ماشین TF21، محصول جدید ایران خودرو

۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ماشین TF21، محصول جدید ایران خودرو

هر چند صنعت خودرو از دهه ۳۰ و ۴۰ در ایران راه‌اندازی شده و در این شش-هفت دهه خودروهای مختلفی روی خط تولید خودروسازان ایرانی قرار گرفته، اما بیشتر این محصولات، ماشین‌های مونتاژی هستند و سهم طراحان و مهندسان ایرانی در طراحی و تولید خودرو از صفر بسیار کم بوده است.

اولین ماشین ایرانی که بتوان آن را خودرو ملی نام‌گذاری کرد، سمند است که در سال ۱۳۸۱ معرفی شد و تا امروز مدل‌های مختلفی از آن با اسامی گوناگونی مثل سورن و دنا توسط ایران خودرو تولید شده است. البته سایپا هم تیبا، کوییک، ساینا و شاهین را معرفی کرده است.

با این حال این خودروها از تنوع چندانی برخوردار نیستند و به دو مدل سدان و هاچبک محدود می‌شوند و فعلا خبری از شاسی‌بلند و کراس‌اوور ملی در بازار نیست. اما ایران خودرو و سایپا پروژه‌هایی را برای تولید کراس‌اوور تعریف کرده‌اند.

جدیدترین محصول ملی، ماشین TF21 است که خبر طراحی و تولید آن توسط ایران خودرو اعلام شد.

مشخصات فنی TF21 ایران خودرو

بر اساس اطلاعاتی که گروه خودروسازی ایران خودرو منتشر کرده، سری اول TF21 با پیشرانه TU5P (پلاس) تولید و عرضه خواهد شد. این موتور که در حال حاضر زیر کاپوت تارا قرار دارد، مدل ایرانی‌شده EC5 پژو است که در پژو ۳۰۱ استفاده شده و همین طور نسخه بهینه‌سازی‌شده و ارتقایافته TU5 است که قبلا در پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۷ و پژو پارس ایران خودرو به کار رفته بود.

پیشرانه TU5 پلاس می‌تواند حداکثر قدرت ۱۱۵ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۱۵۰ نیوتن متر را تولید کند. البته این پیشرانه ۱.۶ لیتری در تارا ایران خودرو ۱۱۳ اسب بخار قدرت و ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور دارد. حداکثر سرعت خودرو موتور TU5P به ۱۹۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و در ۱۲.۵ تا ۱۳ ثانیه، ۰ تا ۱۰۰ را پر می‌کند.

با توجه به اینکه خودرو TF21 در سگمنت B قرار دارد، مصرف سوخت آن در هر صد کیلومتر، حدود ۷ لیتر خواهد بود.

به دلیل اینکه ایران خودرو در نظر دارد پیشرانه TU5 را حذف کند و به جای آن پیشرانه‌های جدیدتر و کم‌مصرف‌تر را جایگزین کند، سری دوم TF21 با موتور ملی IK3 تولید خواهد شد.

موتور IK3 سه سیلندر در دو نوع KP5 با سیستم تنفس طبیعی، حجم ۱.۵ لیتر، قدرت ۱۲۰ اسب بخار و گشتاور ۱۴۵ میلیمتر و نوع KP2 با توربوشارژ، حجم ۱.۲ لیتر، قدرت ۱۷۰ اسب بخار و گشتاور ۲۸۶ نیوتن متر طراحی و تولید می‌شود.

طراحی ظاهری و داخلی TF21

آن طور که در حرف‌ها و صحبت‌های اهالی صنعت خودرو شنیده می‌شود، پروژه TF21 ایران خودرو قرار است جایگزین پژو ۲۰۶ شود. بر همین اساس، محصول جدید ایران خودرو ساختار جعبه‌ای دارد و شبیه کیا سول خواهد بود. البته ماشین TF21 شبیه به ام جی ۳ چینی انگلیسی نیز است، اما در نگاه اول کیا سول کره‌ای را به یاد بینندگان می‌آورد.

تولید مدل مفهومی TF21 در ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ به تایید مدیرعامل ایران خودرو رسید و فاز طراحی آن آغاز شد. به همین خاطر فعلا هیچ طرح و عکسی از این ماشین موجود نیست.

بر اساس اعلام سازنده، TF21 ایران خودرو در سگمنت B قرار دارد و دارای ابعاد و اندازه‌ای کوچک‌تر از کراس‌اوور K125 است. طراحان برای ظاهری TF21 از ماشین‌های کوچک هیوندای i10، میتسوبیشی میراژ و رنو کویید الگو خواهند گرفت و به همین خاطر احتمالا روی پلتفرم دیگری غیر از IKP1 ساخته می‌شود.

امکانات TF21

به دلیل استفاده از پلتفرم جدید در ساخت TF21 ایران خودرو، این ماشین قابلیت استفاده از آپشن‌هایی مثل کروز کنترل، تصادف با عابر پیاده، رادار تصادف جلو و عقب و رادار نقطه کور را خواهد داشت.

سخن نهایی

طبق اعلام ایران خودرو برنامه تولید TF21 ایران خودرو حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد و بدین ترتیب در اواسط سال ۱۴۰۲ شاهد نمونه اولیه آن خواهیم بود و اواخر همین سال یا ابتدای ۱۴۰۳ به دست مشتریان خواهد رسید. ماشین TF21 ایران خودرو احتمالا ابعاد و اندازه‌ای شبیه پژو ۲۰۶ دارد و بنابراین رقیبی برای هاچبک‌های سایپا می‌شود.

خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو در حاشیه مراسمی که برای رونمایی کشنده آتامان ایران خودرو دیزل در ۳۰ خرداد برگزار شد، اطلاعات جدیدی را درباره قیمت و زمان عرضه ماشین TF21 ایران خودرو اعلام کرد. طبق اظهارات خطیبی، محصول جدید ایران خودرو در سال ۱۴۰۲ با قیمت ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. پیش از این، منطقی، معاون وزارت صمت، قیمت این خودرو را ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرده بود.

البته این تعیین قیمت با شرایط مالی فعلی انجام شده و احتمالا در زمان عرضه با قیمت بیشتری به بازار خواهد آمد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو