بررسی تویوتا فورچونر، اتومبیلی به دنبال خوشبختی در هفت اقلیم

۲۹ آبان ۱۳۹۹ بررسی تویوتا فورچونر، اتومبیلی به دنبال خوشبختی در هفت اقلیم

انسان‌های بسیاری در این کره خاکی زندگی کرده‌اند و اما تنها عده‌ای از آن‌ها توانسته‌اند به بقای نسل ادامه دهند و بسیاری از آن‌ها این ادامه نسل دادن و شناخته شدن کاری بس دشوار بوده است و اکنون با اصالتی که دارند در جایگاهی درخور ایستاده‌اند که البته حق‌شان است. این ادامه نسل تنها شامل حال آدم‌ها نمی‌شوند و برندی مانند تویوتا که در میان محصولات انسان ساخت جایگاه ویژه‌ای دارد توانسته بعضی از محصولات خود را به بقای نسل تبدیل کند. تویوتا فورچونر یکی از محصولات تویوتا ژاپنی است که توانسته با محبوبیتی که در میان ملل مختلف به دست آورد همچنان نوباوه‌ای جدید را به بازار خودرو جهان اضافه کند.

نسل این خودرو در دو نسل از سال 2004 تا 2015 میلادی وارد بازار شده است و بسیاری از کشورها با افتخار اعلام می‌کنند که توانسته‌اند این خودرو و نسل‌های متعدد آن را با همان کیفیت تویوتا بومی سازی کنند. معطل نشویم و برویم سراغ نسل‌های آتشین تویوتا فورچونر.

 

معرفی تویوتا فورچونر

تویوتا فورچونر که به نام تویوتا SW4 هم معروف است و از SUV های اندازه متوسط به حساب می‌آید به دست کمپانی ژاپنی تویوتا ساخته شده است. پلتفرم این خودرو با بهره گیری از تراک هایلوکس پیکاپ (Hilux pickup SW4) طراحی شده است. این خودرو در سه خط تولید تویوتا قرار گرفته است و با دو یا سه ردیف صندلی هم به صورت طرح قدیمی تک موتور و هم چهار سیلندرهای جدید در بازار عرضه می‌شود. گفتنی است که فورچونر برای اولین بار در پروژه IMV تویوتا در تایلند مورد استقبال قرار گرفت و طراحی و ساخت آن پی ریزی شد. دلیل حضور اولیه این خودرو در تایلند به این دلیل بوده که هایلوکس اینووا (Hilux Innova) که پدرجد این آن به حساب می‌آید هم در همین کارخانه متولد شده بود. واژه فرچونر (Fortuner) که ریشه انگلیسی دارد و برای این خودرو انتخاب شده است نیز در فارسی به معنی (کسی که به دنبال خوشبختی است) شاید بهترین نامی بوده که برای این SUV محبوب انتخاب شده است. رقیب اصلی این خودرو را می‌توان پاجرو اسپرت، اندور ساموِر (Endeavor somewhere)، SUV تیتان و کُلُرادُ از کشورهای آسیایی که با اقیانوس همسایه هستند دانست.

مقایسه فورچونر با پسرعموها

تویوتا فورچونر را می‌توان از لحاظ برند با پرادو و 4runner مقایسه کرد. البته گفتنی است که در این مقایسه، فورچونر از ساختار شخصی خود بهره می‌برد و 4runner با اختلاف از نسل‌های قدیمی workhorse الهام گرفته است که بسیار قدیمی و پیش پا افتاده است. همچنین پرادو در مقایسه با فورچونر از تنوع کم‌تری برخوردار است و برای کسانی که SUV های فول سایز خوششان نمی‌آید، فورچونر از امکانات بیش‌تر و بدنه دلپذیرتری برخوردار است.

 

تویوتا فورچونر مدل 2016

تویوتا فورچونر مدل 2016

مروری بر تولید فورچونر

وقتی اولین نسل از تویوتا فورچونر در تایلند با موتور تایلندی و ژاپنی ساخته شد، تمام قطعات و امکانات نسل اول این خودرو با Hilux Surf ژاپنی مو نمی‌زد. گفتنی است که هم Hilux و هم Innova هر دو در کارخانه تویوتا در استرالیا ساخته شده است. این شعبه استرالیایی عهده دار طراحی و ساخت نسل دوم فورچونر هم است. محبوبیت یک خودرو و رسالت به نتیجه رساندن یک وسیله نقلیه تا چند کشور می‌تواند ادامه پیدا کند؟!

