آخرین وضعیت خودروهایی که در گمرک خاک می‌خورند در گفت و گو با دادفر

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ آخرین وضعیت خودروهایی که در گمرک خاک می‌خورند در گفت و گو با دادفر

خودروهای مانده در گمرک ترخیص شدند؛ خبری که چند روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد اما هچنان از وجود موانعی بر سر راه ترخیص خودروهای در گمرک مانده شنیده مشاهده می‌شود. حالا گفته می‌شود موانعی که برای خودروها توقیف شده در گمرک ایجاد شده بود حل شده است اما دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو می‌گوید هنوز هیچ خودرویی ترخیص نشده است.

هنوز۲۱۰۰ خودرو در گمرک خاک می‌خورد

فروردین 1400: ۲۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی به علل مختلفی مثل مشکلات قضایی و عدم ثبت سفارش در گمرک خاک می‌خورد. این موضوع را مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کرده و گفته که امیدی به ترخیص این خودروها نیست.

در گذشته، ۱۲ هزار دستگاه خودرو در گمرک به دلیل تغییر شرایط واردات، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات و سیسات‌های ارزی دپو شده بود که در دی ماه ۱۳۹۷ دولت موافقت خود را با ترخیص این خودروها اعلام و برای این کار ۴ ماه زمان معین کرد. بعد از اردیبهشت ۹۸، این مهلت دو ماه دیگر تمدید و ۷۱۵۳ دستگاه خودرو وارداتی ترخیص شد.

مهلت جدید دولت در بهمن ۹۸ و به مدت ۳ ماه تعیین شد و ۱۳۸۹ دستگاه خودرو توانستند ترخیص شوند. آخرین مهلت ترخیص خودروها هم مربوط به خرداد ۹۹ بود. طبق آمار جدید، ۲۱۰۰ دستگاه خودرو همچنان در گمرک‌های کشور دپو شده‌اند و امیدی به ترخیص آنها نیست.

با این حال، در بودجه ۱۴۰۰ درآمد ۲۰۴۰ میلیارد تومانی دولت از محل ترخیص خودروها از گمرک تعیین شده است و باید دید که دولت چه برنامه‌ای برای این کار دارد. از سوی دیگر، صحبت‌هایی هم درباره واگذاری ۱۵۰۰ دستگاه خودرو به سازمان مناطق آزاد مطرح شده اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

همه چیز از اواخر آذر ماه شروع شد

دی ماه 99: اواخر آذرماه بود که مرکز واردات و امور مناطق آزدا ویژه دستوری مبنی بر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک به گمرکات کل کشور ابلاغ کرد که با استناد به نظر مرجع قضایی «در خصوص مابقی خودروهای توقیفی مطابق با مقررات حاکم اقدام لازم و قانونی معمول گردد» که البته ترخیص خودروها منوط به تمدید مهلت زمانی و رعایت ضوابط بود.

ترخیص بدون شرط زمان

«انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که «حکم قطعی برائت» آنها از سوی مرکز رسیدگی کننده صادر می‌شود مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و با رعایت سایر مقررات ترخیص آنها بلامانع است» این درحالی بود که مصوبه هیات دولت در بهمن ماه امسال بر بدون شرط زمانی تاکید شده بود اما همچنان هیچ خودرویی از گمرک ترخیص نشده است.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو: هیچ خودرویی ترخیص نشده است

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این باره به خودرو ۴۵ گفت: معادل دو هزار و 837 خودرو در گمرک است که بعد از مصوبه هیچ خودرویی ترخیص نشده است و ما نیز منتظر ترخیص خودرو هستیم. اما تاکنون هیچ تعداد خودرویی بعد از مصوبه هیات دولت از گمرک ترخیص نشده است.

وی افزود: قرار بر این بود که خودرو کسانی که مشکل قضایی ندارد، ترخیص شود و این افراد خودروهایی خود را تحویل بگیرند اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

ترخیص مشروط به تمدید زمان!

صدور «رای قطعی منع پیگیری یا برائت» از این حکایت داشت که گمرک می‌تواند بدون قید زمانی خودروهای دپو شده را ترخیص کند اما مرجع قضایی اعلام کرده که گمرک باید براساس مقررات قانونی خودروها را ترخیص کند که «رای قطعی منع پیگیری یا برائت» در آن ذکر نشده بود و این ابهامی برای خودروهایی که قرار شد ترخیص شوند بود.

خودروها ترخیص می‌شوند؟

با این حال به نظر می‌رسد که با توجه به بعید بودن تمدید زمانی و اقدام گمرک براساس ضوابط سازمانی، خودروهای دوباره متروکه شوند و هیج خودرویی ترخیص نشود.

شرط کد رهگیری یا تائید منشأ ارز برای ترخیص

در ابلاغیه بانک مرکزی برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، شرط کد رهگیری یا تائید منشأ ارز برای ترخیص تاکید شده است. براین اساس با صدور کد رهگیری و رعایت قوانین صاحبان خودروها می‌توانند خودروهای خود را ترخیص کنند.

ماجرای خودروهای توقیف شده چه بود؟

ماجرا از این قرار بود که حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرو به گمرک وارد شده است که به دلیل مشکلات ارزی و ممنوعیت واردات خودرو، ترخیص این خودروها از گمرک متوقف شده بود و از دی ماه ۹۷ تا ۲۶ شهریور ماه امسال امکان ترخیص این خودروها فراهم بود و حدود ۲۵۰۰ خودرو پرونده قضایی داشت که امکان ترخیص آن به دستور مرجع قضایی وابسته بود.

پس از ۲۶ شهریور ماه هیچ زمانی برای ترخیص این خودروها در نظر گرفته نشد و این خودروها از سوی گمرک متروکه اعلام شدند اما براساس مصوبه هیات دولت این خودروها نیز امکان ترخیص را داشتند که همچنان ترخیص نشده و در گمرک خاک می‌خورند.

 

(به روز رسانی شده در تاریخ 1400/01/30)

نویسنده: شقایق صفی خانی- میلاد قزللو

 

فروش فوری خودرو کارکرده