همه چیز درباره سرقت خودرو

۱۲ فروردین ۱۴۰۰ همه چیز درباره سرقت خودرو

خودرو تنها وسیله‌ی قیمتی است که ما در طول روز بارها مجبور می‌شویم، آن را در خیابان‌ رها کرده و بعد از چند دقیقه یا حتی چند ساعت به سراغ آن برویم؛ در صورتی که سرقت خودرو توسط سارقان حرفه‌ای، کمتر از چند ثانیه هم زمان نمی‌برد.

با اینکه هر روزه شاهد تولید خودروهای تجهیز شده با سیستم‌های امنیتی ضد سرقت و همچنین پیشرفت در این زمینه هستیم؛ اما در نظر داشته باشید، سارقان حرفه‌ای که تعداد آن‌ها کم هم نیست؛ بی‌کار ننشسته و در روش‎های سرقت خودرو از ترفندهای جدید استفاده می‌کنند.

خودروهای محبوب سارقان

سرقت ماشین معضلی است که در سرتاسر دنیا، حتی برای کشورهای توسعه یافته‌ای نظیر آمریکا هم وجود دارد و تنها ایران نیست که با این مشکل مواجه است.

جالب است بدانید که آمار بالای سرقت خودرو در ایران، مختص اتومبیل‌های ساخت داخل و ارزان قیمتی همچون پراید و پژو 206 هست؛ جالب‌تر اینکه سرقت خودرو پراید طلایه‌دار این لیست است، زیرا همیشه سارقان دست روی ماشین‎هایی می‌گذارند که دارای سیستم محافظتی ضعیف‌تری هستند و فروش قطعات آن در بازار به راحتی انجام می‌شود. البته این موضوع بدین معنی نیست که خودروهای پیشرفته سرقت نمی‌شوند؛ بلکه آن‌ها نسبت به خودروهای ارزان ساخت داخل، آمار سرقت پایین‌تری دارند.

 راهکارهای جلوگیری از سرقت خودرو

سرقت خودرو و عوامل پیشگیری از آن

همیشه و در هر شرایطی احتمال بدهید که امکان سرقت خودرو، تجهیزات یا وسایل داخل آن وجود دارد؛ بنابراین تلاش کنید که ضریب ایمنی ماشین خود را تا حد امکان افزایش داده و علاوه بر استفاده از سیستم و تجهیزات ضد سرقت، تمامی نکات ملزم برای حفاظت ماشین خود را رعایت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با راهکارهای پیشگیری از سرقت ماشین آشنا کنیم:

 استفاده از تجهیزات ایمنی خودرو

خیلی از راننده‌ها به خرید و استفاده از تجهیزات ایمنی توجه‌ای نکرده و یا آن‌ها را خریداری ولی به طور مداوم استفاده نمی‌کنند. هیچ وقت در این خصوص سهل انگاری نکنید؛ زیرا به همان اندازه که استفاده از این تجهیزات، کار را برای سارقان سخت‌تر و حتی غیر ممکن می‌کنند؛ عدم وجود آن‌ها، دزد ماشین را مشتاق به انجام سرقت می‌کند. در ادامه شما را با متداول‌ترین تجهیزات ایمنی آشنا می‌کنیم:

 • سیستم دزد‌گیر: محبوب‌ترین وسیله ایمنی خودرو، سیستم هشدار دهنده یا همان دزد‌گیر است. زمانی که سارق شیشه ماشین را بشکند یا کاپوت، درها و صندوق عقب خودرو شما را باز کند؛ دزدگیر آن به صدا در‌آمده و حتی در مدل‌های جدیدتر، ویبره ریموت فعال شده و شما را آگاه می‌کند. گاهی سارقان با شگردهای غیر فعال کردن دزدگیر آشنا هستند؛ بنابراین هوشیار باشید که با شنیدن کوچک‌ترین صدای آژیری، خود را به ماشین رسانده و از امنیت آن اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • قفل فرمان: این وسیله فلزی محکم از گردش فرمان جلوگیری می‌کند و آن را در حالت ثابت قرار می‌دهد. با اینکه قفل فرمان، سارقان را دچار دردسر می‌کند؛ اما باز کردن آن توسط یک دزد حرفه‌ای غیر ممکن نیست ولی می‌تواند برای شما زمان بخرد.
 • قفل پدال: این قفل که مانع از فشار دادن پدال می‌شود، در قسمت زیرین پدال ترمز قرار می‌گیرد. یکی از مزیت‌های قفل پدال این است که دزد خودرو جهت باز کردن آن مجبور است، برای مدت زمانی به قسمت پایینی ماشین برود و هیچ دیدی بر اطراف خود ندارد؛ در حالی که هر لحظه ممکن است، شخصی به ماشین نزدیک و متوجه وجود سارق شود.

 وسایل قیمتی و تجهیزات را در معرض دید قرار ندهید

آمار سرقت تجهیزات ماشین و اشیای با ‌ارزشی که در داخل آن قرار می‌گیرند، بسیار بیشتر از سرقت خود اتومبیل است؛ زیرا که هم فروش آن در بازار دست ‌دوم قطعات خودرو بسیار راحت است و هم پیگیری سرقت آن برای صاحبان خودرو سخت‌تر است.

