آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده

۳۰ آبان ۱۴۰۰ آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده

خودروهای در گمرک مانده تعدادشان کم نیست و بسیاری از آن‌ها از سال ۹۷ زیر آفتاب خاک می‌خورند.

گرچه از سال ۹۷ تاکنون بارها و بارها اعلام شد که خودروهای در گمرک مانده در حال ترخیص هستند، اما هنوز هم تعداد زیادی از شرکت‌ها و خریداران منتظر ترخیص خودروهایشان هستند. در حالی که در فروردین ماه امسال تعدادی خودرو ترخیص شدند، اما با گذشت شش ماه از سال۱۴۰۰، هنوز خبری از ترخیص خودروهای باقی مانده از لیست خاک خورده‌ها نشده است.

شروط جدید ترخیص خودروها

پاییز ۱۴۰۰: تکلیف دو هزار و ۲۴۹ خودرو مانده در گمرک مشخص خواهد شد.

گمرک ایران با ارائه یک پیش‌نویس پیشنهادی به وزارت امور اقتصادی و دارایی، پیشنهادهایی را برای ایجاد تسریع در ترخیص خودروهای مانده در گمرک مطرح کرده است. در صورت تصویب این پیش‌نویس پیشنهادی، صاحبان خودروهای رسوبی، ۶ ماه مهلت خواهند داشت تا طبق ضوابط برای ترخیص خودروهای خود اقدام کنند.

شروط گمرک برای ترخیص خودروهای رسوبی

از سرگیری ثبت سفارش

باز شدن سامانه ثبت سفارش: ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری که تا تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار اماکن گمرکی و مناطق ویژه و آزاد هستند؛ بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی آزاد خواهد بود.

سود بازرگانی؛ ۴۰ درصد

سود بازرگانی ۴۰ درصد مازاد برای ترخیص: خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار با محاسبه و پرداخت ۴۰ درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی قابل ثبت سفارش و ترخیص هستند.

ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی

امکان ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به مناطق آزاد: در این مورد استثنا وجود دارد؛ خودروهای سواری مربوط به جانبازان امکان ترخیص خواهند داشت.

پرونده قضایی مانع ترخیص نیست

ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی مشمول قید زمان نیست: مهلت تعیین تکلیف و ترخیص خودروهای رسوبی شش ماه تعیین شده است که خودروهای دارای پرونده قضایی را از لحاظ زمانی در بر نمی‌گیرد.

در مناطق آزاد نیز ترخیص خودروهای سواری بدون رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی که تا ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ برای آنها توسط مناطق آزاد قبض انبار صادر شده با رعایت مقررات مربوطه، برای شماره‌گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده در مناطق آزاد قابل ترخیص است.

خودروهایی که تا ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده‌‌اند، با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز دریافتی به قیمت اعلام شده در سامانه نیما و با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص است و هر نوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها ممنوع خواهد بود.

ماجرای خودروهای توقیف شده چه بود؟

ماجرا از این قرار بود که حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرو به گمرک وارد شده است که به دلیل مشکلات ارزی و ممنوعیت واردات خودرو، ترخیص این خودروها از گمرک متوقف شده بود و از دی ماه ۹۷ تا ۲۶ شهریور ماه امسال امکان ترخیص این خودروها فراهم بود و حدود ۲۵۰۰ خودرو پرونده قضایی داشت که امکان ترخیص آن به دستور مرجع قضایی وابسته بود.

پس از ۲۶ شهریور ماه هیچ زمانی برای ترخیص این خودروها در نظر گرفته نشد و این خودروها از سوی گمرک متروکه اعلام شدند اما براساس مصوبه هیات دولت این خودروها نیز امکان ترخیص را داشتند که همچنان ترخیص نشده و در گمرک خاک می‌خورند.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45