سیتروئن DS3 هاچبک لوکس فرانسوی

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ سیتروئن DS3 هاچبک لوکس فرانسوی

بی شک تمام ما نام سیتروئن و خودروهای تولید شده به دست این شرکت فرانسوی را کمابیش با تاریخچه سیتروئن زانتیا محبوب می‌شناسیم و از دهه‌ها قبل از انواع و مدل‌های مختلف خودرو این مجموعه استفاده کرده‌ایم. در حال حاضر سیتروئن DS3 از خودروهای جدیدی است که از کارخانه سیتروئن به سراسر بازارهای بین المللی وارد شده است. این خودرو فرانسوی در ردیف خودروهای کوچک و متوسط قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌هایی که باعث جذابیت این خودرو در بازار شده است و بسیاری اقدام به خرید آن می‌کنند، ظاهر زیبا و شکیل آن است. سیتروئن DS3 از مدل‌های جوان‌پسند به حساب می‌آید که در سال ۲۰۱۰ شرکت خودروسازی سیتروئن از آن رونمایی کرد. این ماشین فرانسوی تبار با نسل‌های قبلی خودروهای این شرکت ظاهر و ماهیتی متفاوت دارد و بسیاری معتقدند شرکت سیتروئن با تولید سیتروئن DS3 یک گام به جلو برداشته است.

طراحی ظاهری سیتروئن DS3

طراحی ظاهری سیتروئن DS3

قبل از هر چیز این سوال مطرح می‌شود که DS در نام خودرو DS3 به چه معنا است. گفتنی است که کلماتی که با این دو حرف لاتین آغاز می‌شوند کاملا مرتبط با این خودرو تازه نفس هستند؛ DS مخفف عبارت Different spirit که اگر بخواهیم در زبان فارسی آن را تحت لفظی معنی کنیم به معنای (روح متفاوت) معنا می‌شود. در میان تمام خودروهای فرانسوی، DS3 به حق ماهیت و روحی متفاوت هم دارد. قبل از این که به بررسی اجزای ظاهری این خودرو بپردازیم بهتر است بدانیم که DS3 از مواد و آلیاژی متفاوت از نسل‌های پیشین سیتروئن ساخته شده است. اگر از رو به رو به این خودرو نگاه کنید قبل از هر چیز متوجه چراغ‌های کشیده آن می‌شوید که با ظرافتی خاص تا قسمتی از کاپوت ماشین کشیده شده است و می‌توان تنها به این قسمت از طراحی ظاهری سیتروئن DS3 به چشم یک هوشمندی و ظریف کاری خاص از طرف طراحان آن نگاه کرد. چراغ‌های جلو این اتومبیل هر کدام با چند چراغ، مسیر رو به روی خودرو را روشن می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های ظاهری این خودرو به جلوپنجره آن است؛ قاب جلوپنجره مشبک و مشکی آن یک زیبایی خاصی را به خودرو می‌دهد. در میان چهره سرحال DS3 وجود چنین جلوپنجره‌ای که با قابی کرمی رنگ، مقداری نیش قلم وقار را هم به چهره این خودرو اضافه می‌کند و کمی از بی پروایی فرانسوی طبع این روح متفاوت کم می‌کند. البته یک نکته بسیار نهفته و ظریف را در مورد چراغ‌های جلو این خودرو فراموش کردیم؛ این خودرو هم مانند دیگر خودروهای تولید روز از فناوری دی لایت بهره می‌برد؛ چراغ‌های دی لایت این خودرو سرمه دور چراغ‌های این خودرو شده است و به حالت نواری نازک و البته کارآمد در قاب چراغ‌ها گنجانده شده‌اند. برون گرایی در ذات فرانسه نهفته شده است و این برون گرایی در بدنه سیتروئن DS3 به وضوح دیده می‌شود؛ تکه‌های این ماشین از درب‌ها گرفته تا چراغ‌ها  ودستگیره‌ها با خطوطی حساب شده از یکدیگر جدا شده اند و با کمی برآمدگی، چهره خود را کمی دلرباتر کرده است.