داستان از کجا شروع شد؟

برای طرح یک پیکاپ SUV فکر طراحان درگیر بود که تویوتا پلتفرمی با ترکیب Hilux، 4runner و پرادو لندکروزر را، البته با طرح استرالیایی و اروپایی، مطرح کرد. گرچه در این طرح، شعب تویوتا در کشورهای آمریکای جنوبی و نیوزلند نیز دخالت کردند و این صف با کشورهای دیگری مانند پاناما، اکوادور، کلمبیا و گواتمالا طولانی‌تر شد. باری، این خودرو با مدل موتور 5L-E آنقدر قدرتمند خود را نشان داد که به دولت‌ها، سازمان‌ها و اعضای اتحادیه اروپا پیشنهاد و خریداری شد. دقت کنیم که این میزان از پیشنهاد در زمانی رخ داد که پرادو، هایلوکس و های اِیس در 70 تا 200 مدل تولید و راهی بازار شده بود.

 

نسل اول تویوتا فورچونر (AN50/ AN60) از سال 2004 تا 2015

اولین نسل از تویوتا فورچونر در دسامبر 2004 در نمایشگاه بین المللی Motor Expo در تایلند رونمایی شد. این خودرو در سال 2005 برای فروش به بازارهای خودرو راه پیدا کرد و تحت نام لندکروز و RAV4 به فروش رسید. بارکدهای اولیه فورچونر به عنوان اولین نسل شامل TGN50، GGN60 و KUN60 می‌شد. در واقع، این خودرو با چهار نوع مختلف پا به عرصه گذاشت که دو نوع آن مجهز به موتور بنزینی و دو نوع دیگر دارای موتور دیزلی بودند. تمام مدل موتورهای به کار رفته در چهار نوع فورچونر از RWD و 4WD بودند و 5 دنده بودند که البته تا 4 دنده آن‌ها به صورت دستی و اتوماتیک تعبیه شده بود. در آگوست 2012 میلادی، موتورهای 2.5 لیتری نیز به جمع قطعات فنی این خودرو اضافه شد و در نوع خود، یک پیشرانه مناسب با ابعاد فورچونر به حساب می‌‎آمد. با گذشت چند ماه خبر آمد که موتور توربو شارژر 2KD-FTV نیز به عنوان قلب تپنده الکترونیکی به این خودرو اضافه شد. جالب است بدانیم که موتور توربو شارژر این خودرو با الهام از موتور دیزلی 1KD-FTV ساخته شده بود که از سال 2005 به عنوان یک پیشرانه دیزلی بسیار قدرتمند در خودروهای تویوتا حکم فرمایی می‌کرد. در آگوست 2012، تمام موتورهایی که روی تویوتا فورچونر سوار بودن از نوع 3 لیتری VNT بوده‌اند. این موتورها جز دسته 1KD-FTV بوده‌اند که تا سال 2005 به عنوان کم مصرف‌ترین موتورها به حساب می‌آمده‌اند. شاید باورش سخت باشد اما در دوره‌ای که اصلا شتاب 0 تا 100 در میان هیچ کمپانی مطرح نبوده است، این دست موتورها که در فورچونر به کار برده می‌شد این قدرت را داشت تا شتاب 0 تا 100 این نوع خودرو را در 11 ثانیه به انجام برساند.

 

