بررسی تاثیر رنگ خودروها بر جامعه

۱۶ دی ۱۴۰۰ بررسی تاثیر رنگ خودروها بر جامعه

وقتی از رنگ حرف می‌زنیم از همه چیز حرف می‌زنیم. رنگ به هر چیزی معنا می‌دهد و تصور اینکه رنگی وجود نداشته باشد یا همه چیز به یک رنگ باشد کمی زمخت و دلسرد کننده است.

ما خیابان‌ها را همیشه پر از خودرو می‌بینیم. خودروهایی که صاحبان جوان، پیر، میانسال و کهن سال دارند. زنان و مردانی که پشت فرمان ماشین‌ها می‌نشینند و بخشی از عمر خود را در این وسیله جذاب صرف می‌کنند. اما کم و یا هیچگاه ما با دیدن خودروهایی که رنگ کلاسیک سفید و… دارند به وجد نمی‌آییم چراکه چشمان ما به این رنگ‌ خودروها عادت داردو همین که یک خودرو رنگی می‌بینیم ناگزیر تا انتهای افق آن خودرو را با چشمان خود دنبال می‌کنیم و به وجد می‌آییم. رنگ می‌تواند پیوند بین انسان و محیط اطراف باشد و از سویی احساس شعف و سر زندگی را در انسان برانگیزد. در خیابان‌ها کم‌تر خودروهای رنگی می‌بینیم، ساختمان‌ها رنگ و لعاب خاصی ندارند و تنها تک و توک رنگی به خیابان‌های خاکستری پاشیده شده است.

علی یک پاژن زرد دارد که به قول خودش عروسک کوچه و خیابان است. وقتی از علی درباره رنگ خودرو می‌پرسم با ذوقی در چشمانش می‌گوید: «فکر می‌کنی ماشین من از اول همین رنگی بوده؟ نه بابا! مشکی بود ولی من عاشق رنگ بودم برای همین با کلی بالا و پایین رنگ ماشینم را عوض کردم. حالا از کوچه و محله که رد می‌شم همه یه لبخندی می‌زنن و یه دستی تکون می‌دن. می‌تونم بگم خیلی احساس خوبی بهم دست می‌ده که علاقه من سبب شده تا مردم بدونن ماشین که فقط نباید سفید و مشکی باشه…»

خودروسازان علاقه زیادی به رنگ‌های پایه و کلاسیک دارند. شاید هم بتوان گفت که این علاقه مردم است که خودروسازان را به سمت رنگ‌های تکراری کشانده است.

زهرا حسینی دانشجوی سال آخر روانشناسی است و عقیده دارد که مردم با اهمیت رنگ‌ها آشنا نیستند:« وقتی از رنگ حرف می‌زنیم مردم فکر می‌کنند که باید لباس‌های رنگی بپوشند و به این فکر نمی‌کنند که رنگ‌ ساختمان، خودرو، دیوار و… چه تاثیر در میزان ارتباط گرفتن انسان با محیط اطراف دارد. مردم خیلی کم به این چیزها اهمیت می‌دهند و من فکر می‌کنم دلیل آن عقیده اشتباهی است که در ذهن‌ها جا گرفته است».

حسینی اضافه می‌کند: «مردم فکر می‌کنن اگه دیوار خونشون رنگی باشه به طور عام رنگ سبکی است و یا خودرو رنگی فقط برای خانم‌ها مناسب است. من فکر می‌کنم شهرداری‌ها بهتر از هر شخصی می‌توانند شهر را نونوار کنند و با رنگ بخشیدن به کوچه و خیابان تصویر اشتباه از رنگ‌ها را از ذهن مردم پاک کنند»

یاشار که در یک نمایشگاه خودرو کار می‌کند عقیده کاملا برعکسی دارد او می‌گوید: «فروش ماشین‌های رنگی برای ما خیلی سخته، مردم همیشه دنبال رنگ سفیدن و می‌خوان که ماشین سفید داشته باشن، من نمی‌دونم چه دلیلی داره ولی تا الان هیچ کسی نیومده بگه من ماشین آبی، نارنجی، زرد یا بنفش می‌خوام».

بسیاری از خودروسازان مطرح در سال‌های گذشته و امسال با هنجار شکنی، خودروهای رنگی را وارد بازار کردند که با استقبال زیادی نیز مواجه شد. برای مثال: نارنجی سایبری رنگی بود که فورد برای ماستنگ الکتریکی خود در نظر گرفت یا مرسدس بنز برنامه‌ای را طراحی کرده است که افراد می‌توانند خودرو را به رنگ دلخواه انتخاب کنند و به نظر می‌رسد این راهی است که بزرگان خودروسازی باید چراغ آن را روشن کنند تا بقیه خودروسازان بتوانند به آن بپیوندند.

