ممکن است سبب جهش قیمت‌ها شود. کنترل دستوری قیمت در شرایط تورمی بازار، مانند تزریق مسکن به بیمار بدحال است. شاید درد بیمار کمی تسکین یابد، اما بیماری همچنان وجود دارد و پیشرفت می‌کند.

او افزود: نرخ تورم موجود در کشور بالاتر از نرخ اعلام‌شده توسط نهادهای رسمی است. نبض بازار هوشمند است و قیمت‌ها با شرایط موجود در جامعه هماهنگ می‌شوند. گرچه نرخ ارز کاهش یافته، اما قیمت کالاهای اساسی تغییری نداشته است و این موضوع تنها خبر از کنترل دستوری قیمت خودرو می‌دهد. در حال حاضر تورم واقعی بازار خودرو بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ درصد است، اما فنر قیمت‌ها به صورت دستوری کنترل شده و احتمال رهایی این فنر با یک تلنگر کوچک، بسیار بالا است. همین حالا هم بین شورای رقابت و مونتاژکاران برای تعیین قیمت خودروهای چینی اختلاف نظر بسیاری وجود دارد و به احتمال زیاد همان‌طور که برای محصولات ایران خودرو شاهد افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت‌ها بودیم، قیمت خودروهای چینی هم بالا خواهد رفت.

فرزانه چگونگی ادامه روند مذاکرات ایران و کشورهای دیگر را نیز بر بازار خودرو اثرگذار دانست و گفت: در حال حاضر هنوز شاهد کاهش تورم نیستیم و منابع ارزی خاصی هم آزاد نشده است. بنابراین مهم‌ترین عامل کاهش قیمت خودرو، از اخبار سیاسی توافقات ایران و کشورهای دیگر نشات می‌گیرد. اما کافی است این پالس‌های مثبت به سیگنال‌های منفی تبدیل شود تا بلافاصله قیمت خودروها آرایش صعودی به خود بگیرند.

او افزود: معتقدم رکود موجود در بازار حداکثر تا نیمه شهریورماه ۱۴۰۲ ادامه یابد و حتی زودتر از این زمان بازار به ثبات برسد و بعد از آن رشد قیمت‌ها آغاز شود.

فروش فوری خودرو

خبرنگار: فاطمه امین الرعایا