مقایسه خودروهای ۱۳ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (۱۴۰۲)

۶ شهریور ۱۴۰۲ مقایسه خودروهای ۱۳ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (۱۴۰۲)

در بازارهای جهانی برای داشتن یک دستگاه خودرو روز و باکیفیت که مدل ۲۰۲۳ باشد، نیازی نیست پول‌ کلانی خرج کنید و خرید خودرو با این مشخصات به راحتی امکان‌پذیر است و می‌توانید از بین ماشین‌های کره‌ای، ژاپنی و بعضا چینی گزینه مورد نظر خود را پیدا کنید. اما برای خرید مدل‌های قدیمی‌تر همین خودروها در بازار ایران باید بیش از دو برابر پول پرداخت کرد.

قیمت خودروها در جهان و ایران

کیا سول

۱۳،۰۹۰ دلار

هیوندای کرتا

۱۳،۱۰۰ دلار

چانگان ایدو

۱۳،۳۰۰ دلار

سوزوکی ارتیگا

۱۳،۳۱۰ دلار

سوزوکی سوئیفت

۱۳،۳۱۰ دلار

سوزوکی بالنو

۱۳،۵۶۰ دلار

کیا پیکانتو

۱۳،۵۹۰ دلار

شورولت اسپارک

۱۳،۶۰۰ دلار

کیا پگاس

۱۳،۶۱۰ دلار

کیا ریو

۱۳،۶۸۰ دلار

ام جی ۵

۱۳،۹۷۰ دلار

رنو کپچر

۱۳،۹۷۰ دلار

*همه این خودروها مدل ۲۰۲۳ هستند.

با توجه به اینکه در اسفند ماه ۱۴۰۱، میانگین نرخ دلار آزاد ۴۳ هزار تومان است، ۱۳ هزار دلار معادل ۵۵۹ میلیون تومان و ۱۴ هزار دلار معادل ۶۰۲ میلیون تومان می‌شود.

برای مقایسه قیمت بازار جهانی با بازار ایران، در جدول زیر، خودروهای داخل کشور در محدوده قیمتی ۵۵۵ تا ۶۰۵ میلیون تومان آورده شده است.

بهمن اینرودز

۵۵۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس

۵۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رانا پلاس پانوراما

۵۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ تیپ ۵

۵۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند سورن پلاس

۵۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

شاهین

۵۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ SD

۵۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H230

۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا پیکانتو

قیمت جهان: ۵۸۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا پیکانتو کوچک‌ترین خودرویی است که در فهرست محصولات خودروساز کره‌ای دیده می‌شود. این هاچبک ۳.۵ متری مثل هم‌وطنش، هیوندای i10 با مدل ۲۰۱۲ نسل دوم به بازار ایران رسید. نکته جالب توجه درباره پیکانتو، عرضه هر سه فیس‌لیفت نسل دوم توسط اطلس خودرو در ایران است.

مردم کشورهای مختلف به نسل سوم کیا پیکانتو دسترسی دارند که توانسته جوایزی را در زمینه طراحی به خود اختصاص دهد. مدل ۲۰۱۷ هاچبک کوچک کیا، آخرین مدلی است که وارد ایران شده و در بازار خودرو کشور کمیاب است و با قیمتی حدود ۷۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که حدود ۲ برابر قیمت مدل ۲۰۲۳ است.

کیا ریو

قیمت جهان: ۵۸۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۴۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا ریو در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان جانشین پراید معرفی شد و جدیدترین فیس‌لیفت آن که در سال ۲۰۰۲ به بازارهای جهانی عرضه شده بود، در سال ۱۳۸۳ خورشیدی به بازار ایران رسید و روی خط مونتاژ سایپا قرار گرفت. با وجود اینکه ریو آپشن خاصی نداشت، اما طی هشت سال، فروش موفقی در بازار ایران داشت. بعد از توقف تولید این سدان کره‌ای توسط سایپا، کیا ریو ۲۰۱۷ (نسل سوم) به صورت وارداتی به جاده‌های کشور رسید، ولی نتوانست موفقیت نسل اول را تکرار کند.

کیا ریو ۲۰۲۳ جدیدترین مدل نسل چهارم این خودرو است که هاچبک و سدان آن با قیمت ۵۸۸ میلیون تومانی در کشورهای همسایه ایران خرید و فروش و جزو ارزان‌قیمت‌های بازارهای جهانی محسوب می‌شوند. با این حال، ممنوعیت واردات خودرو باعث شده تا قیمت مدل ۵ سال قبل آن برای ایرانی‌ها حدود ۹۰۰ میلیون تومان گران‌تر دربیاید.

رنو کپچر

قیمت جهان: ۶۰۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۹۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو کپچر یکی از محبوب‌ترین کراس‌اوورهای بازار خودرو است. این خودرو بر اساس هاچبک رنو کلیو ساخته شده و از سال ۲۰۱۳ به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. ایران خودرو، از سال ۲۰۱۶ واردات کپچر به ایران را آغاز کرد و به سرعت توانست بازار کراس‌اوورها را در دست بگیرد. هر چند بعدها با ورود رقبایی مثل سانگ یانگ تیوولی و پژو ۲۰۰۸ کمی از فروش آن کاسته شد. رنو کپچر به یک پیشرانه کم‌حجم ۱.۲ لیتری توربو با قدرت ۱۲۰ اسب بخار و گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته مجهز است.

رنو کپچر ۲۰۲۳ جدیدترین مدل از نسل دوم این کراس اوور جمع و جور فرانسوی است که در دسترس خریداران جهانی قرار گرفته و موتورهای کم‌مصرف‌تر و قدرتمندتری دارد. قیمت این خودرو در کشور ترکیه، تقریبا یک‌سوم قیمتی است که ایرانی‌ها برای مدل ۲۰۱۶ آن می‌پردازند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو