آخرین وضعیت آزادسازی واردات خودرو

۲۹ دی ۱۴۰۰ آخرین وضعیت آزادسازی واردات خودرو

طرح ساماندهی  بازار خودرو در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. در اولین مصوبه، ورود خودروهای کارکرده حداکثر سه سال مجاز است.

سید جواد حسینی کیا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی- پپیش از این در توضیح بررسی نهایی طرح آزادسازی واردات خودرو در صحن مجلس گفته بود: در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، آزادسازی واردات خودرو از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ رسما آغاز خواهد شد.

به گفته او، در وضعیتی که شورای نگهبان ماده ۴ از طرح ساماندهی بازار خودرو را به دلیل تعرفه صفر درصدی واردات خودروهای هیبرید مغایر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ارزیابی کرده بود، کمیسیون صنایع روز دوشنبه ۱۵ شهریورماه طرح را با اصلاحات لازم برای اعلام نظر نهایی به صحن مجلس راهی کردند.

صدور مجوز واردات محدود خودرو

دی ۱۴۰۰: به گفته یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، واردات خودرو بدون ارز توسط این کمیسیون تصویب شد. حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی می‌گوید که پیشنهاد وی برای واردات خودرو جهت الحاق به تبصره ۶ رای آورده و مجوز واردات محدود خودرو از محل ارز غیر صادراتی به دولت داده شده است.

متن پیشنهاد مصوب شده:

«به دولت اجازه داده می‌شود به منظور تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز اعم از قطار عادی و برقی و سریع‌الاسیر و قطار شهری و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راه‌سازی و توسعه فرهنگ حمل و نقل با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها و ارتقاء مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل و نقل نسبت به واردات خودرو سواری با رعایت سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی، از محل ارز غیرصادراتی (خود یا دیگران) با نظارت بانک مرکزی، توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۵۰ هزار عدد خودروی سواری  و ۱۰ هزار عدد ماشین آلات سنگین معادن و راه آهن کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال‌دار با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می‌رسد اقدام نماید. سقف درآمدی این بند تا ۶۰۰ هزار میلیارد ریال تعیین می‌گردد.»

واردات خودرو در ازای صادارات

آذر ۱۴۰۰: طبق جدیدترین تصمیم نمایندگان در خصوص طرح ساماندهی بازار خودرو، خودروهای وارداتی نباید منشاء ارزی داشته باشند. واردات خودروهای خارجی تنها مشروط بر صادرات خودرو، صادرات قطعات خودرو یا هر قطعه و مواد اولیه مرتبط با صنعت خودرو خواهد بود.

به عبارت دیگر، هیچ فردی نمی‌تواند اقدام به واردات خودرو از طریق ارزهایی کند که منشا خارجی دارند. یعنی هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند در ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه، نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.

نتایج اجرای سیاست راهبردی

 • ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا
 • ارتقا کیفیت خودروهای داخلی
 • شکست انحصار در بازار خودرو
 • کاهش قیمت خودرو

ویژگی خودروهای وارداتی

 • هیبرید  باشند.
 • خودروهای بنزینی و کارکرده با عمر کمتر ۳ سال
 • خودروهای گاز سوز با برچسب انرژی B

تایید آزادسازی واردات خودرو توسط شورای نگهبان

آذر ۱۴۰۰: ابهامات طرح ساماندهی بازار خودرو با تغییرات لازم رفع شد و به تایید شورای نگهبان رسید. از آنجایی که این طرح توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تایید شده است، مستقیما توسط دولت به وزارت صمت ابلاغ شده و دیگر به مجمع نمی‌رود. به نظر می‌رسد که باید تا پایان نیمه اول سال آینده، یعنی ۱۴۰۱، در انتظار آزادسازی واردات خودرو بمانیم.

با این حال هنوز بازار و مردم در بلاتکلیفی سر می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین ابهامات موجود این است که آیا ممنوعیت‌های قدیمی که سد راه واردات خودرو شده بود، همچنان پابرجاست یا خیر.

شروط مجلس برای واردات خودرو

آبان ۱۴۰۰: نمایندگان مجلس با اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو که در آن واردات خودرو پیش‌بینی شده، برای تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

حالا این طرح این‌گونه اصلاح شده: «هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.»

تبصره‌های ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو به شرح زیر است:

تبصره ۱- شاخص‌های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و سقف تعداد مجاز واردات آنها (متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) به صورت سالانه، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره ۲- وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال کند.

تبصره ۳- وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سیاست‌های تشویقی برای اولویت‌دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری در تولید خودرو اقدام می‌کنند، تدوین و اعمال کند.

تبصره ۴- دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی برای جلوگیری از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود.

  آزادسازی واردات و ماده ۴ طرح ساماندهی

  آزادسازی واردات خودرو و پیگیری مصوبات آن توسط مجلس شورای اسلامی برای چندمین بار در مجلس بررسی شد. این طرح در راستای طرح ساماندهی بازار خودرو که از اردیبهشت ماه سال ۹۷ مطرح شد؛ همچنان در حال پیگیری است.

  پیش‌تر و در راستای پیگیری‌های مجلس دولت دوازدهم درباره طرح ساماندهی بازار خودرو، مواردی همچون ماده ۴ از سوی مجلس به شورای نگهبان ارائه شده بود. اما همچنان در حال پیگیری و تصویب است.

  در همین راستا، مهدی دادفر- دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با خودرو45 و روند آزادسازی واردات خودرو اعلام کرد: در صورتی که ماده ۴ این طرح از سوی شورای نگهبان مصوب شود، بزرگ‌ترین موانع و مشکلات ازادسازی واردات خودرو کاسته می‌شود.

