سیگنال گرانی به بازار خودرو

۲۱ مهر ۱۴۰۰ سیگنال گرانی به بازار خودرو

بازار خودرو این روزها بیش از هر زمان دیگری دچار نوسان شده است.

تحلیل وضعیت قیمت‌ها حتی برای فعالان و دست‌اندرکاران بازار خودرو نیز سخت شده چرا که سرعت رخدادهای بیرونی و درونی تاثیرگذار بر قیمت خودرو بسیار بالاتر از حد معمول پیش می‌رود.

به بیان بهتر، هر اتفاق کوچک یا بزرگی می‌تواند موجب کاهش یا افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازه زمانی هفت روزه شود.

تداوم افزایش قیمت خودرو

میانگین قیمت خودرو در بازار برای چندمین بار از شروع ۱۴۰۰، افزایش را تجربه کرده است.

در مقاطعی از زمان، به ضرب و زور اخبار آزادسازی واردات خودرو و بحث‌هایی از این قبیل، نشانه‌هایی از آغاز روند کاهشی قیمت در بازار دیده شد اما هنوز در روی پاشنه گرانی می‌چرخد.

گرچه در برخی هفته‌های منتهی به شهریور و مهر ۱۴۰۰، قیمت‌ خودروهای داخلی و خارجی اندکی از پله گرانی پایین آمد، اما قیمت خودرو هیچگاه به مفهوم واقعی کاهش پیدا نکرد. این روزها خریدار خودرو همچنان انتظار آرامش بازار را می‌کشد.

شواهد گویای آن است که افت‌و‌خیز قیمت‌ خودرو، دست کم تا پایان سال ادامه دارد. این نکته را می‌توان از رفتار خریداران و فروشندگان در بازار حدس زد.

در هفته سوم مهر ۱۴۰۰، قیمت خودرو پراید با حدود ۵ میلیون تومان افزایش به ۱۸۹ میلیون تومان رسیده است.

افزایش قیمت پژو و پراید در بازار

ابتدای هفته گذشته پژو ۲۰۶ صندوقدار، سردمدار افزایش قیمت در بازار بود. با این وجود اما افزایش قیمت پراید محسوس‌تر نمایان شد.

طی هشت روز کاری گذشته (هفته دوم مهر)، پژو ۲۰۶ صندوقدار حول و حوش ۱۶ میلیون گران شد؛ یعنی روزی ۲ میلیون تومان.

 پراید ۱۱۱ یک میلیون تومان گران شده است و با قیمت ۱۵۴ میلیون تومان به دست مشتری رسید.

همچنین پراید ۱۳۱ و پراید ۱۳۲ نیز به ترتیب ۱۳۸ و ۱۳۳ میلیون تومان قیمت‌ دارند.

پراید ۱۵۱ مدل ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز یک میلیون تومان گران شده‌اند و این خودروها در حال حاضر به ترتیب ۱۴۷ و ۱۵۳ میلیون تومان قیمت خورده‌اند.

مدل‌های پژو همچنان در حال پیشروی هستند به نحوی که پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۹ از ۲۳۴ میلیون تومان در روز گذشته به ۲۳۵ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز در این مدت ۲ میلیون تومان گران شده است و در حال حاضر ۲۴۶ میلیون تومان قیمت دارد.

از میان محصولات شرکت خودروسازی سایپا، تیبا صندوقدار مدل ۱۳۹۹ افزایش قیمت یک میلیون تومانی را در این مدت تجربه کرده است و در حال حاضر این خودرو  ۱۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.

جمع بندی

این روزها قیمت خودروهای داخلی و خارجی به یک اندازه در نوسان است. گفته می‌شود برخی خودروهای خارجی در کشور تا ۹ برابر قیمت جهانی خرید و فروش می‌شوند که این مساله موجب آشوب قیمت‌ها در بازار خودرو کشور شده و به همین دلیل خریدار خودرو در انتظار به سر می‌برد.

پیش از این بارها مطرح شد که طرح ساماندهی واردات خودرو می‌تواند موجب ایجاد تعادل در قیمت خودروهای داخلی و خارجی شود. مشخص شدن سرنوشت واردات هم بر کاهش چندباره قیمت خودرو تاثیر گذار است و هم تکلیف خریدار خودرو را مشخص خواهد کرد، اما دست کم تا پایان سال جاری خبری از واردات خودرو نخواهد بود.

     

    فروش فوری خودرو

    نویسنده: فرشته بهروزی نیک