از پیکان نارنجی تا تاکسی‌های سبز

پیکان نارنجی

تولید پیکان به سال ۱۳۴۶ باز می‌گردد. خودرویی که با وجود مصرف بالای سوخت و کمبود آپشن‌ها هنوز برای خودش بر و بیایی دارد و در خیابان ها دیده می‌شود.

پیکان نارنجی یک زمانی نماد تولید ملی بود و مردم را به مقصد می‌رساند. اینکه چه زمانی این خودرو به عنوان تاکسی انتخاب شد به طور دقیق مشخص نیست اما رنگ نارنجی آن برای خیلی‌ها یادآور خیابان‌های قدیمی و نوستالژی ایران است. سال‌هایی که خودرو آنچنان زیاد نشده بود و پیکان نارنجی عصای دست خیلی‌ها بود اما رفته رفته به تاریخ پیوست و جای خود را به سمند، پژو، پراید و… داد. تا سال ۸۵ تاکسی‌ها به رنگ زرد (زیر نظر تاکسیرانی) بودند و این زردهای قناری جایگزین پیکان نارنجی به شمار می رفتند تا اینکه در سال ۱۳۸۵ تاکسی‌های سبز (زیر نطر شرکت‌های خصوصی) وارد خیابان‌ها شدند و خیابان علاوه بر زرد قناری شاهد سبز تاکسی نیز بود.

هند و خودروهای رنگی اش

هند کشوری است که رنگ در آن اهمیت بسزایی دارد تا جایی که این اهمیت خود را در جشن‌ رنگ‌ها نشان می‌دهد. صنعت خودروسازی هند نیز از این اهمیت بی بهره نیست و دست توانایی در تولید خودروهای رنگی دارد، رنگ‌هایی که شاید برای ما کمی عجیب و غریب باشد اما این خودروها بدون هیچ تعجبی در خیابان‌های یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای دنیا تردد می‌کنند و مسرت بخش مردم آن کشور به شمار می‌روند.

داستان خودروهای رنگی در ایران

نیسان آبی

نیسان آبی

نیسان جونیور که در سال‌های اولیه انقلاب اسلامی با رنگ آبی کاربنی تولید شد. پس از انقلاب اسلامی ایران نیسان آبی مجبور به پر کردن جای خالی ماشین‌های پر توان آمریکایی بود. این خودرو توان حمل ۲ تن بار را نداشت اما رفته رفته شرکت تولید کننده به تقویت شاسی این خودرو پرداختند و نیسان جونیور تبدیل به خودرو باربری شد. این خودرو باری تبدیل به یک خودرو مهم شد. شرکت خودروسازی سایپا رنگ با کیفیتی این خودرو نمی‌زد چراکه قیمت آن بالاتر می‌رفت و برخی مشتریان خود را از دست می داد. سایپا رنگ‌های سبز فسفری، زرد و سفید را برای این خودروها در نظر گرفت و خودروها به طرز عجیبی به فروش نرفت و افراد تصور می‌کردند که رنگ آبی ماشین قوی تری است و نیسان جونیورهای رنگی به فروش نرفت. رنگ‌های جدید این خودرو که به بازار آمد، شرکت زامیاد دو خودرو شوکا و پادرا را وارد بازار کرد که طراحی آن به روز شد که رنگ‌های نقره‌ای و سفید داشت و به دو دلیل شوکا با استقبال مواجه نشد؛ یکی از دلایل آن قیمت و دیگری به دلیل رنگ خودرو بود. پادارا از دیدگاه رنگ، رنگ مشابه شوکا داشت و پادرا نیز به دلیل افزایش قیمت استقبال چندانی نداشت.

مایلر، شبیه نیسان آبی

مایلر

کامیون مایلر داستانی مشابه با داستان نیسان آبی داشت. سایپا دیزل این خودرو را به رنگ نارنجی تولید کرد. سایپا دیزل سعی کرد ۱۹۲۱ را به رنگ سبز لجنی، زرد و سفید تولید کرد که داستان غم انگیزی مانند نیسان آبی داشت و تنها رنگ نارنجی با استقبال مواجه شد. تنها رنگی که در طیف رنگ‌های سفید، سبز و زرد استقبال شد، رنگ یشمی بود.

خودرو مفهومی کرایسلر

خودرو مفهومی کرایسلر

هارلی ارل اولین کسی بود که ایده خودرو مفهومی را به جهان معرفی کرد. به گفته هارلی ارل هر شرکتی باید یک خودرو داشته باشد تا پیشگام باشد به همین دلیل شرکت‌های خودروسازی یک خودرو مفهومی را در نظر می‌گرفتند تا قدرت خودروسازی، آپشن‌های رنگی و فنی را نشان دهد. پلیموث کودا ۲۵ نوار رنگ مختلف دارد که قدرت کرایسلر در تولید رنگ‌های مختلف خودرو را نشان می‌دهد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی خانی