  به گفته او، این طرح هم مردمی و هم منطقی است. چرا که تا حد زیادی انحصار از بخش خودرویی برداشته می‌شود و بازار خودرو نیز وضعیت بهتری را تجربه خواهد کرد. این طرح می‌تواند زخم‌ها و کشمکش‌های خودرویی ایجاد شده طی مدت اخیر را کاهش دهد.

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به آخرین وضعیت آزادسازی واردات خودرو که طی روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است به خبرنگار خودرو۴۵ گفت: طرح‌های مطرح شده برای سومین سال متوالی در مجلس در حال بررسی است.

  دادفر با اشاره به تصمیم‌گیری‌های ارائه شده برای تعین تعداد خودروهای وارداتی توسط شورای رقابت بیان کرد: به نظر می‌رسد تعیین این موضوع توسط شورای رقابت کار درستی نباشد، چرا که وظیفه اصلی شورای رقابت، کنترل بازار و اصلاح وضعیت انحصار است.

  او همچنین با اشاره به آخرین وضعیت شرکت‌های واردکننده خودرو که در زمان ممنوعیت واردات خودرو وضعیت نه چندان مطلبو را تجربه کرده‌اند، تاکید کرد: طی این مدت اکثر واردکنندگان، خودروساز شده‌اند و در این شرایط سرمایه‌هایی از حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان را صرف تولید خودرو و یا واردات مونتاژ خودروهای چینی کرده‌اند.

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: در همین شرایط سخت تولید خودرو توسط واردکنندگان و مسایل پیش روی آن‌ها، هنوز هم برنامه جدی برای تولید سالانه در نظر گرفته نشده است. در این شرایط حتی گفته شده است که باید ۲۰ درصد از تولیدات داخلی سازی شود که این یکی دیگر از موانع بر سر راه تولید خودرو در این بخش است.

  خودروهای در گمرک مانده تعداشان کم نیست و بسیاری از آن‌ها از سال ۹۷ زیر آفتاب خاک می‌خورند.

  گرچه از سال ۹۷ تاکنون بارها و بارها اعلام شد که خودروهای در گمرک مانده در حال ترخیص هستند، اما هنوز هم تعداد زیادی از شرکت‌ها و خریداران منتظر ترخیص خودروهایشان هستند.

  با وجود تحریم‌ها هم می‌توان خودرو وارد کرد!

  دبیر انجمن واردکنندگان خودرو بر این باور است که انجمن واردکنندگان خودرو تعداد ۹ طرح به مجلس پیشنهاد داده است که براساس آنها بدون انتقال ارز هم می‌توان خودرو وارد کرد و این  فرضیه را که در شرایط تحریمی با واردات خودرو ارز از کشور خارج می‌شود را نقض کرد.

  ۹ طرح واردکنندگان خودرو به مجلس

  ۱ . اجازه از سرگیری واردات خودرو با استفاده از سرمایه‌ ایرانیان خارج از کشور

  ۲ . اجازه از سرگیری واردات خودرو با استفاده از سرمایه‌های شرکت‌های نمایندگی و مالکان کسب و کار حوزه‌ تجارت خودرو

  ۳ . اجازه از سرگیری واردات خودرو با استفاده از اعتبار یک تا دو ساله شرکت‌های تولیدکننده اصلی به نمایندگان‌شان بدون خروج هرگونه ارز یا ریال از کشور حداقل در شرایط فعلی.

  ۴.  اجازه از سرگیری واردات خودرو برای خودروهای هیبرید صرفا جهت جایگزینی و به کارگیری در حمل و نقل عمومی

  ۵ .  اجازه از سرگیری واردات خودرو صرفا برای واردات خودروهای کم مصرف که منجر به کاهش حداقل ۴۰ درصدی مصرف سوخت، این سرمایه جایگزین ناپذیر خواهد شد.

  ۷ . اجازه از سرگیری واردات خودرو صرفا برای واردات خودروهای با ارزش کمتر از ۱۰ هزار یورو

  ۷. اجازه از سرگیری واردات خودرو با استفاده از بخشی از منابع ارزی بلوکه شده حاصل از فروش نفت

  ۸ .  اجازه از سرگیری واردات خودرو با سهمیه‌بندی خودروهای وارداتی بین فعالان حوزه و تخصیص حجم معینی از واردات به هر یک از فعالان با هدف حفظ کسب و کار این فعالین این حوزه از کسب و کار

  ۹.  اجازه از سرگیری واردات خودرو به ازا انجام صادرات کالا توسط واردکنندگان خودرو با کارت بازرگانی واردکننده خودرو
  مهدی دادفر با بیان اینکه واردات خودرو با حرف‌های رهبری تضادی ندارد، گفت: مقام معظم رهبری اعلام کرد که اگر چیزی در داخل کشور داریم نباید آن را وارد کنیم و اجازه واردات نداریم. ما خودروهای هیبریدی در کشور نداریم، ما در کشور خودروهایی که براساس استانداردهای روز جهان باشد، نداریم و واردات خودرو در تضاد با فرمایشات ایشان نیست.

  به گفته او، دبیر انجمن وارد کنندگان قطعات خودرو امیدوار است که وزیر صمت راه خود را تا آزادسازی واردات خودرو ادامه دهد و با شکستن انحصار، بازار خودرو را به سمت و سوی تعادلی شدن و رقابتی پیش برد.

  فروش فوری خودرو

  تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45