دی اس 3 در نمایی از بغل چهره‌ای رو به جلو را به نمایش می‌گذارد و جمع و جور بودن آن بیش از هر چیز به چشم می‌آید. خودرو دی اس 3 یکی از خودروهای دونفره 3 درب در جهان است منتها با این تفاوت که درب‌های خودروهای سایز کوچک معمولا ظاهری ساده دارند اما این خودرو درب‌های کشیده‌ای دارد. ستون‌های این خودرو نیز حالتی متفاوت دارند و به ظاهر نمایان نیستند و با طراحی هنرمندانه‌ای زیر پوسته ماشین پنهان شده‌اند. در منظره‌ای که از عقب خودرو داریم، چراغ‌ها به همان زیبایی چراغ‌های جلو است و هم رنگ بودن سپرها با عقب خودرو یکدستی خاصی را به خودرو بخشیده است. در کل، ظاهر سیتروئن DS3 ظاهری یکدست و منسجم دارد.

ورود به داخل سیتروئن دی اس 3

طراحی داخلی دی اس 3

داخل این اتومبیل هم مانند طراحی ظاهری آن با همان شکوه همراه است و همه چیز تحت سلطه و مرتب و در عین حال شیک در کنار هم قرار گرفته است. سیتروئن DS3 در میان دیگر اتومبیل‌های فرانسوی از جمله خودروهای لوکس به حساب می‌آید. تقارن فوق العاده دقیقی را در طراحی داخلی این خودرو مشاهده می‌کنید؛ هر چه حتی در روکش‌های صندلی‌ راننده به کار رفته در دیگر صندلی‌ها هم دیده می‌شود. خطوط مورب تودوزی ماشین اگر در طرف راست ماشین، راست به چپ به کار رفته  باشد، در طرف دیگر خودرو از چپ به راست انجام شده تا این تقارن حفظ شود. فرمان دی اس 3 هم با شکلی متفاوت و قابل قبول‌تری طراحی شده تا راننده بتواند از لیز خوردن جلوگیری کند. در واقع، فرمان این خودرو شامل دو زاویه مهندسی ساز برای تسلط بهتر است. سقف این خودرو نیز حالتی اشرافی دارد و روکش آن از پارچه‌ای مرغوب ساخته شده است. به این معنی که سقف این خودرو قابلیت باز و بسته شدن را دارد و شما در زمانی که نیاز به هوای تازه دارید و یا دل‌تان می‌خواهد منظره‌ای بهتر داشته باشید می‌توانید سقف این اتومبیل را باز کنید.

قدرت فنی در DS3

مشخصات فنی دی اس 3 به دلیل سایز کوچکش در میان دیگر خودروهای سیتروئن کمی متفاوت است. دو موتور 4 سیلندره با 1.6 لیتر گنجایش قلب این اتومبیل به حساب می‌آید. این خودرو 80 اسب بخار نیرو تولید می‌کند و به یک جعبه دنده 5 سرعته مجهز است. مصرف سوخت DS3 در هر 100 کیلومتر 4.5 لیتر است و نهایت سرعت آن 190 کیلومتر در ساعت است.

امکانات سیتروئن دی اس ۳

از آن جا که این خودرو همانند برادر خود سیتروئن C3   یک خودرو لوکس به حساب می‌آید، بنابراین امکاناتی درخور یک ماشین لوکس را هم باید داشته باشد. صفحه نمایشی 7 اینچی لمسی و البته تمام رنگ آن یکی از امکاناتی است که در فضای نقلی این خودرو دور از چشم نمی‌ماند. گفتنی است که این صفحه لمسی قابلیت اتصال به انواع تلفن‌های همراه را هم دارد. صندلی‌های خودرو جدا از نمایش دادن هنر تقارن این ماشین، پوششی چرمی و خاص دارند و قابلت تنظیم الکترونیکی برای سرنشینان روی این صندلی‌ها تعبیه شده است. هر دو سمت ماشین، یعنی جلو و عقب، سنسورهای پارک دارند و به راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در صفحه نمایش جلو فرمان علاوه بر نشانگرهای معمول مانند کیلومترشمار و دور موتور، صفحه‌ای هم برای نشان دادن وضعیت تایرها وجود دارد. 6 بلندگو، امکان اتصال کابل USB و بلوتوث از دیگر امکاناتی است که می‎‌توان از آن‌ها در این خودرو استفاده کرد. برای زمانی که اوضاع در سفر بحرانی می‌شود هم سیستم اعلام خطر SOS در دی اس 3 تعبیه شده است.

شش کیسه هوا به کار رفته در نقاط مختلف این خودرو نیز ضریب ایمنی خودرو را بالا برده است و از طرفی دیگر اتومبیل به فناوری  ترمز ABS مجهز است. در واقع می‌توان گفت که با حضور فناوری‌ها و امکانات نامبرده در سیتروئن DS3 از بابت ایمنی نمره قابل قبولی دارد.

نویسنده: احسان والیان