توجه داشته باشید که تا حد امکان در هنگام پارک ماشین، تجهیزاتی همچون پنل ضبط خودرو که آمار سرقت بالایی هم دارد را در معرض دید قرار ندهید یا با خود حمل کنید. همچنین تحت هیچ شرایطی حتی برای دقایقی، وسایل شخصی خود نظیر کیف پول که منجر به تحریک سارقین می‌شود را در خودرو قرار ندهید.

 عدم اعتماد به رهگذران با هویت تعمیرکار

یکی از متداول‌ترین روش‌های سرقت خودرو، کمین کردن سارقین اطراف خودروهای نیاز به تعمیر است. در این شرایط دزد ماشین، خود را تعمیرکار معرفی کرده و در حالی که شما خارج از ماشین هستید، پشت فرمان قرار گرفته و خودرو شما‌ را سرقت می‌کند.

توصیه می‌شود به هر رهگذری اعتماد نکنید و اجازه ندهید که پشت فرمان ماشین شما بنشیند؛ همچنین از باز گذاشتن تمامی درهای ماشین خودداری کنید، زیرا که این عمل شرایط را برای سارقین فراهم می‌کند که با کمترین عدم توجه شما، اقدام به دزدی کنند.

 انتخاب محلی مناسب برای پارک ماشین

در صورتی که دسترسی به پارکینگ ندارید یا مجبورید برای دقایقی ماشین خود را در خیابان قرار دهید، سعی کنید که اتومبیل خود را در دید عموم و خیابان‌های پر‌تردد پارک کنید. بهتر است تا حد امکان ماشین خود را زیر نور چراغ، در معرض دید دوربین‌های مدار بسته و نزدیکی ایستگاه‌های پلیس یا نگهبانی قرار دهید.

در ادامه با ذکر چند نکته دیگر برای پیشگیری از سرقت ماشین با ما همراه باشید:

 • در صورتی که منزل شما فاقد پارکینگ است، حتما ماشین خود را در پارکینگ‌های عمومی پارک کنید؛ زیرا که احتمال سرقت خودرو در ساعات شب بسیار بالاست.
 • با صاحبان خودروهای دیگر همکاری کنید و در شب ماشین‌ها را جوری کنار هم پارک کنید که شرایط خروج اتومبیل سخت شود.
 • توجه کنید که سرقت خودروهای دنده دستی، راحت‌تر از نوع اتوماتیک آن است؛ پس به رعایت نکات ایمنی در ماشین‌های دنده دستی، بیشتر دقت داشته باشید.

پیگیری سرقت خودرو

مراحل پیگیری سرقت ماشین

اگر به سراغ ماشین پارک شده خود رفته و آن را پیدا نکردید، در قدم اول مطمئن شوید که ماشین در محدوده پارک ممنوع نبوده و خودرو توسط جرثقیل راهنمایی و رانندگی به پارکینگ انتقال داده نشده باشد؛ در این صورت با پلیس ۱۱۰ تماس گرفته، شرایط را توضیح داده و با پارکینگ محدوده تماس بگیرید. اگر خودرو شما در پارکینگ نباشد به طور حتم به سرقت رفته است.

نکته مهم: هنگامی که خودرو شما دزدیده شود و شما به پلیس اطلاع ندهید؛ با هر جرمی که توسط آن انجام شود، شما نیز مسئول خواهید بود.

مراحل اعلام و پیگیری سرقت ماشین:

 • با پلیس ۱۱۰تماس بگیرید و مشخصات خودرو، محل و زمان سرقت را اعلام کنید.
 • منتظر گشت پلیس باشید تا به محل سرقت مراجعه کند.
 • در قدم بعدی پلیس گزارشی تهیه کرده و تمامی اطلاعات لازم را در آن درج می‌کند؛ توجه داشته باشید که یک نسخه از گزارش دزدی را از پلیس دریافت کنید.
 • به بخش تجسس کلانتری محل مراجعه و با ارائه نسخه گزارش سرقت، مدارک ماشین و مدارک شناسایی خود به عنوان مالک، سرقت خودرو را گزارش دهید. توجه داشته باشید هر نکته‌ای هر چند کوچک را به اطلاع پلیس برسانید تا در پرونده درج شود.
 • پرونده در کلانتری تشکیل و به پلیس آگاهی ارجاع داده می‌شود؛ صاحب ماشین دزدیده شده برای پیگیری وضعیت پرونده خود باید به آگاهی مراجعه کند.

 

جهت پیگیری خودرو‌های سرقتی که توسط پلیس کشف شده‌اند به سامانه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در لینک زیر مراجعه کنید:

http://postyafteh.post.ir/r/fSearchCarAll.aspx

 

جرم سرقت ماشین

سرقت خودرو یک موضوع انکارناپذیر در جامعه است که آمار بالایی هم به خود اختصاص داده است. شما به عنوان مالک خودرو باید تمام نکات ایمنی پیشگیری از دزدی آن را مدنظر قرار دهید و هیچ‌ یک را پیش پا افتاده ندانید. ما در این مقاله سعی کردیم تا تمامی مواردی که جهت جلوگیری از سرقت ماشین و بالا بردن ایمنی تاثیرگذار است را گردآوری کنیم که شما را در حفظ آن یاری رسانیم. خوشحال می‌شویم در صورتی که نکته دیگری به نظرتان رسید، ما را هم در جریان بگذارید تا آن را بررسی و اطلاع رسانی کنیم.

نویسنده: شیوا فاضلی

فروش فوری خودرو کارکرده