نسل اول تویوتا فورچونر مدل 2005

نسل اول تویوتا فورچونر مدل 2005

تنوع در تولید

موتورهای 2.7 لیتری در تویوتا فورچونر در کشورهای مختلف با تنوع بسیار سر و صدای زیادی کرده بود؛  1GR-FE V6، 2TR-FE با سوخت بنزین از دسته موتورهای به کار رفته در این خودرو بودند. در آرژانتین، این خودرو با نام «زاراته» سرهم بندی شد و با نام تویوتا SW4 راهی بازار شد. در برزیل نیز مانند آرژانتین، این خودرو با همین نام و با پسوند SW4 در بازار، در نوع مختلف، به فروش رسید. از امکانات این خودرو در این دو کشور می‌توان به دنده 5 سرعته اتوماتیک و موتور 5 لیتری دیزل اشاره کرد. اما در کشور برنی، سال 2005 میلادی بود که بالاخره این نسل از تویوتا با نام تویوتا فورچونر با موتور 2.5 لیتری راهی نمایشگاه‌های اتومبیل شد و به عنوان یک SUV تازه نفس به فروش رسید. کلمبیا مقصد بعدی بود که از فورچونر پرده برداری کرد و آن را از سال 2005 تا 2007 در خط تولید تویوتا کلمبیا قرار داد. در این کشور، فورچونر به سرعت جایگزین پرادو شد و برای 9 سال متمادی و بدون اعمال هیچ گونه تغییر با موتور 2.7 لیتری به فروش رسید. مدتی نگذشت که اکوادور و مصر نیز به فهرست استقبال کنندگان این خودرو اضافه شدند و اکوادور در سال 2005 اقدام به عرضه این خودرو کرد و مصر سال‌های 2010 و 2011 را برای عرضه این خودرو با موتورهای V6 4 لیتری انتخاب کرد. اندونزی، قزاقستان و مالزی نیز ادامه این فهرست بلند بالا شدند.

 

تویوتا فورچونر 2007

تویوتا فورچونر مدل 2007

تغییرات در فیس لیفت تویوتا فورچونر

سال 2008 تغییراتی شامل حال تویوتا فورچونر شد. از اولین پرده برداری در تایلند تا شانزدهمین دوره در نمایشگاه بین المللی موتور شو نمایش در همین کشور، این خودرو تحت بومی سازی‌های انجام شده و تنوعی که در قطعات صورت گرفت با چهره‌ای متفاوت و البته آماده برای تغییر هویت کاملی صورت گرفت. امکاناتی مانند بلوتوث و لامپ‌های ال ای دی در گذار از این سال‌ها به بدنه و ساختار فورچونر اضافه شده است که نشان از پذیرش فناوری‌های روز دارد.

این خوش ذوقی‌ها و اضافه کردن امکانات دیگر باعث شد تا سال 2011 شاهد یک فیس لیفت زیر و رو کننده از طرف تویوتا روی تویوتا فورچونر باشیم. از جلوپنجره گرفته تا چراغ‌های جلو و اضافه شدن مه شکن‌ها و حتی طرح گلگیرها در این خودرو متفاوت شد و طرح جدیدی که مشاهده می‌شد به J200 معروف شد.

 

تویوتا فورچونر 2011

تویوتا فورچونر مدل 2011

نسل دوم تویوتا فورچونر (AN15/ AN160) از 2015 تا امروز

نسل دوم تویوتا فورچونر در 16 جولای 2015 با چهره‌ای کاملا متفاوت البته این بار در استرالیا رونمایی شد. گفتنی است که این رونمایی در تایلند هم به طور همزمان انجام گرفت؛ چرا که طرح اولیه فورچونر وام دار نوآوری تویوتا تایلند بود.

در مقایسه با تویوتا هایلوکس، این خودور با چهره‌ای دقیق‌تر و متمرکزتر وارد بازار شد. مدل‌های فورچونر در نسل دوم شامل AN150 و  AN160 می‌شود. پلتفرم این خودرو اقتباسی از تویوتا کرولا E170 است البته با کمی تفاوت در هدلایت‌های آن. این بار، طراحی داخلی این خودرو با بهره گیری از هایلوکس و فورچونر نسل اول انجام شد و با دو موتور 1GD و FTV راهی بازار خودرو جهان شد. هر دو موتور تعبیه شده روی این خودرو 2.7 و 4 لیتری است. موتور بنزین سوز به کار رفته در نسل دوم نسبت به نسل اول پیشرفته‌تر است و با فناوری Dual VVT-i از تنفس طبیعی و مصرف سوخت کم‌تری برخوردار است.تمام مدل‌های نسل دوم تویوتا فورچونر از ترمزهای ABS و سیستم تعلیق EBD برخوردار هستند. کیسه هوای بیش‌تری برای سرنشینان این خودرو تعبیه شده است. سنسورهای پارک و دنده عقب نیز در نسل دوم حضور دارند و تایرهای تلسکوپیک هم با حضور فورچونر به عنوان یک فناوری جدید در SUV ها شناخته شدند.

 

 

نام نویسنده: احسان والیان